چهار سال میشل اوباما: از وکیل سرسخت تا مادر مهربان

به روز شده:  10:14 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

میشل اوباما به مرور دریافت که باید طوری عمل کند که باراک اوباما نفر اول و در کانون توجه باقی بماند

در سال ۲۰۰۸، برخی اظهارات بحث انگیز در باره میشل اوباما همسر باراک اوباما، سبب شد که مبارزات انتخاباتی آقای اوباما به مخاطره بیافتد. ولی اکنون پس از گذشت چهار سال بانوی اول آمریکا برای اکثر مردم این کشور منزلت یک ستاره سیاسی را دارد.

هنگامی که سه شنبه گذشته، میشل اوباما در گردهم‌آیی هواداران حزب دموکرات در شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی سخنرانی می‌کرد، چهره سرشناسی بود که هم درمیان دموکرات‌‌ها و هم جمهوریخواهان محبوبیت داشت.

ولی چهار سال قبل در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، منتقدین او را شخصی عصبانی، تلخ و ستیزه‌جو توصیف می کردند.

رساله فارغ التحصیلی میشل اوباما از دانشگاه پرینستون، که در آن به تاثیر سیاه پوست بودن در دانشگاهی که اکثریت قابل توجه دانشجویانش سفید پوست هستند، پرداخته بود، این تصور را القاء می‌کرد که او با مسئله نژاد و رنگ پوست مشکل دارد.

میشل اوباما در جریان یک سخنرانی در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ در ویسکانسین، خطاب به هواداران همسرش گفت برای اولین بار در دوران بلوغ به این که آمریکایی است افتخار می‌کند.

مایا مودی-رامیرز، استاد روزنامه‌نگاری و رسانه‌های جدید در دانشگاه بایلور در تگزاس می‌گوید: " او تصویر کسی را به دست می‌داد که وطن پرست و آمریکایی نیست."

ولی بعد در جریان سخنرانی در گردهم‌آیی دموکرات‌ها در شهر دنور میشل اوباما مسائلی را عنوان کرد که می‌شد نتیجه گیری کرد که وی یک همسر، مادر و فرزند بامحبتی است و همین موضوع سبب شد که نظر مردم به وی تغییر کند و به صورت شخصیت محبوب کنونی درآید.

نقش برجسته وی در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸، که برخی معتقد بودند توجه را از پرداختن به موضوع اصلی منحرف می‌کند، علیرغم مخالفت‌های اولیه وی بلند پروازی‌های سیاسی همسرش بود.

"هنگامی که میشل اوباما وارد کاخ سفید شد به این حقیقت پی برد که کسی که باید مطرح باشد فقط باراک اوباماست و در غیر این صورت مشکل ایجاد خواهد شد"

آلیسون ساموئل ، نیوزویک

جودی کانتور، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز و نویسنده کتابی در باره باراک و میشل اوباما، می‌گوید که میشل اوباما در موارد مختلفی در زندگی مشترک، در باره این که همسرش وارد مبارزات سیاسی شود، تردید داشته ولی وقتی تصمیم می‌گیرد از او حمایت کند، با قدرت و جدیت تمام این کار را انجام می‌دهد.

و این همان کاری بود که میشل اوباما در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ کرد و از تمام نیرو و تجربیات خود برای کمک به همسرش استفاده کرد.

جودی کانتور می‌گوید: "کسانی که میشل اوباما را خوب می‌شناسند می‌گویند او رک و بی پرده صحبت می‌کند و شخصیتی قوی دارد. او در دانشگاه هاروارد حقوق خوانده و به طرفداری از همسرش وارد بحث و جدل می‌شود."

ولی این فعالیت‌ها به دو دلیل کمتر در میان مردم اثر مثبت داشت. یکی این که به طور معمول نقش همسران شخصیت‌های سیاسی کمتر چشمگیر است و دیگر این که میشل اوباما با نقشی که بازی می‌کرد در حقیقت بدعت تازه‌ای می گذاشت.

بانی داو، استادیار رشته ارتباطات در دانشگاه وندربیلت می گوید: "این برداشت وجود داشت که میشل اوباما مشکلی برای مبارزات انتخاباتی است و دلیل این برداشت تصویر منفی بود که زنان آمریکایی آفریقایی تبار به دست می‌دهند. مردم به آنان به چشم زنانی می‌نگرند که نفوذ زیادی در خانه داشته و سمج و جنجالی هستند."

هنگامی که روشن شد شیوه مبارزه انتخاباتی میشل اوباما به موقعیت همسرش لطمه می‌زند، او و تیم این مبارزات در صدد برآمدند به جای یک وکیل و حقوقدان سرسخت و لجوج، او را یک مادر و همسر با محبت جلوه دهند.

تیم مبارزه انتخاباتی باراک اوباما، نقش میشل اوباما را از وکیلی سرسخت، به مادری مهربان تغییر دادند

این تغییر چهره از تابستان سال ۲۰۰۸ شروع شد و در گردهمایی دموکرات‌ها در دنور به نمایش گذاشته شد.

سخنرانی میشل اوباما در این گردهمایی درباره همسرش، به شیوه ای بود که او برای هوادارانش یک شخص شوخ و گرم و بامحبت جلوه کرد.

به عقیده جودی کانتور، هنگامی که میشل اوباما خود را" یک همسر، مادر، دختر و خواهر" معرفی کرد، این تغییر چهره هدفمند، آشکارا به چشم می‌آمد.

سخنرانی میشل اوباما در گردهمآیی حزب دموکرات به افزایش محبوبیت او کمک کرد و هنگامی که باراک اوباما در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ برای شروع دوره ریاست جمهوری‌اش سوگند یاد می‌کرد، بانوی اول آمریکا برای رسانه‌ها به صورت شخص محبوب و پرطرفداری درآمده بود.

ولی در حالی که از همان اولین ماه‌های زمامداری باراک اوباما، محبوبیت وی در حال کاهش بود، بر تعداد کسانی که میشل اوباما را تایید می‌کردند افزوده می‌شد. بنا بر نظرسنجی موسسه گالوپ در ماه مه سال جاری میلادی، میزان محبوبیت میشل اوباما ۶۶ درصد و میزان محبوبیت باراک اوباما حدود ۵۲ درصد بود.

میشل اوباما پس از نقل مکان به کاخ سفید، اجرای برنامه‌های مرتبط با بهبود وضعیت مادران را شروع کرد.

بانی داو، می‌گوید هر مسئله‌ای که مورد توجه میشل اوباما است، مرتبط با خانواده و کودکان است تا آنجا که او به بسیاری از مسائل زنان که مرتبط با مادر شدن نیست، نمی‌پردازد.

در حالی که لورا بوش، همسر جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا که قبلا کتابدار بود سوادآموزی را تشویق می کرد، میشل اوباما در پروژه‌های مربوط به خانواده های نظامیان درگیر بود و برنامه‌ای را برای مبارزه با چاقی کودکان پیاده کرده بود. او باغچه‌ای را درکاخ سفید به سبزیکاری اختصاص داد و برای تشویق کاهش وزن در برنامه‌های تلویزیونی شرکت و صحبت می‌کرد. وی همچنین کتابی درباره موفقیت‌های خود در سبزیکاری در باغچه کاخ سفید نوشته است.

میشل اوباما در انتخابات پیشین

  • فوریه ۲۰۰۷- باراک اوباما برای نامزدی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اعلام آمادگی کرد.
  • ژوئیه ۲۰۰۸- نشریه نیویورکر، کارتونی را روی جلد خود چاپ کرد که در آن میشل اوباما در حال مشت بازی با باراک اوباما بود. در این کارتون، میشل اوباما مسلسل با خود حمل می کرد و باراک اوباما لباس اسلامی به تن داشت.
  • فوریه ۲۰۰۸- میشل اوباما گفت برای اولین بار به آمریکایی بودن افتخار می کند.
  • فوریه ۲۰۰۸- رساله میشل اوباما در دانشگاه پرینستون، در آنلاین چاپ شد.
  • اوت ۲۰۰۸- میشل اوباما در گردهمایی دموکرات ها در شهر دنور سخنرانی کرد.
  • نوامبر ۲۰۰۸- پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری

آلیسون ساموئل از نویسندگان ارشد هفته نامه نیوزویک که کتابی تحت عنوان"میشل اوباما چه خواهد کرد" نوشته، می‌گوید: "هنگامی که میشل اوباما وارد کاخ سفید شد به این حقیقت پی برد که کسی که باید مطرح

باشد فقط باراک اوباماست و در غیر این صورت مشکل ایجاد خواهد شد. او به موضوعاتی پرداخت که سبب نمی‌شد باراک اوباما تحت الشعاع او قرار گیرد."

در دوره کنونی انتخابات هم دموکرات‌ها امیدوارند میشل اوباما یک سلاح باقدرت در زرادخانه باراک اوباما باشد نه یک عامل منفی که باید آن را مهار کرد.

برخی از جمهوریخواهان جزو طرفداران او محسوب می‌شوند، ولی در طول این چند سال منتقدینش توانسته‌اند از لباس پوشیدن، پروژه‌ها و عقاید وی ایراد بگیرند.

میشل اوباما، در سخنرانی اخیر خود در گردهمایی دموکرات ها درصدد برآمد معدود رای دهندگان مردد را متقاعد کند که برنامه همسر او بهترین برنامه برای کشور است.

به عقیده آلیسون ساموئل، در زمانی که بسیاری از خانواده ها نگران پرداخت صورت حساب های خود هستند تاثیر پیام میشل اوباما احتمالا از تاثیر سخنان آن رامنی، همسر میت رامنی نامزد جمهوریخواهان بیشتر خواهد بود.

آلیسون ساموئل، می گوید: "آن رامنی، در تئوری صحبت می‌کرد در حالی که میشل به دلیل این که او و همسرش پول کافی نداشتند، ناچار شده بود بلافاصله بعد از بچه دار شدن بر سر کار بازگردد. در نتیجه هنگامی که او در باره مسئله زنان و زنان فقیر صحبت می‌کند اظهارات او واقعی‌تر به نظر می‌رسد."

در پاسخ به این استدلال، مخالفین او به این موضوع اشاره می‌کنند که در زمانی که مردم آمریکا از نظر درآمد در شرایط شاقی قرار دارند، وی یک کت شش هزار و هشتصد دلاری خریده است. از طرف دیگر آن رامنی، که با بیماری سرطان پستان و نیز بیماری ام اس، مقابله کرده هنگام سخنرانی در ضیافت هفته گذشته جمهوریخواهان، توانست نظر مثبت زنان زیادی را به خود جلب کند.

ولی جودی کانتور، می‌گوید آنچه که مسلم است میشل اوباما که یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی آمریکا است، برای پیروزی همسرش وجمع آوری کمک‌های مالی برای هزینه تبلیغات انتخاباتی حداکثر تلاش خود را خواهد کرد.

جودی کانتور می‌افزاید باید به این تضاد توجه کرد که هر قدر بانوی اول آمریکا در ظاهر کمتر یک فرد سیاسی جلوه کند، بیشتر می‌تواند از نظر سیاسی موثر باشد.

میشل اوباما در سخنرانی در گردهمایی دموکرات‌ها سعی کرد از قدرت و محبوبیت خود برای افزایش امیدواری‌های همسرش به پیروزی در انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری، کمک کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.