مذاکرات چهارجانبه ایران، ترکیه، مصر و عربستان برای حل بحران سوریه

به روز شده:  15:05 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

تازه ترین تحولات سوریه

نشست نمایندگان چهار کشور ایران، مصر، عربستان سعودی و ترکیه برای حل بحران سوریه در قاهره برگزار شد. این نشست با پیشنهاد محمد مُرسی، رئیس جمهوری مصر، برگزار شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مقامات ایرانی از برنامه مصر برای مذاکرات چهارجانبه ایران، ترکیه، مصر و عربستان سعودی با هدف حل مناقشه سوریه استقبال کرده‌اند. محمد مرسی، رییس جمهور مصر پیشنهاددهنده این مذاکرات بود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است وزارت خارجه مصر برای نشستی در سطح وزیران خارجه در قاهره از ایران دعوت کرده بود، اما به دلیل این که ایران "برای دستور جلسه و ترکیب آن" پیشنهادهایی داشته است، ابتدا جلسه‌ای در سطح معاونان برگزار شده است.

وزیر خارجه مصر اظهار امیدواری کرده است که نشست وزیران در "روزهای آتی" برگزار خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای جنوبی وزارت خارجه ایران، که در نشست چهارجانبه قاهره شرکت کرده، از برگزاری نشست در سطح وزرای خارجه استقبال کرده و آن را "گام مثبتی در جهت پیشبرد نقاط مشترک حل بحران سوریه" خوانده است.

او همچنین از تمایل ایران به اضافه شدن عراق و ونزوئلا به مذاکرات چهارجانبه خبر داده است.

آقای امیرعبداللهیان از ارسال سلاح و عدم کنترل مرزهای کشورهای همسایه با سوریه انتقاده کرده، خواهان توقف خشونت‌ها شده و "نگاه غیرواقع‌بینانه برخی طرف‌ها به اوضاع سوریه" را دلیل شکست طرح صلح کوفی عنان، فرستاده پیشین سازمان ملل برای بحران سوریه، دانسته است.

رامین مهمانپرست نیز گفته است: "سوریه راه حل نظامی ندارد."

آقای مهمانپرست با اشاره به استقبال حکومت تهران از هر راه حل مسالمت‌آمیز برای بحران سوریه، هشدار داده است که "دخالت نظامی در هر یک از کشورهای منطقه می‌تواند کل منطقه را درگیر بحران جدی کند."

'غربی‌ها مناقشه را به درازا می‌کشند'

امیرعبداللهیان از بیانیه وزارت خارجه مصر استقبال کرده است

ژنرال رابرت مود، که پیشتر فرماندهی چهارصد صلح‌بان سازمان ملل را بر عهده داشت و دو ماه است از سوریه خارج شده است، از کمک‌های قدرت‌های غربی به شورشیان مخالف بشار اسد انتقاد کرده است.

ژنرال مود گفته است دولت‌هایی که با ارسال پول یا سلاح از مخالفان پشتیبانی می‌کنند خطر به درازا کشیدن منازعه را تشدید می‌کنند.

او به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته این کمک‌ها ممکن است نتیجه عکس بدهند.

ژنرال مود از شکست شورای امنیت سازمان ملل در دستیابی به توافقی بر سر چگونگی حل بحران سوریه نیز انتقاد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.