دادگاهی در شیلی: سالوادور آلنده خودکشی کرده بود

به روز شده:  11:42 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

پیش از این نیز گزارش‌های رسمی و خانواده آلنده بر این باور بودند که او دست به خودکشی زده بود

دادگاهی در شیلی گفته است که سالوادور آلنده، رییس جمهور پیشین شیلی، حین حمله نیروهای نظامی به کاخ ریاست جمهوری برای برکناری او، دست به خودکشی زده بود.

پیش از این نیز گزارش‌های رسمی مرگ سالوادور آلنده را بر اثر خودکشی اعلام می کرد اما در سال ٢٠١١ برای پایان بخشیدن به شک و تردیدها، نبش قبر شد.

حکم اخیر دادگاه همزمان با ١١ سپتامبر، سالگرد کودتای شیلی، صادر شده است. شهرهای مختلف شیلی، از جمله سانتیاگو، پایتخت این کشور، در این روز صحنه ناآرامی و درگیری بوده‌اند.

تظاهرکنندگان در سانتیاگو با برپا کردن آتش و بستن خیابان با پلیس درگیر شدند. یک افسر پلیس در این درگیری‌ها کشته شده است.

در ١١ سپتامبر ١٩٧٣ نظامیان شیلی به فرماندهی آگوستو پینوشه دست به کودتا علیه دولت چپ‌گرای سالوادور آلنده زدند. آلنده و تعدادی از همراهانش در کاخ ریاست جمهوری به مقاومت در برابر نظامیان پرداختند، اما سرانجام جنازه او پیدا شد.

گزارش‌های رسمی مبنی بر این بود که او پیش از افتادن به دست نظامیان خودکشی کرده بود، اما برخی از هوادارانش معتقد بودند او به دست سربازان کشته شده است.

حکومت پینوشه دوره‌ای از وحشت را برای مخالفان رقم زده بود

خانواده آلنده روایت خودکشی را درباره مرگ او باور داشتند. اما سال گذشته موافقت کردند که تیمی از کارشناسان بین‌المللی پس از نبش قبر به تحقیق بر علت مرگ آلنده بپردازند.

دیروز سرانجام دادگاه گزارش آنان مبنی بر علت اصلی مرگ آقای آلنده را که پیش از این خودکشی اعلام شده بود، تایید کرد.

سالوادور آلنده، رهبر "اتحاد مردمی" شیلی بود و در انتخابات ١٩٧٠ به ریاست جمهوری رسید.

او اصلاحاتی نظیر ملی کردن معادن را اجرا کرد. این اصلاحات خشم دولت ایالات متحده را برانگیخته بود.

در ١٩٧٣ آگوستو پینوشه با کودتا علیه او حکومتی نظامی را بنا گذاشت که ١٧ سال به طول انجامید و در دوره آن هزاران نفر از مخالفان کشته یا "ناپدید" شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.