دولت آفریقای جنوبی در مورد ادامه خشونت کارگری هشدار داد

به روز شده:  16:19 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391
معدنچیان

دولت آفریقای جنوبی در مورد ادامه اعتصاب خشونت آمیز کارگران معدن هشدار داده است

دولت آفریقای جنوبی هشدار داده است که ادامه ناآرامی کارگران معادن این کشور را تحمل نمی کند.

روز جمعه، ٢٤ شهریور (١٤ سپتامبر)، جف رادب، وزیر دادگستری آفریقای جنوبی، در یک نشست مطبوعاتی شرکت داشت، در اشاره به اقدامات خشونت آمیز در جریان اعتصاب کارگران معادن که استخراج طلا و پلاتین را مختل کرده است، گفت: "دولت بیش از این نمی تواند چنین اقداماتی را تحمل کند و مجبور به برخورد با عاملان نا آرامی خواهد بود."

اظهارات آقای رادب در حالی انتشار می یابد که معدنچیان اعتصابی معادن پلاتین لونمین افزایش دستمزد پیشنهادی شرکت را رد کردند.

اقدام دولت متوجه تجمع های غیرمجاز کارگران مسلح به انواع اسلحه سرد است که در برابر معادن اجتماع می کنند.

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی وضعیت کنونی را "شرایط اضطراری" توصیف کرده و افزوده است که دولت در صدد اعاده نظم است و با کسانی که مرتکب اقدامات غیرقانونی شوند برخورد خواهد شد.

در عین حال، به گفته منابع محلی، روز جمعه کمتر از نیم درصد از کارگران در محل کار خود حاضر شدند و بقیه همچنان از بازگشت به کار خودداری ورزیدند.

اعتصاب کارگران از معدن پلاتین لونمین آغاز شد اما اخیرا به معادن طلا هم گسترش یافته است.

پروین گوردهان، وزیر دارایی آفریقای جنوبی، هشدار داده است که در حالیکه نرخ رشد اقتصادی این کشور رو به کاهش بوده، اعتصاب کارگران معادن می تواند این وضعیت را دشوارتر کند.

بخش معدن ستون فقرات اقتصاد آفریقای جنوبی و یکی از منابع اصلی درآمدهای ارزی این کشور محسوب می شود و بیش از نیم میلیون نفر در این بخش اشتغال دارند.

ارزش تولید این بخش به یک پنجم تولید ناخالص داخلی بالغ می شود و نیمی از درآمد ارزی آفریقای جنوبی از محل صدور فرآوردهای معدنی به دست می آید.

اعتصابات و درگیری های کارگری اخیر زمینه مساعدی را برای بهره برداری گروه ها و اتحادیه های کارگری رقیب هم فراهم آورده و شرایط را پیچیده تر کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.