رئیس کمیسیون اروپا خواستار تشکیل 'فدراسیون اروپایی' شد

به روز شده:  18:21 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

هوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا

ژوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا خواستار تحول اتحادیه اروپا به "فدراسیونی از دولتهای ملی" شده است.

آقای باروسو در سخنرانی برای پارلمان اتحادیه اروپا گفت چنین اقدامی برای مقابله با بحران اقتصادی قاره اروپا لازم است.

او همچنین گفت که معتقد است یونان می تواند در صورت باقی ماندن بر تعهدات خود همچنان در داخل اتحادیه اروپا باقی بماند.

بر اساس طرح آقای باروسو، یک دستگاه واحدی بر تمامی بانکها در اتحادیه اروپا نظارت خواهد داشت و بانک مرکزی اروپا نیز از قدرتهای بیشتری برای کنترل شش هزار بانک فعال در اروپا برخوردار خواهد بود.

او گفت کشورهایی که از از واحد پولی مشترک (یورو) استفاده می کنند نباید انتظار داشته باشند که بانک مرکزی اروپا منبع تامین مالی کشورشان باشد.

آقای باروسو در خصوص تشکیل شدن یک فدراسیون اروپایی گفت او دنبال تشکیل یک کشور بزرگ و قدرتمند جدیدی نیست بلکه خواستار یک اتحاد دموکراتیک از دولتهایی است که در رفع مشکلات مشترک اتحادیه اروپا تلاش کنند.

تشکیل چنین فدراسیونی نیاز به تصویب معاهده جدیدی میان هر ۲۷ عضو این اتحادیه خواهد بود.

به گفته رییس کمیسیون اروپا، ناتوانی دولتهای اروپایی در پاسخگویی موثر به تحولات اقتصادی سبب افزایش نگرانی ها در باره افراطگرایی سیاسی در برخی نقاط اروپا شده است.

میشل بارنیر، کمیسر اتحادیه اروپا در خصوص بازار داخلی که مسوول تنظیم مقررات و بازارهای مالی است، گفته است که امیدوار است یک اتحادیه بانکی تا سال آینده میلادی در اروپا برقرار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.