محکومیت 12 نفر به جرم عضویت در "جماعت انصارالله"

به روز شده:  17:18 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

از ماه مه سال جاری فعالیت گروه "جماعت انصارالله" در تاجیکستان رسماً ممنوع اعلام شده است

دادگاه عالی تاجیکستان 12 نفر را به جرم عضویت در گروه ممنوع "جماعت انصارالله" برای مدتهای طولانی به زندان محکوم کرده است.

روز سه‌شنبه‌ 11 سپتامبر قاضی پرونده جنایی این افراد را که اصلاً ساکنان نواحی حومه شهر دوشنبه و ولایت ختلان بوده‌اند، از 5 تا به 24 سال محکوم به حبس کرد.

الپامیش اکبراف، قاضی دادگاه، بیشتر این افراد را بر اساس چهار ماده قانون کیفری تاجیکستان، در ارتکاب جرایمی نظیر شرکت در گروههای جنایی، تأسیس گروههای تندرو و تلاش غصب حاکمیت مجرم شناخت.

قیوم یوسف اف، وکیل مدافع یکی از افراد محکوم شده، به بی بی سی گفت که محاکمه این افراد پشت درهای بسته و در بازداشگاه شماره یک شهر دوشنبه صورت گرفته است.

به گفته وی، یک نفر از این افراد به 24 سال زندان و دو نفر به 20 سال، یکی برای 18 سال محکوم به حبس شده‌اند.

آقای یوسف اف افزود: "دو نفر از این افراد محکوم به پرداخت جریمه شدند و یک نفر دیگر برای تقلبکاری برای دو سال شرطی محکوم به حبس شد. موکل من محکوم به پرداخت 800 معاش متوسط (32 هزار سامانی، معادل حدود 7 هزار دلار) جریمه شد و از بردن شکایت به دادگاه استینافی دست کشید."

این در حالی است که وکیلان برخی از محکوم شده گان می‌گویند که بعد از مشورت با موکلانشان مسئله بردن شکایت از حکم دادگاه عالی به دادگاه استینافی را مشخص خواهند کرد.

این افراد به اتهام تلاش برای انجام یک عمل تروریستی در محله موسوم به "گیپروزم" شهر دوشنبه در سال 2010 بازداشت شده بودند.

تحقیق این پرونده از سوی بازرسان کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در حدود دو سال صورت گرفت و در اواخر ماه ژوئیه برای محاکمه به دادگاه ارسال شد.

در ماه مه سال جاری، دیوان عالی تاجیکستان فعالیت "جماعت انصارالله" را در این کشور ممنوع اعلام کرد. طبق مصوبه دیوان عالی، "جماعت انصارالله" یک جزء جنبش اسلامی ازبکستان، یک گروه تندرو اسلامی در منطقه، است که از حمایت القاعده برخوردار بوده است.

قبلاً تأکید شده بود که "جماعت انصارالله" یک گروه تروریستی و افراطگرا است و فعالیت این گروه امنیت تاجیکستان را به خطر می‌‌اندازد.

در سال 2011 مأموران امنیتی اعلام کرده بودند، که ضمن انجام عملیات علیه گروه به گفته آنها تیوریستی عبدالله‌ رحیم‌اف، یکی از فرماندهان مخالفین اسلامی در زمان جنگ داخلی در وادی رشت، از مخفیگاه این گروه، پرچم "جماعت انصارالله"را کشف کردند.

این اطلاعات از جمله اندک خبرهایی بود که در تاجیکستان در باره بازداشت پیروان "جماعت انصارالله" پخش شده است. ولی در پاییز سال گذشته گروهی که خود را از طریق اینترنت وابسته به "جماعت انصارالله" معرفی کرد، علیه آنهایی که "کفار و مشرکان تاجیکستان" می‌نامید، جهاد اعلام کرده بود.

اعضای این گروه بیانیه ای ویدیوی را در سایت یوتیوب پخش کرده و خود را گروهی از مجاهدان تاجیک خوانده‌اند.

از سوی دیگر، دیوان عالی تاجیکستان شرکتهای ارتباطاتی را موظف کرده بود که دسترسی به سایتهای "irshod.com" و "irshod.net"را که سایتهای متعلق به "جماعت انصارالله" دانسته می‌شوند، مسدود کنند. ولی تا حال دسترسی به این سایتها مسدود نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.