اختلاف نظر اوباما و نتانیاهو در خصوص ایران جدیتر شده است

به روز شده:  18:11 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

اختلاف نظر اوباما و نتانیاهو در خصوص ایران جدیتر شده است

تا چند روز پیش کم نبودند افرادی که استدلال می‌کردند اگر باراک اوباما واقعا می‌خواهد از حمله احتمالی اسرائیل به ایران جلوگیری کند باید هر چه سریع‌تر به اسرائیل بیاید و با بنیامین نتانیاهو دیدار کند.

حال گفته شده است که رهبران آمریکا و اسرائیل حدود دو هفته دیگر حتی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک هم، یکدیگر را نخواهند دید.

تحلیلگران معتقدند که حل اختلافات طرفین درباره آنچه «خط قرمز» و «چراغ قرمز» در برابر برنامه اتمی ایران توصیف می‌کنند، به مذاکراتی مفصل‌تر از یک گفتگوی تلفنی یک ساعته نیاز دارد که کاخ سفید خبر برگزاری آن را اعلام کرده است.

داوید لندئاو، روزنامه نگار در بیت المقدس، می‌گوید رابطه نه چندان گرم دفتر نخست وزیری اسرائیل و کاخ سفید در چند روز گذشته به یک رویارویی آشکار تبدیل شده است.

به باور او، رقابت‌های انتخاباتی آمریکا یکی از عوامل مهم افزایش حس بی‌اعتمادی متقابل است.

آقای لندئاو به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "در حال حاضر به همه چیز در ایالات متحده از روزنه سیاسی مبارزات انتخاباتی دیده می‌شود. حزب دموکرات، کاخ سفید و رئیس جمهور آمریکا به شدت از آنچه تمایل بنیامین نتانیاهو به کاندیدای جمهوریخواهان (می‌ت رامنی) توصیف می‌کنند، ناخشنود هستند."

یکی از بزرگ‌ترین حامیان مالی نخست وزیر اسرائیل شلدون ادلسون، میلیاردر آمریکایی است که چندی پیش مشاورنش اعلام کردند که او برای شکست باراک اوباما آماده است ۱۰۰ میلیون دلار به رقیب جمهوریخواهش کمک کند.

مشاوران نخست وزیر اسرائیل این نظر که او بیش از اندازه به میت رامنی نزدیک است و با موضع گیری‌های تند علیه ایران قصد تضعیف باراک اوباما را دارد، رد می‌کنند.

بی‌طرفی ایهود باراک

در این میان، وزیر دفاع اسرائیل در موضع گیری‌های متقابل مقام‌های ارشد آمریکا و اسرائیل در مورد ایران مسیر ملایمی را پیش گرفته است.

ایهود باراک در گذشته مواضع تندی علیه برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ کرده، اما برخلاف بنیامین نتانیاهو اخیرا در مورد دولت باراک اوباما بسیار محتاطانه صحبت می‌کند.

آقای باراک با صدور بیانیه‌ای گفته است: "آمریکا و اسرائیل باید پشت درهای بسته اختلافات خود را حل و فصل کنند... ما باید اهمیت همکاری با ایالات متحده را به یاد داشته باشیم و تلاش کنیم تا آنجایی که امکان دارد به این رابطه صدمه نزنیم."

این بیانیه پس آن صادر شد که بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس اعلام کرده بود: "آنهایی که برای ایران خط قرمز تعیین نمی‌کنند حق ندارند برای اسرائیل چراغ قرمز در نظر بگیرند."

زلمان شوال، سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا، از این که طرفین در مورد ایران به این اندازه اختلافاتشان به رسانه‌ها کشیده شده است ابراز تاسف می‌کند.

او در عین حال، تماس تلفنی باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو را گام نخست برای کاهش تنش می‌داند.

این دیپلمات بازنشسته می‌گوید: "دولت باراک اوباما به این نتیجه رسیده که در این ماجرا قدری زیاده روی شده است، به خصوص صحبت‌هایی که عده‌ای از وزیرانش در ۴۸ ساعت گذشته مطرح کرده‌اند. تماس تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو اقدام سازنده‌ای است."

برخی تحلیلگران می‌گویند که وزیر دفاع اسرائیل می‌تواند در کاهش اختلافات با واشنگتن نقش مهمی ایفا کند.

داوید لندئاو، می‌گوید آقای باراک، رهبر حزب 'استقلال' اسرائیل، شخصیتی مستقل و وجهه‌ای فراحزبی دارد و می‌تواند نقش میانجی را برعهده بگیرد.

او می‌گوید: "واقعیت این است که ایهود باراک هرگز از آنچه رابطه نزدیک نتانیاهو به جمهوریخواهان آمریکا ارزیابی می‌شود حمایت نکرده است. او در مقام وزیر دفاع بار‌ها تاکید کرده که اسرائیل و آمریکا هیچگاه به اندازه‌ دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در عرصه نظامی همکاری نداشته‌اند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.