حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی 'با برنامه ریزی قبلی اجرا شد'

به روز شده:  06:56 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391
استیونز

دولت لیبی از حادثه منجر به کشته شدن استیونز پوزش خواسته و وعده تحقیقات در این مورد را داده است

مقامات آمریکایی گفته اند که احتمالا حمله به کنسولگری این کشور در بنغازی با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است.

در واکنش نسبت به حمله افراد مسلح به کنسولگری ایالات متحده در شهر بنغازی، لیبی، که به کشته شدن جان کریستوفر استیونز، سفیر و سه تن دیگر از کارکنان آمریکایی سفارتخانه منجر شد، منابع آمریکایی تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز کرده اند.

در این حادثه، افراد ناشناس مسلح به اسلحه سبک و نارنجک انداز، پس از درگیری با محافظان لیبیایی کنسولگری، وارد محوطه آن شدند و ساختمان کنسولگری را به آتش کشیدند.

گفته می شود سفیر آمریکا و سه آمریکایی که در یک اتومبیل بودند، در اثر استنشاق دود جان دادند و گزارش های خبری از کشته شدن تا ده تن از محافظان لیبیایی سفارت نیز حکایت دارد.

این حمله شامگاه سه شنبه و در جریان تظاهرات علیه فیلمی صورت گرفت که توسط یک شهروند آمریکایی و یک مهاجر مصری ساکن آمریکا ساخته و بخشی از آن با ترجمه عربی در شبکه یوتیوب منتشر شده بود. تظاهرکنندگان این فیلم را اهانت به پیامبر اسلام دانسته و علیه انتشار آن دست به تظاهرات زده بودند.

با اینهمه، به نقل از برخی منابع رسمی آمریکایی گزارش شده است که با توجه به پیچیدگی عملیات افراد مسلح، بعید به نظر می رسد که این حمله به صورت خودجوش و بدون طراحی قبلی به اجرا گذاشته شده باشد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی که از او نام نبرده می نویسد که احتمال ارتباط مهاجمان با شبکه القاعده را نمی توان منتفی دانست هر چند، به گفته او، "برای اعلام نظر قطعی در انتساب این عملیات به القاعده یا وابستگان به آن هنوز زود است و به تحقیقات بیشتری نیاز است."

گزارش های اولیه در مورد حمله خونین به کنسولگری آمریکا حاکی از آن بود که این حمله نتیجه تظاهرات خشونت آمیز علیه فیلم اهانت آمیز به پیامبر اسلام بود و احتمالا توسط اسلامگرایان تندرو موسوم به سلفی ها صورت گرفت.

در جریان جنگ داخلی منجر به سقوط حکومت سابق لیبی، بسیاری از مردم عادی مسلح شدند و در حالیکه خلع سلاح کامل در این کشور صورت نگرفته، این احتمال وجود داشته است که افرادی که به طور مسلح در تظاهرات شرکت کرده بودند، با افزایش هیجانات، به طور خودجوش به سفارت یورش برده باشند.

انصار الشریعه

انصار الشریعه به حمله به کنسولگری آمریکا متهم شده اما گفته می شود این اتهام را تکذیب کرده است

در عین حال، مایک راجرز، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که عملیات منجر به کشته شدن سفیر و سه کارمند او به حملات القاعده شباهت بسیار دارد.

آقای راجرز در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان افزوده است که اگرچه در حال حاضر، جزئیات این حادثه کاملا مبهم و مغشوش است اما نشانه اقداماتی به "سبک القاعده" را می توان در این حمله مشاهده کرد.

احتمال دست داشتن القاعده در عملیات بنغازی به خصوص از این جهت باعث نگرانی است که تحولات اخیر خاورمیانه و سقوط نظام های دیکتاتوری و برقراری آزادی های سیاسی ممکن است دست کم تا مدتی فضایی مناسب را برای بهره برداری گروه های تندرو از کمبود تخصص دولت های جدید در زمینه های امنیتی فراهم آورده باشد.

حرکت های ضد دیکتاتوری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از حمایت ایالات متحده برخوردار بوده است اما برخی ناظران، بروز مشکلات پیش بینی نشده این تحولات برای آمریکا را نامحتمل ندانسته اند.

تظاهرات و نگرانی های امنیتی

خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از منابع دولتی آمریکا نوشته است که از زمان سقوط معمر قذافی در لیبی، روابط دولت آن کشور با آمریکا بسیار دوستانه بوده است و گفته می شود که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به دولت لیبی در شناسایی و تعقیب گروه های مسلح تندرو کمک می کنند.

تظاهرات محکومیت حمله

تظاهرکنندگان در بنغازی ضمن تقبیح فیلم ضد اسلامی حمله کنندگان به کنسولگری را محکوم کرده اند

سفارت ایالات متحده در ترابلس، پایتخت لیبی، مانند بسیاری از مراکز دیپلماتیک این کشور توسط تفنگداران دریایی محافظت می شود اما مشخص نیست که آیا کنسولگری آمریکا در بنغازی هم از شمار کافی نیروهای امنیتی برخوردار بوده است یا نه.

کشته شدن کریستوفر استیونز نخستین مورد از قتل یکی از سفرای ایالات متحده در خارج در دهه های اخیر است و سئوالاتی را در مورد تمهیدات امنیتی در سفارتخانه ها و دفاتر دیپلماتیک ایالات متحده در خارج مطرح کرده است.

به خصوص اینکه حمله به کنسولگری ایالات متحده در سالروز حملات انتحاری یازدهم سپتامبر در آمریکا روی داد که جنگ آمریکا علیه گروه های تندرو به خصوص شبکه القاعده و گروه های وابسته به آن را در پی آورد.

در برخی گزارش ها آمده است که در جریان تظاهرات اعتراضی در برابر کنسولگری آمریکا در بنغازی، گروهی از افراد مسلح گروه سلفی موسوم به انصار الشریعه به محل آمدند و با ورود به محوطه کنسولگری، ساختمان آن را به آتش کشیدند. در برخی گزارش ها به نقل از سخنگوی انصار الشریعه، دست داشتن این گروه در حمله به کنسولگری تکذیب شده است.

در حال حاضر این سئوال مطرح شده است که چگونه افراد مسلح توانستند ظرف مدتی کوتاه، وارد محوطه کنسولگری شوند و آن را به آتش بکشنند در حالیکه اعزام نیروهای امنیتی لیبی به محل چند ساعت به طول انجامید.

تظاهرات علیه آمریکا در مصر

در قاهره هم تظاهراتی در اعتراض به فیلم ضد اسلامی برگزار شد

در واکنش به حمله شامگاه سه شنبه در بنغازی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که دستور تقویت اقدامات امنیتی در دفاتر دیپلماتیک این کشور در لیبی و سایر نقاط جهان را صادر کرده است.

ظاهرا در اجرای این دستور دو شناور نیروی دریایی آمریکا عازم سواحل لیبی شده اند و دولت نیز پنجاه تفنگدار دریایی را برای بهبود مراقبت امنیتی از سفارت ایالات متحده در ترابلس به آن شهر اعزام کرده است

علاوه بر بنغازی، در نقاط دیگری از جمله قاهره، پایتخت مصر، تظاهراتی علیه فیلم اهانت آمیز به پیامبر اسلام برگزار شده است و احتمال برگزاری اینگونه تظاهرات در نقاط مختلف منتفی نیست.

از جمله برخی منابع خبری در ایران گفته اند که روز پنجشنبه، گروهی از "دانشجویان" به منظور اعتراض علیه این فیلم در برابر سفارت سوئیس، حافظ منافع ایالات متحده در ایران، تجمع خواهند کرد و دست به تظاهرات خواهند زد و سازمان تبلیغات اسلامی از مردم دعوت کرده است روز جمعه هم در تظاهرات علیه این فیلم شرکت کنند.

روز گذشته هم سخنگوی وزارت خارجه ایران، به خاطر تهیه و انتشار این فیلم، دولت آمریکا را هدف انتقاد شدید قرار داد.

در آمریکا، مقامات دولتی توهین به عقاید مذهبی را به شدت تقبیح کرده اما تاکید داشته اند که قانون اساسی و ارزش های سیاسی در این کشور مدافع آزادی بیان است و اقدام در مغایرت با این اصل امکانپذیز نیست.

دولت لیبی به خاطر حوادث بنغازی، رسما از ایالات متحده پوزش خواسته و گفته است که در این زمینه، تحقیقات لازم به جریان خواهد افتاد. در بنغازی، گروهی از شهروندان لیبیایی با برگزاری تظاهراتی، ضمن تقبیح ساخت و انتشار فیلم اهانت آمیز، حمله به کنسولگری آمریکا توسط "تروریست ها" را نیز به شدت محکوم کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.