دولت آمریکا کشته شدن سفیر و سه دیپلمات این کشور در لیبی را تایید کرد

به روز شده:  14:54 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391
استیونز و مصطفی جلیل رئیس شورای انتقالی

خبر کشته شدن استیونز (چپ) نخست از سوی یک مقام لیبیایی انتشار یافت

رئیس جمهوری آمریکا، کشته شدن سفیر و سه دیپلمات این کشور در جریان حمله به کنسولگری ایالات متحده در شهر بنغازی را تایید کرده و ایران نسبت به فیلم "اهانت آمیز" به اسلام واکنش نشان داده است.

روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور (۱۲ سپتامبر)، دفتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بیانیه او در مورد کشته شدن جان کریستوفر استیونز، سفیر این کشور در لیبی، و سه تن از کارکنان این سفارتخانه را منتشر کرد که در آن حمله به کنسولگری ایالات متحده در بنغازی به شدت محکوم شده است.

آقای اوباما در این بیانیه گفته است که دستور داده بود "تمامی منابع لازم برای حفظ امنیت پرسنل ما در لیبی تجهیز شود و اقدامات امنیتی در تمامی مراکز دیپلماتیک آمربکا در سراسر جهان افزایش یابد."

رئیس جمهوری آمریکا حمله به کنسولگری آمریکا را به شدت محکوم کرده و گفته است که چهار قربانی آمریکایی این حمله "تجسم تعهد ایالات متحده به آزادی، عدالت و همکاری با تمامی ملل و تمامی مردم در سراسر گیتی هستند."

ساعاتی پیش از صدور بیانیه آقای اوباما، یک مقام دولت لیبی با اعلام کشته شدن سفیر ایالات متحده، گفته بود که هنگام حمله افراد مسلح به ساختمان کنسولگری، سفیر و سه تن از کارمندان سفارت آمریکا در یکی از اتومبیل‌های کنسولگری بودند.

وزیر آمریکا در لیبی کشته شد

سفیر آمریکا در لیبی و سه همکارش در حمله معترضان به کنسولگری آمریکا در بنغازی کشته شده اند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا این حمله را وقیحانه خوانده.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این مقام لیبیایی گفت که سفیر آمریکا "در اثر خفگی ناشی از این حمله" حان خود را از دست داده هر چند جزئیات بیشتری در این مورد در دست نیست.

در جریان حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی که شامگاه سه شنبه و ظاهرا در اعتراض به انتشار فیلمی در مورد پیامبر اسلام صورت گرفت، مهاجمان مسلح با استفاده از نارنجک، ساختمان سفارت را به آتش کشیدند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر کشته شدن یک "کارمند وزارت خارجه" آن کشور در بنغازی را تایید کرده اما نسبت به خبر کشته شدن سفیر ایالات متحده واکنشی نشان نداده بود.

حمله به ساختمان کنسولگری آمریکا با سالگرد حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال ۲۰۱۱ در آمریکا مصادف بود و برخی از ناظران نسبت به کمبود اقداماتی برای حفاظت از مراکز آمریکایی از جمله در لیبی ابراز تعجب کرده اند.

واکنش به اهانت به اسلام

اوباما

اوباما کشته شدن سفیر این کشور در لیبی را تایید و از دستور تقویت تمهیدات امنیتی سخن گفته است

به گفته مقامات لیبیایی، گروهی از افراد مسلح پس از مسدون کردن راه های منتهی به این ساختمان و تبادل آتش با محافظان، وارد محوطه کنسولگری شدند و به تیراندازی و پرتاب نارنجک به سوی ساختمان مبادرت کردند.

رسانه های محلی افراطیون سلفی را عامل این حمله دانسته و براساس برخی گزارش ها، گروهی به نام "انصار الشریعه" مسئول این حمله بود، اما سخنگوی انصار الشربعه این گزارش را تکذیب کرده است.

شب گذشته، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، با تایید کشته شدن یکی از دیپلمات‌های آمریکایی در بنغازی، این حادثه را "دلخراش" توصیف کرد و گفت "کسانی می کوشند این اقدام قساوت آمیز را با اشاره به انتشار مطالبی تحریک آمیز در اینترنت، توجیه کنند."

خانم کلینتون افزود: "در حالیکه ایالات متحده هر گونه تلاش عمدی برای توهین و تحقیر اعتقادات دینی سایرین را به شدت محکوم می کند اما بگذارید تصریح کنم که چنین اقداماتی هرگز توجیه کننده اقداماتی خشونت آمیز از این دست نیست."

'گروه کوچک وحشی'

مهاجم مسلح در کنسولگری

مهاجمان مسلح پس از ورود به محوطه کنسولگری ساختمان آن را به آتش کشیدند

خانم کلینتون در بیانیه‌ای گفته است که رابطه میان لیبی و ایالات متحده قربانی این اتفاق نخواهد شد.

او با اشاره به پشتیبانی نظامی و سیاسی آمریکا از مخالفان سرهنگ قذافی گفته است: "چه طور چنین اتفاقی در کشوری که ما به آزادی آن کمک کردیم و در شهری که از ویرانی نجاتش دادیم اتفاق می‌افتد؟"

و در ادامه مسئولیت این حمله را متوجه "گروهی کوچک و وحشی" دانسته و مردم و دولت لیبی را از آن مبرا کرده است.

حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی ظاهرا واکنشی به پخش فیلمی در یوتیوب بود که توسط فردی به نام سام باسیل، شهروند پنجاه و دو ساله آمریکایی ساکن کالیفرنیا، ساخته شده و یک مصری ساکن خارج از آن کشور آن را منتشر کرده است.

گفته می‌شود که این دو نفر دارای دیدگاه‌هایی به شدت اسلام ستیزانه هستند. آنچه که در یوتیوب پخش شد فیلم کوتاهی برای تبلیغ این فیلم با ترجمه عربی آن است.

فیلمی که در یوتیوب منتشر شده شخصیت پیامبر اسلام را دستمایه شوخی و استهزا قرار داده، به نحوی که به نظر می‌رسد قصد توهین به او را داشته است.

علاوه بر بنغازی، تظاهراتی هم علیه این فیلم در برابر سفارت آمریکا در قاهره صورت گرفت که در جریان آن، تظاهرکنندگان پرچم آمریکا را که به مناسب سالگرد یازدهم سپتامبر به حالت نیمه افراشته در آمده بود، پائین کشیدند و سوزاندند.

مطالبی هم در شبکه اجتماعی حاوی دعوت به برگزاری تظاهرات در طرابلس، پایتخت لیبی، منتشر شده بود اما این تظاهرات بدون حادثه‌ای خاص پایان یافت.

دولت لیبی حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی را به شدت تقبیح کرده است.

واکنش جمهوری اسلامی

در خبری دیگر در همین زمینه، دولت ایران نسبت به انتشار فیلم تهیه کننده آمریکایی واکنش نشان داده است.

رامین مهمانپرست

مهمانپرست پخش فیلم "اسلام ستیز" را محکوم دانسته اما به حمله به کنسولگری آمریکا اشاره نکرده است

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، "انتشار فیلم آمریکایی اهانت آمیز" نسبت به پیامبر اسلام را "اقدامی نفرت انگیز دانسته است."

آقای مهمانپرست گفته است: "جمهوری اسلامی ایران توهین به مقدسات اسلامی را قویا محکوم نموده و با احساسات جریحه دار شده امت اسلامی، ابراز همدردی می کند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده است: "دولت جمهوری اسلامی ایران در ادامه هشدارهای قبلی تاکید می کند سکوت سیستماتیک و مستمر دولت آمریکا نسبت به اینگونه اقدامات منزجر کننده که در راستای اسلام ستیزی انجام می شود، عامل اصلی استمرار این اقدامات می باشد.

به گفته آقای مهمانپرست، "اسناد متعدد سازمان ملل و یونسکو بر تعهدات دولت ها در زمینه پرهیز از انتشار تنفر فرهنگی تاکید می نماید و دولت آمریکا فراتر از این تعهدات حقوقی، از نظراخلاقی هم مسئولیت مستقیمی در توقف این روند خطرناک گسترش تنفر فرهنگی و توهین به مقدسات امت عالیه اسلام را دارد."

در این بیانیه، نسبت به حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی اشاره ای نشده است.

در گذشته هم گاه برخی شهروندان آمریکایی به اظهارنظرها و اقداماتی علیه اعتقادات مذهبی گروه های مختلف، از جمله مسلمانان مبادرت کرده اند که از سوی دولت این کشور تقبیح شده است.

در عین حال، مدافعان آزادی های مدنی در ایالات متحده هرگونه اقدام دولتی برای جلوگیری از انتشار عقاید دیگران را مغایر اصل آزادی بیان در قانون اساسی آن کشور دانسته اند.

'احترام عمیق به همه عقاید'

فدریکو لومباردی، یکی از سخنگویان واتیکان، در واکنش به انتشار این فیلم و تبعات آن، "احترام عمیق برای تمامی عقاید، متون، چهره‌های برجسته و نمادهای مذاهب گوناگون" را لازمه هم‌زیستی مسالمت‌آمیز جوامع دانسته است.

آقای لومباردی همچنین از "توهین توجیه‌ناپذیر به حساسیت‌های مسلمانان" انتقاد کرده است.

سخنگوی واتیکان خشونت‌های پیامد انتشار فیلم را "غیرقابل قبول" ولی "قابل درک" خوانده و به نظر می‌رسد در آستانه سفر پاپ بندیکت شانزدهم به لبنان، واتیکان قصد دارد رابطه میان مسلمانان و مسیحیان را بهبود ببخشد.

آقای لومباردی در عین حال گفته است واکنش‌های خشونت‌آمیز به نفرت متقابل و تنش دامن می‌زنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.