ترکیه: طارق هاشمی را تحویل عراق نمی دهیم

به روز شده:  09:42 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

طارق هاشمی روزیکشنبه ۹ سپتامبر در محاکمه ای غیابی به اعدام محکوم شد

ترکیه می گوید قصد ندارد طارق هاشمی، معاون سابق رئیس جمهور عراق را که در حال حاضر در آن کشور به سر می برد، به عراق تحویل دهد.

طارق هاشمی روز یکشنبه ۹ سپتامبر در محاکمه ای غیابی در عراق به اعدام محکوم شد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در کنفرانسی خبری گفته است که آقای هاشمی تا هر زمان که بخواهد می تواند در آن کشور بماند.

نخست وزیر ترکیه همچنین گفته است آقای هاشمی به عنوان یکی از مقامات عراقی نمی تواند جنایاتی را که براساس آن مجرم شناخته شده، مرتکب شده باشد.

آقای هاشمی که یکی از بانفوذترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می‌رفت اوایل سال جاری و پس از صدور حکم بازداشت او توسط دولت عراق، به اقلیم کردستان عراق پناه برد.

او سپس به قطر و سرانجام در اوایل سال جاری به ترکیه رفت.

از جمله اتهامات وارد شده به طارق هاشمی، که در دادگاه مورد بررسی قرار گرفت و به صدور حکم غیابی اعدام انجامید، دخالت مستقیم او در ترورها و قتلهایی است که برای مدتهاست عراق را بی ثبات کرده است.

پیش از تشکیل دادگاه یک کمیته حقیقت یاب او را عامل اصلی پشت تعدادی از انفجارهای عراق دانسته بود.

معاون سابق رئیس جمهور عراق پس از صدور حکمش گفت که این حکم با "انگیزه های سیاسی" صادر شده است. او صدور حکم اعدام را "نمایشی" تلقی کرده که به گفته او، توسط نوری مالکی، نخست وزیر عراق اجرا شده است.

بر اساس توافق گروههای مختلف قومی و مذهبی عراقی پس از سقوط حکومت صدام حسین، رییس جمهور عراق از میان کردها؛ معاون رییس جمهور عرب سنی مذهب و نخست وزیر عرب شیعه مذهب بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.