آنچه گذشت
اعتراضات به فیلم توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام - جمعه ۱۴ سپتامبر

به روز شده:  16:13 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. اعتراضات به فیلم توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام در چندین کشور خاورمیانه و آفریقا ادامه داشته است.

 2. براساس گزارش‌ها، معترضان به سفارت آلمان در خارطوم، پایتخت سودان حمله کرده و در و پنجره‌های ساختمان سفارت را شکسته‌اند.

 3. معترضان به سفارت بریتانیا در سودان نیز حمله کرده‌اند.

 4. در قاهره، پایتخت مصر، پلیس برای متفرق کردن حدود ۵۰۰ معترضی که قصد داشتند به سفارت آمریکا حمله کنند، گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

 5. یکی از معترضان در مصر در یکی از خیابان‌های منتهی به سفارت آمریکا در قاهره.

 6. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که دودی سیاه از ساختمان سفارت آمریکا در تونس در حال بلند شدن است و هزاران معترض در محوطه بیرون سفارت تجمع کرده اند.

 7. خبرگزاری فارس گزارش داده است که نزدیک به یکصدنفر از سینماگران این کشور بیانیه ای را در واکنش به فیلم مورد اعتراض مسلمانان، صادر کرده اند.

 8. در داکا، پایتخت بنگلادش هم مسلمانان دست به تظاهرات زده اند.

 9. فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی: "به بی بی سی گفته شده است که در کنسولگری آمریکا که روز سه‌شنبه هدف حمله ای مرگبار قرار گرفت، تمهیدات و اقدامات امنیتی که برای اغلب هیات های دیپلماتیک آمریکا در خاورمیانه ارائه می شود، در پیش گرفته نشده بود. فقط در عرض ۱۵ دقیقه، بخشی از دیوارهای کنسولگری فروریخته، نگهبانان خلع سلاح و چهار نفر از کارکنان آمریکایی کشته شده اند."

 10. رویترز: معترضان در تونس یک مدرسه آمریکایی را در پایتخت به آتش کشیده اند.

 11. عکس های بیشتر از اعتراضات به فیلم توهین‌آمیز علیه پیامبر مسلمانان را در سایت بی‌بی‌سی انگلیسی ببینید.

 12. آسوشیتدپرس: نیروهای پلیس سودان به سمت معترضانی که قصد داشتند از دیوار سفارت آمریکا بالا بروند، تیراندازی کرده‌اند.

 13. معترضان در هند هم از دیوارهای کنسولگری آمریکا در شهر چنای بالا رفته‌اند.

 14. خبر فوری

  براساس گزارش ها، ساختمان ها و محوطه دو دانشگاه آمریکا در ایالت های تگزاس و داکوتای شمالی تخلیه شده اند. گفته شده است که یک مرد با "لهجه خاورمیانه ای" که مدعی شده عضو القاعده است، این دانشگاه ها را به بمبگذاری تهدید کرده است.

 15. خبرنگار بی بی سی در تونس می گوید که شاهد بازداشت یک مرد در نزدیکی سفارت آمریکا بوده است.

 16. تظاهرات مردم در دو ولایت شرقی افغانستان،(ننگرهار و پکتیا) در اعتراض به پخش فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام، بدون خشونت پایان یافت. معترضین از روحانیون محلی خواستند که در مورد تعیین جایزه صد هزار دلاری برای قتل سازنده فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام فتوا صادر کنند.

 17. به گزارش رویترز، سفارت آمریکا در سودان اعلام کرده است که تمام معترضانی که وارد محوطه این سفارتخانه شده بودند، از داخل این مجتمع در خارطوم "بیرون رانده شده اند".

 18. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده است تا وضعیت امنیتی ساختمان ها و تاسیسات دیپلماتیک این کشور در سراسر جهان دوباره ارزیابی شود. در جریان اعتراضات روزهای اخیر، به سفارتخانه‌های آمریکا در لیبی، سودان، تونس و چند کشور دیگر حمله شده است.

 19. مجید مجیدی در اعتراض به آنچه "اهانت به ساحت نورانی پیامبر اکرم" خواند، پیام داده است.

  به گزارش سایت خبرآنلاین، آقای مجیدی هم اکنون در حال ساخت فیلمی سینمایی درباره زندگی حضرت محمد، پیامبر اسلام است.

 20. خبر فوری

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، جسد دومین فردی که در اعتراضات سودان جان خود را از دست داده، در محوطه بیرون سفارت آمریکا در خارطوم پیدا شده است.

 21. یکی از معترضان در مصر پوکه‌ای را که پس از درگیری با نیروهای پلیس در خیابان یافته است، نشان می‌دهد. این درگیری ها در یکی از خیابان های منتهی به سفارت آمریکا در نزدیکی میدان تحریر قاهره رخ داد.

 22. باراک اوباما، رئیس‌جمهور و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا تا ساعاتی دیگر در مراسم ویژه مربوط به بازگردانده شدن جسد چهار دیپلمات آمریکایی کشته‌شده در لیبی شرکت می کنند.

  این دیپلمات ها در حمله معترضان به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی کشته شدند.

 23. عثمان میرغنی، از سردبیران یک روزنامه سودانی به بی‌بی‌سی گفت که به باور او، سه نفر در تظاهرات در مقابل سفارت آمریکا در خارطوم، پایتخت سودان، کشته شده اند.

 24. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا: با سفیر سودان در لندن صحبت و نگرانی جدی خود را درباره این حمله (به سفارت بریتانیا در خارطوم) به مقامات سودان منتقل کردیم.

 25. آسوشیتدپرس گزارش داده است که هیچ بمبی در محوطه دو دانشگاه آمریکایی که مورد تهدید قرار گرفته بودند، پیدا نشده است. ساختمان ها و محوطه دو دانشگاه آمریکا در ایالت های تگزاس و داکوتای شمالی به دنبال این تهدیدها تخلیه شده بودند.

 26. براساس آخرین گزارش خبرگزاری فرانسه، در درگیری های مرتبط به اعتراضات در مقابل سفارت آمریکا در تونس، سه نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شده اند.

 27. نیروهای پلیس در مصر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در قاهره از ماشین‌های آب‌افشان استفاده کرده‌اند.

 28. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که حمله کنندگان به کمپ نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در صحرای سینا در مصر، گروهی از بادیه نشینان عرب بوده اند. گزارش شده که آنها از حصارهای این کمپ عبور کرده و یکی از برج های دیده بانی آن را به آتش کشیده اند.

 29. به گزارش ایرنا، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، ساخت فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام را "حرکت نفرت برانگیز جهان استکبار" خوانده و گفته است: فعالیت های گسترده فرهنگی، بهترین بستر برای معرفی و شناساندن پیامبر مسلمانان به جهانیان است.

 30. خبرهای ضد و نقیضی درباره تعداد کشته شدگان درگیری ها مقابل سفارت آمریکا در تونس وجود دارد. به گزارش خبرگزاری رسمی دولت تونس در این درگیری‌ها دو نفر کشته و 29 نفر زخمی شده اند.

 31. به گفته محمد وزیری، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در اسلام‌آباد تظاهرکنندگان می گفتند که حاضرند برای پیامبر اسلام جان خود را فدا کنند آنها همچنین شعار می دادند که تنها راه نجات جهاد است.

 32. تظاهرکنندگان در سودان در مقابل سفارت آلمان در خارطوم. بخشی از ساختمان این سفارتخانه در جریان اعتراضات امروز به آتش کشیده شد.

 33. یک تبعه خارجی در تونس که از دفتر کارش سفارت آمریکا دیده می شود به بخش آفریقایی بی بی سی گفته است: "در مقابل در ورودی ساختمان سفارت چندین خودروی ضد شورش مستقر شده اند. با این حال حدود صد نفر موفق شده اند که از دیوار پشتی سفارت بالا بروند و پرچم آمریکا را پا پرچم های خود جایگزین کنند."

 34. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای شرکت در مراسم بازگرداندن اجساد سفیر آمریکا در لیبی و سه دیپلمات دیگر آمریکایی که در حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی کشته شدند، وارد پایگاه نیروی هوایی اندروز شد.

 35. بر اساس گزارش های رسیده از لبنان در جریان درگیری پلیس با متعرضان در پی به آتش کشیده شدن یک رستوران KFC در شهر طرابلس، یک معترض کشته شده و  25 نفر دیگر زخمی شده اند.

 36. آلبوم عکس: ادامه اعتراضات به فیلم ضداسلامی در قاهره

 37. مقام های آلمانی می گویند که کارکنان سفارت آلمان در سودان در پی حمله معترضان به سفارتخانه این کشور در خارطوم، در امان هستند.

 38. گفت‌وگوی تلویزیونی با نهاد عوض، رئیس شورای روابط اسلامی آمریکا در مورد فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام

 39. معترضان به فیلم توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام در تهران هم امروز راهپیمایی کردند.

آغازگر اعتراضات

به روز شده: 14 سپتامبر 2012
 • اعتراض‌های مسلمانان در کشورهای مختلف جهان پس از انتشار تصاویری از یک فیلم توهین‌آمیز نسبت به حضرت محمد، پیامبر اسلام، آغاز شد.
 • گزارش شده که در میان اسامی تهیه کنندگان این فیلم داستانی، نام تری جونز، کشیش افراطی‌گرای آمریکایی وجود دارد که سال گذشته تصمیمش برای سوزاندن قرآن (کتاب مقدس مسلمانان) خبرساز شده بود.
 • وبسایت های خبری در آمریکا به گوشه هایی از این فیلم داستانی دست یافته اند که در بخشی از آن هنرپیشه جوانی به نام "محمد" حضور دارد که با زنان مختلف هم‌بستر می شود و یا شخصیت های داستانی که در فیلم راجع به تعداد همسران حضرت محمد سخن می گویند.
 • با این حال بخش هایی از این فیلم که در اینترنت منتشر شده نشانی از ساخته های پر هزینه یا حرفه ای سینمای آمریکا ندارد و بیشتر به بخش هایی از یک فیلم داستانی بسیار ارزان قیمت و غیر حرفه ای شباهت دارد.
 • در مرگبارترین اعتراضی که به این فیلم انجام شد، معترضان در شهر بنغازی در لیبی به کنسولگری آمریکا حمله کردند. در جریان این حمله چند دیپلمات آمریکایی از جمله سفیر این کشور در لیبی کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.