ایمن الظواهری کشته شدن معاون خود را تائید کرد

به روز شده:  08:37 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

القاعده مرگ یحیی لیبی را تایید کرد

مقام های یمن می گویند انفجار بمبی که ماشین وزیر دفاع را هدف گرفته بود، جان ۱۳ نفر را گرفته، اما وزیر آسیبی ندیده. این حمله یک روز بعد از کشته شدن سعید شهری، فرد شماره دوی القاعده در شبه جزیره عربستان، صورت می گیرد

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در نواری ویدئویی که همزمان با سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شده، برای اولین بار مرگ ابو یحیی اللیبی، معاونش را تائید کرده است.

مقامات آمریکا در ماه ژوئن گذشته از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد القاعده در جریان حمله هوایی به مناطق قبیله‌ای وزیرستان در پاکستان خبر دادند.

در این نوار ویدئویی ۴۲ دقیقه‌ای، رهبر القاعده تائید کرده که در جریان حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبیله‌ای، ابو یحیی اللیبی کشته شده است.

کشته شدن یحیی اللیبی که مغز متفکر القاعده در زمینه تبلیغات بین المللی محسوب می شد، بزرگترین ضربه به این گروه پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق، در ماه مه سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

رهبر القاعده در این نوار ویدوئویی از باراک اوباما به عنوان"دروغگویی"نام برده که با کسب پست رئیس جمهور درصدد "کلک زدن" به مسلمانان سراسر جهان است

در این نوار ویدئویی، رهبر القاعده، از باراک اوباما به عنوان "دروغگویی" نام برده است که با در اختیار گرفتن پست ریاست جمهوری در صدد "کلک زدن" به مسلمانان در سراسر جهان است.

کسی که به گفته رهبر القاعده "در افغانستان شکست خورده است."

رهبر القاعده همچنین در این نوار ویدئویی به وارن وینستاین، امدادرسان آمریکایی اشاره کرده که یک سال پیش توسط القاعده در پاکستان ربوده شد.

ایمن الظواهری تاکید کرد که آقای وینستاین را همچنان در اسارت نگه خواهند داشت تا زمانی که نیروهای آمریکایی، طرفداران القاعده را در افغانستان آزاد کنند.

ابویحیی اللیبی، فقیهی بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی و پس از فرار از اسارت آمریکایی ها در افغانستان توانست به یکی بانفوذترین چهره های القاعده برای هوادارانش تبدیل شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.