تمرینهای نظامیان روس و انجام مذاکرات در باره آینده پایگاه روسیه

به روز شده:  16:23 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391

مشقهای نظامیان روس در محله موسوم به "گیپروزم"، مکان این پایگاه دایر شده است

افسران و سربازان پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان مشقهای ویژه‌ای را علیه تهاجم گروههای تروریستی و جلوگیری از انفجارها در تأسیسات نظامی انجام داده‌اند.

بر اساس خبر دفتر مطبوعاتی این پایگاه، این مشقها روز پنج‌شنبه‌ ۱۳ سپتامبر در حضور ژنرال سرگیی چوکین، رئیس ستاد حوزه مرکزی نظامی روسیه دایر شده است.

دمیتریی متوشکین، سخنگوی این پایگاه گفته است وظایف اصلی که در نزد افسران و سربازان گروه زودعمل این پایگاه گذاشته شده بود، جلوگیری از هجوم و گذاشتن مواد منفجره به پای تأسیسات نظامی پایگاه بوده است.

آقای متوشکین می‌گوید که در این زمینه افسران و سربازان مهارت و آمادگی خوب نظامی را نشان دادند.

مشقهای نظامیان روس در تاجیکستان در حالی انجام می‌شود که صبح امروز آناتولیی آنتون اف، معاون وزیر دفاع روسیه، بعد از انجام ملاقات دو روزه با جانب تاجیکستان در مورد تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در این کشور به شهر مسکو بازگشته است.

آقای آنتون اف بعد از ظهر روز چهارشنبه، پس از پایان گفت و شنید با هیئت تاجیکستان با خبرنگاران خبرگزاری ایتار تس و ریئا ناواستی روسیه در این کشور نشست کوتاهی را دایر کرده است.

آن طور که خبرگزارای ایتار تس در تاجیکستان می‌گوید، در این نشست که پنج دقیقه ادامه‌ داشته است، آقای آنتون اف خبر داده است که بعد از چند هفته‌ گفت و شنید میان کشورها در مورد تمدید زمان حضور پایگاه در تاجیکستان به دوره نهایی خواهد رسید.

او همچنین گفته است به جز از دو موضوع در زمینه تمدید زمان حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، مسائل دیگر حل شده اند.

هرچند آقای انتاناو از این دو موضوع، که تا حال مقامات دو کشور برای حل آن مشکل داشته‌اند، نام نبرده است، ولی احتمال دارد که آنها به مسائل مالی و زمانی، یعنی دو موضوع اصلی مورد بحث جانبها ربط داشته باشند.

آناتولیی آنتون اف

آقای انتان اف گفت که گفت و شنید بعد از چند هفته‌ای به مرحلله نهایی خواهد رسید

با این وجود کارشنسان بعید نمی‌دانند که در آینده نزدیک مقامات بلندپایه دو کشور روسیه و تاجیکستان بر سر این مسائل نیز به توافق برسند.

آناتولی آنتون اف، روز سه‌شنبه‌ ۱۱ سپتامبر وارد تاجیکستان شد و با هیئت تاجیکستان که نمایندگان وزارت دفاع، وزارت عدلیه، ریاست جمهوری و برخی دیگر از افراد مسئول این کشور در آن شرکت داشتند، به گفتگو نشست.

هیئت تاجیکستان تحت سرپرستی رستم مینگلی یف، وزیر عدلیه (دادگستری) این کشور در این گفت و شنید شرکت داشت.
آقای آنتون اف یک ماه قبل در جریان سفرش به تاجیکستان نیز از روند گفت و شنید میان جانبها در مورد حضور نظامیان روس در این کشور اظهار رضائیت کرده بود.

همچنین در سال ۲۰۱۱ در جریان ملاقات سران دو کشور، امامعلی رحمان و دمیتریی مدودیف، اعلام شد که در مورد حضور پایگاه نظامی و مشاوران مرزبانی روسیه در تاجیکستان توافقات تازه‌ای حاصل شده است.

در آن زمان سخن در مورد ۴۹ سال حضور بعدی پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان می‌رفت و موضوع توافق دو کشور با انتقادات شدید جامعه مدنی و رسانه‌های مستقل در تاجیکستان روبرو شد.

بویژه پرداخت مبلغ برای حق استفاده روسیه از قلمرو تاجیکستان جهت ادامه‌ حضور این پایگاه از موضوعات بحث برنگیز در رسانه‌های تاجیکستان و روسیه بوده است.

این پایگاه حدود بیش از ۲۰ سال است که در قلمرو تاجیکستان حضور دارد. روسیه بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی را جزئی از حوزه نفوذ خود می‌داند و همواره تلاش کرده است این نفوذ را حفظ کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.