پزشک پاکستانی: نمی دانستم در کشتن بن لادن نقش دارم

به روز شده:  11:22 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

شکیل آفریدی به سی و سه سال زندان محکوم شده است

پزشک پاکستانی که به نیروهای آمریکایی در شناسایی مخفیگاه بن لادن، رهبر سابق القاعده کمک کرده بود، می گوید که نمی دانسته در عملیات کشته شدن بن لادن در سال ۲۰۱۱ میلادی نقش داشته است.

شکیل آفریدی، پزشک پاکستانی در گفتگویی تلفنی با شکبه فاکس نیوز همچنین گفته است که فکر نمی کرده که پس از کشته شدن بن لادن باید از محل فرار کند.

هنوز مشخص نیست که دکتر آفریدی که در حال حاضر در زندانی در پیشاور پاکستان محبوس است، چگونه این مصاحبه را انجام داده است.

این پزشک پاکستانی در مصاحبه با فاکس نیوز گفته است: "من از وجود هدفی خاص مطلع نبودم، تنها ازکاری که برای آنها (آمریکا) می کردم، آگاهی داشتم."

محمد وزیری، بی بی سی اسلام آباد

در پاکستان ابهاماتی درخصوص گفتگوی شبکه خبری فاکس با شکیل آفریدی وجود دارد.

در گفتگویی که با مقصود خان معاون زندان پیشاور داشتم او امکان انجام چنین مصاحبه ای را رد کرد.

او تاکید کرد که انجام چنین مصاحبه ای از طریق تلفن نیز امکانپذیر نیست.

همچنین، جمیل، برادر شکیل آفریدی
هم احتمال صورت گرفتن چنین مصاحبه ای را اندک توصیف کرد و تاکید ورزید که فقط بستگان درجه اول و وکیل دکتر آفریدی اجازه دیدار با او را دارند و معلوم نیست این مصاحبه چگونه انجام شده است.

در همین رابطه وکیل شکیل آفریدی در تماسی که با او گرفته شد انجام
چنین مصاحبه ای را مردود دانست و تاکید کرد که چنین مصاحبه ای حتی به شکل تلفنی امکانپذیر نیست.

وکیل شکیل آفریدی گفت ملاقات با موکلش بسیار دشوار است و به علت حساسیت موضوع و دسترسی بسیار کم به آقای آفریدی در زندان مرکزی پیشاور امکان گفتگوی تلفنی هم وجود ندارد.

با وجود تکذیب بستگان و وکلای دکتر آفریدی، این امکان را نمی توان نادیده گرفت که آنان به خاطر فشار نیروهای امنیتی پاکستان مجبور شده اند مصاحبه شکیل آفریدی را کاملا مردود بدانند.

شکیل آفریدی در ادامه این مصاحبه افزوده است: "می‌دانستم که تعدادی تروریست در این محل زندگی می‌کنند، اما نمی‌دانستم که چه کسانی هستند. پس از انجام عملیات شوکه شدم. فکر نمی‌کردم که به کشته شدن او (بن لادن) کمک کرده‌ام."

دکتر آفریدی در این مصاحبه گفته است که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) از او خواسته بود به افغانستان بگریزد اما شخصا فکر نکرده که نیازی به فرار داشته باشد..

این پزشک پاکستانی در مه سال گذشته، ۲۰ روز پس از کشته شدن بن لادن، دریکی از پست‌های بازرسی در حیات آباد پاکستان دستگیر شد.

دکتر آفریدی در این مصاحبه گفته است: "پس از دستگیری در بازداشتگاهی در زیرساختمان مرکز سرویس اطلاعات پاکستان ( آی اس آی) در اسلام آباد، زندانی شدم."

وی گفته است که به مدت ۸ ماه با چشم بند و به مدت یک سال با دستبند در این محل زندانی بود و افزوده است که برای غذا خوردن، ناگزیر می شد "مثل سگ" زانو بزند و بدون استفاده از دست، غذا بخورد.

این پزشک پاکستانی که به جرم خیانت به کشور به سی و سه سال زندان محکوم شده است، دراین مصاحبه گفته است که سرویس اطلاعاتی پاکستان، آمریکا را حتی بدتر از دشمن دیرینه این کشور یعنی هند می‌داند.

شکیل آفریدی متهم شده که با راه اندازی یک برنامه جعلی واکسیناسیون در ابیت آباد، محل مخفیگاه شبکه بن لادن، توانست نمونه دی ان ای اسامه بن لادن را به دست آورد و برای تایید هویت، در اختیار سیا قرار دهد و به این ترتیب، زمینه حمله نظامی و قتل رهبر شبکه القاعده را فراهم آورد.

نیروهای ویژه آمریکا طی عملیات در سال ۲۰۱۱ به محل زندگی بن لادن در ابیت آباد پاکستان حمله کردند

دادگاه بخش خیبر در پاکستان دکتر آفریدی را در ارتباط با اتهام خیانت به کشور از طریق همکاری با یک سازمان اطلاعاتی بیگانه مجرم شناخت و به حبسی طولانی مدت محکوم کرده است.

در عین حال، به نقل از منابع قضایی پاکستان گزارش شده که علت محکومیت دکتر آفریدی ارتباط او با رهبر یک گروه اسلامگرای پیکارجو بوده است.

مصاحبه شکیل آفریدی همزمان با سالگرد حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا منتشر شده است.

حمله کماندویی آمریکا به محل مخفیگاه بن لادن باعث بروز اختلاف نظر شدید بین آمریکا و دولت پاکستان شد به خصوص اینکه این عملیات ثابت کرد که رهبر شبکه القاعده، که سالها تحت تعقیب نیروهای آمریکایی بود، در خاک پاکستان اقامت داشت.

دولت پاکستان عملیات آمریکا در ابیت آباد را که بدون اطلاع و هماهنگی با مقامات پاکستانی صورت گرفت، به منزله نقض حاکمیت ملی این کشور دانست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.