گفتگوی تلفنی اوباما و نتانیاهو درباره ایران

به روز شده:  02:56 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنابر گزارش ها تقاضای دیدار آقای نتانیاهو با باراک اوباما از سوی طرف آمریکایی "پذیرفته نشده است"

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه ۱۱ سپتامبر (۲۱ شهریور) در مکالمه ای تلفنی بر پشتیبانی دو کشور از یکدیگر در مقابل آنچه "تهدیدهای ایران" عنوان شده تاکید کردند.

در این مکالمه تلفنی یک ساعته که بخشی از "روال عادی" مشاوره های میان دو مقام عنوان شده، آقایان اوباما و نتانیاهو تاکید کردند که دو کشور بر سر جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای متحد هستند.

گفتگوی تلفنی میان رهبران آمریکا و اسرائیل در حالی روی داد که ساعاتی پیش از آن خبرگزاری ها از تنش میان تل آویو و واشنگتن بر سر "تقاضا" برای دیدار بنیامین نتانیاهو با باراک اوباما در جریان سفر نخست وزیر اسرائیل به نیویورک برای حضور در اجلاس سالانه سازمان ملل متحد، منتشر کرده بودند.

بنابر این گزارش ها گفته شد که تقاضای دیدار آقای نتانیاهو با باراک اوباما از سوی طرف آمریکایی "پذیرفته نشده است". این در حالی است که کاخ سفید سپس اعلام کرد هیچ دعوت یا رد دعوتی از سوی دو کشور مطرح نشده است.

نخست وزیر اسرائیل ساعاتی قبل از این گفتگوی تلفنی با انتقاد از کاخ سفید گفته بود آنهایی که برای ایران خط قرمز تعیین نمی کنند اخلاقا حق ندارند برای اسرائیل هم خط قرمزی مشخص کند. وی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفته بود: "دنیا از اسرائیل می خواهد که صبر پیشه کند. صبر برای چه؟ صبر تا کی؟"

اشاره تلویحی آقای نتانیاهو به سخنان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا است که گفته بود آمریکا برای ایران ضرب الاجلی تعیین نمی کند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دهم سپتامبر) در مصاحبه‌ای با رادیو بلومبرگ گفته بود که آمریکا قصد تعیین "ضرب الاجلی" برای ایران را ندارد و هنوز مذاکره را "به فاصله زیاد از سایر گزینه‌ها بهترین راه" برای جلوگیری از توسعه سلاح اتمی توسط ایران می‌داند.

آقای نتانیاهو تا دو هفته دیگر برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر خواهد کرد و گفته شده که در جریان این سفر او با خانم کلینتون دیدار خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که این روزها سخت مشغول کارزارهای انتخاباتی است در روز ۲۵ سپتامبر در سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.

این در حالی است که نوبت سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز ۲۸ سپتامبر تعیین شده است.

به همین خاطر هم تونی وئیتور، یکی از سخنگویان کاخ سفید گفته که دو رئیس جمهور به خاطر روزهای مختلف سخنرانی نمی توانستند ملاقاتی داشته باشند.

آقای وئیتور همچنین گفته بر خلاف گزارش های منتشر شده در رسانه ها هیچ درخواستی برای ملاقات از سوی دو کشور مطرح نشده است که متعاقب آن این درخواست رد با پذیرش شده باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.