حمله معترضان به سفارت‌های آلمان و بریتانیا در سودان

به روز شده:  14:45 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

در طرابلس لبنان، معترضان به یک فروشگاه KFC حمله کرده‌اند

در ادامه اعتراضات سراسری در کشورهای اسلامی نسبت به پخش فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام، معترضان به سفارتخانه آلمان در خارطوم، پایتخت سودان حمله کردند، و علاوه بر شکستن در و پنجره‌های ساختمان سفارت، پرچم آلمان را آتش زدند.

معترضان همچنین به سفارت بریتانیا در سودان نیز حمله کرده ‌اند.

در قاهره، پایتخت مصر، پلیس برای متفرق کردن حدود ۵۰۰ معترضی که قصد حمله به سفارت آمریکا را داشتند، گاز اشک آور شلیک کرده است.

در لبنان نیز به آتش کشیدن یک اغذیه‌فروشی کی‌اف‌سی، که اصالتا شرکتی آمریکایی است، به مرگ یک نفر انجامیده است.

انتشار فیلمی در یوتیوب با عنوان "بی گناهی مسلمانان"، که پیامبر اسلام را مسخره می کند، آغازگر اعتراضات سراسری در خاورمیانه و شمال آفریقا شد.

روز چهارشنبه حمله معترضان خشمگین به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی، منجر به کشته شدن چند دیپلمات آمریکایی از جمله سفیر این کشور شد.

'مساله اصلی'

محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر از معترضان خواسته که آرامش خود را حفظ کنند.

او، که در رم با رییس‌جمهور ایتالیا دیدار می‌کند، گفته است که هر دوی آنها توهین به عقاید را "غیرقابل قبول" می‌دانند.

با این حال آقای مرسی گفته است واکنش‌های "غیرمسئولانه" فایده‌ای ندارند و تنها توجه‌ها را از "مسائل اصلی" دور می‌کنند. او وضعیت سوریه، سرنوشت فلسطینی‌ها و فقدان ثبات در خاورمیانه را از جمله این مسائل مهم خوانده است.

رییس جمهور مصر پیش از این نیز هم انتشار فیلم و هم واکنش‌های خشونت‌آمیز متعاقب آن، از جمله حمله به سفارتخانه‌ها را محکوم کرده بود.

به نظر می‌رسد آقای مرسی در موقعیت دشواری قرار دارد که از سویی نباید اجازه دهد ابتکار عمل در واکنش به انتشار فیلم جنجالی اخیر به دست نیروهای افراط‌گرایی چون سلفی‌ها بیفتد، و از سوی دیگر نیز نباید موضعی بگیرد که بر روابط مصر با قدرت‌های غربی اثری منفی بگذارد.

اخوان المسلمین به جای تجمع در برابر سفارتخانه‌ها برای تحصن مقابل مساجد فراخوان داده بود.

تعداد تظاهرکنندگان در پاکستان کمتر از آنچه انتظار می‌رفت بوده است

صنعا، پایتخت یمن هم شاهد درگیری میان پلیس و معترضان بوده است.

در تهران نیز پس از پایان نماز جمعه معترضان پرچم‌های اسرائیل و آمریکا را آتش زدند و شعارهایی علیه ایالات متحده و در طرفداری از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سر دادند.

در نقاط مختلف اسلام آباد، پایتخت پاکستان، نیز پس از نماز جمعه نمازگزاران علیه فیلم پخش شده در اینترنت علیه پیامبر اسلام دست به تظاهرات زدند.

محمد وزیری، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در اسلام‌آباد، می‌گوید: "تظاهرکنندگان می گفتند که حاضرند برای پیامبر اسلام جان خود را فدا کنند آنها همچنین شعار می دادند که تنها راه نجات جهاد است."

محمد وزیری می‌گوید تعداد تظاهر کنندگان پاکستان از آنچه که انتظار می‌رفت کمتر بود.

افغانستان، مالزی، بنگلادش و عراق نیز کشورهای دیگری هستند که در آنها راهپیمایی‌هایی در واکنش به انتشار فیلم جنجالی اخیر انجام شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.