تجهیزات برای تلویزیون مشترک فارسی "بیرون در" مانده است

به روز شده:  17:15 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

ایران نمی تواند به تاجیکستان تجهیزات ویدیوئی و سیستم روشنائی برای استیدیو های تلویزیون مشترک را وارد کند.

ایران برای راه‌اندازی تلویزیون مشترک فارسی‌زبان تجهیزاتی را به تاجیکستان وارد کرده، ولی این تجهیزات مدتی است، که به دلیل نپرداختن عوارض گمرکی 'بیرون در' معلق مانده است.

گفته می‌شود، که طرف تاجیکستان برای وارد کردن این تجهیزات، که قیمت آن دو میلیون یورو است، پرداخت ۴۰۰ هزار دلار عوارض گمرکی را تقاضا کرده است.

ولی، به گفته یک منبع ایرانی، که نخواست نامش فاش شود، این تجهیزات بر اساس قرار دولتی از پرداخت عوارض گمرکی معاف است.

به گفته این منبع ایرانی "اگر مشکل حل نشود، ایران تجهیزات را باز می گرداند.

این تجهیزات شامل دوربینهای فیلمبرداری، دستگاههای ویژه تلویزیون و سیستم های نورپردازی می شود. گفته می‌شود، که این تجهیزات تولید آلمان است.

قرار است این تجهیزات پس از ورود به تاجیکستان از سوی متخصصین آلمانی نصب شده و آنها به کارمندان شبکه تلویزیون مشترک فارسی‌زبان نحوه کار با آنها را بیاموزند.

در همین حال، نعمت رحمت اف، معاون اول رئیس اداره گمرک تاجیکستان، در باره رسیدن این تجهیزات اظهار بی اطلاعی کرد. اگرچه او افزود که برای وارد کردن هر نوع کالا از مرز تاجیکستان باید عوارض گمرکی پرداخت شود.

به گفته آقای رحمت اف، "مواردی هستند، که دولت تاجیکستان با تصویب اسنادی وارد ساختن برخی از کالاها را از پرداخت عوارض گمرکی آزاد می‌کند. اما اطلاع دقیقی ندارم، که برای این تجهیزات هم شامل عوارض گمرکی می شوند یا نه."

در حالی که منابع آگاه از معطل ماندن تجهیزات وارده برای تلویزیون مشترک در فرودگاه دوشنبه خبر می دهند، دفتر مطبوعاتی اداره گمرک این خبر را تکذیب کرد. به گفت مسئولان این نهاد، "این تجهیزات شاید در انبار یکی از گذرگاههای مرزی باشد."

این در حالیست که منبع ایرانی به بی بی سی گفت که در گذشته برای راه‌اندازی استودیوهای تلویزیون مشترک کشورهای فارسی‌زبان حدود سی محموله با تجهیزات ضروری و بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد تاجیکستان شده بود.

او گفت که مسئولان وزارت خارجه تاجیکستان در جریان این مسئله قرار دارند و قول داده‌اند که به این مشکل رسیدگی کنند.

طرح تأسیس این شبکه تلویزیونی در دیدار رؤسای جمهوری سه کشور افغانستان، تاجیکستان و ایران، در سال ۲۰۰۶ در دوشنبه مطرح شد اما به دلایل مختلف راه‌اندازی این تلویزیون سالهاست، که به تعویق افتاده است.

حامد کرزی، محمود احمدی نژاد و امام علی رحمان

طرح تأسیس چنین یک شبکه تلویزیونی در دیدار رؤسای جمهوری سه کشور افغانستان، تاجیکستان و ایران، در سال 2006 در دوشنبه مطرح شده بود.

بر اساس توافقات سه جانبه، هزینه فعالیت این تلویزیون را ایران به عهده گرفته و تاجیکستان برای این شبکه ساختمان و امکانات فنی فراهم می‌کند.

دولت تاجیکستان سال گذشته اعلام کرد، که تلویزیون مشترک فارسی‌زبان در این کشور ثبت نام شده، ولی نبود تجهیزات باعث تأخیر در آغاز فعالیت آن شده است.

در گذشته این موضوع نیز مطرح شده بود که تاجیکستان و ایران با افغانستان در مورد راه‌اندازی تلویزیون مشترک کشورهای فارسی‌زبان اختلاف نظر دارند.

برخی منابع گفته بودند، که افغانستان می‌خواهد این تلویزیون به زبان پشتو نیز برنامه پخش کند، زیرا "بخش عمده جمعیت این کشور را پشتو زبانها تشکیل می‌دهند."

اما علی‌اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، سال گذشته در یک نشست خبری در دوشنبه گفت، که این امر با اهداف تلویزیون مشترک سازگار نیست.

وی افزود: "ما می‌خواهیم با زبان مشترک بین کشورها و مردمان منطقه، یعنی دری و فارسی و تاجیکی، صحبت کنیم. اینها مسائل قومی را مطرح می‌کنند، که ما اقوام دیگری داریم، که باید به زبان آنها نیز از این تلویزیون برنامه پخش شود. ما در ایران دهها زبان داریم، که هر کدام جمعیت کثیر چند ملیونی دارند. مثلاً، عرب و ترک و کرد و لور و ترکمن و غیره در ایران وجود دارند."

به نظر می‌رسد، که تاجیکستان و ایران در صدداند بدون مشارکت افغانستان، تلویزیون مشترک کشورهای فارسی‌زبان را راه‌اندازی کنند.

صاحب‌نظران از بروز احتمالی اختلافات دیگری بر سر نحوه فعالیت این تلویزیون مشترک هشدار می‌دهند. به گفته آنها، ایران کشور دارای نظامی اسلامی است، ولی نظام تاجیکستان سکولار محسوب می‌شود.

به این ترتیب، ممکن است موضوع پوشش لباس و نحوه ظاهر شدن مجریان در تلویزیون، امکان پخش برنامه‌های تفریحی، فرهنگی و اختلاف بر سر ارزشهای اسلامی و سکولار باعث بروز اختلافات تازه ای بین دست‌اندرکاران تأسیس این شبکه شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.