پاپ بندیکت شانزدهم در لبنان

به روز شده:  16:39 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

رهبر کاتولیک های جهان وارد بیروت شد

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان وارد بیروت شد.

این دیدار اول پاپ بندیکت از لبنان است و پانزده سال بعد از دیدار پاپ ژان پل دوم از لبنان انجام می‌شود.

او پس از ورود به بیروت ضمن سخنانی از مسلمانان و مسیحیان خواست که همزیستی مسالمت آمیز داشته باشدند و لبنان را سرمشق قراردهند.

رهبر کاتولیک‌های جهان هم چنین خواست که ارسال اسلحه به سوریه متوقف شود زیرا باعث دامن زدن به مناقشات در این کشور خواهد شد.

جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌نویسد که پانزده سال پیش، هنگام دیدار رهبر وقت کاتولیک‌های جهان از لبنان، رفیق حریری نخست وزیر بود .

بعد از قتل او در سال ۲۰۰۵ لبنان را موجی از اعتراض‌های مردمی فرا گرفت و هم زمان سوریه تحت فشارهای بین المللی مجبور شدنیروهای نظامی خود را که از سال ۱۹۷۶ در لبنان حضور داشتند از این کشور خارج کند.

یک سال بعد از کشته شدن رفیق حریری جنگ خونینی بین حزب الله و اسرائیل درگرفت که موجب شد جنبش حزب الله قدرت بیشتری پیدا کند.

سوریه هم چنان در صحنه سیاسی لبنان نقش تعیین کننده‌ای دارد. به همین دلیل پاپ بندیکت شانزدهم در بین پیروان خود شاهد اختلاف نظرهای زیادی بر سر سوریه خواهد بود.

در حالی که شیعیان حزب الله به شدت از سوریه حمایت می‌کنند، سنی‌های لبنان با دولت سوریه شدیدا مخالفت می ورزند.

اما مسیحیان لبنان شدیدا بر سر حمایت از این دو جناح با هم اختلاف نظردارند.

عامل باز دارنده

اما رهبران مسیحی لبنان این اختلاف نظرها را بی اهمیت می دانند و حتی بعضی از آن‌ها معتقدند که این اختلاف‌ها منبع انرژی برای مسیحیان است.

سمیر جع جع رهبر "نیروهای لبنان " که گروهی شدیدا ضد سوریه است می‌گوید:

" گروه‌های مسیحی در مورد سوریه اختلاف نظر دارند اما پاپ شاهد نزاع آنها بر سر سوریه نخواهد بود. در واقع پاپ شاهد شکوفایی جامعه مسیحیان خواهد بود که با نظر غرب درمورد آن کاملا فرق دارد."

پل سالم رئیس مرکز خاورمیانه بیروت وابسته به نهاد کارنگی معتقد است که با وابستگی گروه‌های مسیحی به هر دو جناح هوادار و مخالف سوریه، آنها توانسته‌اند که خود را امن نگاه دارند.

پل سالم می‌افزاید : "در واقع مسیحیان تا اندازه‌ای از امنیت برخوردار شده‌اند، چرا که از سوی هیچ یک از این دو گروه "دشمن" شناخته نمی‌شوند."

پل سالم هم چنین معتقد است که با افزایش تنش بین سنی‌ها و شیعیان، مسیحیان به طور ناخواسته به صورت نوعی عامل بازدارنده در آمده‌اند زیرا که از دیرباز رئیس جمهور و فرمانده نیروهای مسلح لبنان از بین مسیحیان انتخاب می‌شوند. پل سالم می‌گوید:

"موقعیت جغرافیایی هم عامل بازدارنده است زیرا مسیحیان درست میان منطقه شمال که نیروهای شدیدا مسلح سنی در آن فعالند، و بیروت که تحت سلطه حزب الله است زندگی می‌کنند. به همین دلیل تنش‌های فزاینده بین نیروهای سنی و شیعه به صورت جنگ آشکار در نیامده است چون در جوار هم زندگی نمی‌کنند."

با افزایش تنش در لبنان به دلیل بحران سوریه این بیم و نگرانی وجود دارد که جنگ در سوریه از خطوط تحت کنترل فرقه‌های مختلف در دوران جنگ داخلی لبنان به درون این کشور سرایت کند.

اما سمیر جع جع می‌گوید که اگر سوریه از هم پاشیده شود ویرانی و پیامدهای ناگوار آن باعث می‌شود که مردم لبنان در جهت حفظ وحدت خود بیشتر تلاش کنند.

مسیحیان لبنان در مقایسه با مسیحیان کشورهایی که در آن ها بهار عربی تحول ایجاد کرده است وضعیت بهتری دارند.

مسیحیان عراق که از دوران کهن در این کشور زندگی امنی داشتند به پاپ اعظم خواهند گفت که بعد از سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ چگونه احساسات مسلمانان سنی و شیعه به حمله به کلیساهای آنها انجامید و آنها مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

در مصر اقلیت قبطی‌های این کشور با نگرانی دولت اسلامی را زیر نظر دارند.

واکنش خشم آلود مسلمانان به فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" بیشتر سبب نگرانی مسیحیان می‌شود.

در میان این تنش‌ها است که رهبر کاتولیک‌های جهان وارد لبنان شده است.

او بر لزوم بردباری بین مسلمانان و مسیحیان تاکید گذاشته است.

او پیروان خود را ترغیب خواهد کرد تا به ساخت خاورمیانه‌ای جدید کمک کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.