اخضر ابراهیمی با بشار اسد دیدار و گفتگو کرد

به روز شده:  10:43 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391

آقای ابراهیمی پس از این دیدار گفت که بدترشدن اوضاع سوریه، منطقه و کل جهان را در معرض تهدید قرار می دهد

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل برای حل بحران سوریه که به این کشور سفر کرده، با بشار اسد، رئیس جمهور دیدار و گفتگو کرد.

در این گزارش اشاره ای به جزئیات اولین دیدار آقای ابراهیمی با رئیس جمهور سوریه نشده است.

آقای ابراهیمی که روز پنج شنبه(۱۳ سپتامبر) به سوریه سفر کرد، پس از این دیدار گفت که بدترشدن اوضاع سوریه، منطقه و کل جهان را در معرض تهدید قرار می دهد.

نماینده جدید سازمان ملل بدون اشاره به این که چگونه پس از ۱۸ ماه درگیری مداوم، قصد برقراری صلح در این کشور را دارد، افزود: "ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا پیشرفتی در مورد بحران سوریه حاصل شود. ما هر کاری از دستمان برآید انجام می‌دهیم تا به مردم سوریه کمک کنیم."

آقای ابراهیمی همچنین گفت: "دولت سوریه قول داده به دفتر (نماینده سازمان ملل) کمک کند که آنها بتوانند وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند."

آقای ابراهیمی تاکنون با تعدادی از مقامات این کشور از جمله ولید معلم، وزیر خارجه، دیدار کرده است.

اخضر ابراهیمی که دو هفته پیش جانشین کوفی عنان شد، روز جمعه (۱۴ سپتامبر) با گروهی از اعضای "کمیته هماهنگی ملی سوریه"، دیدار کرد.

این گروه ناسیونالیست های عرب، کردها و سوسیالیست های سوریه را شامل می شود.

سخنگوی این گروه پس از این دیدار به خبرگزاری رویترز گفت: "ما به آقای ابراهیمی گفتیم که از تلاش هایش برای خاتمه دادن به خشونت‌ها و کشتارها حمایت می‌کنیم. ما همچنین از فراهم کردن خدمات پزشکی و آزاد کردن زندانیان سیاسی هم حمایت می‌کنیم."

سخنگوی این گروه همچنین گفت که قرار است امروز هیاتی متشکل از اعضای این گروه به چین که از متحدان اصلی دولت سوریه بشمار می‌رود، سفر کنند.

به گفته این سخنگو، هدف از این سفر درخواست از مقامات چین برای "تحت فشار قراردادن رژیم سوریه برای متوقف کردن خشونت ها، آزاد کردن زندانیان و اجازه برگزاری اعتراضات صلح آمیز در کشور است."

در همین حال گروه ناظر حقوق بشر سوریه، گفته است که دست کم ۱۳۲ نفر در جریان درگیری‌های روزگذشته ( جمعه ۱۴ سپتامبر) کشته شدند که یکصد نفر ازآنها غیرنظامیان بودند.

روز پنجشنبه، آقای ابراهیمی بعد از ورود به دمشق، گفت: "یک بحران وجود دارد، کسی آن را انکار نمی‌کند. این بحران بدتر می‌شود و کسی با اینکه باید به خونریزی ها خاتمه داده شود، و صلح جایگزین آن شود، مخالف نیست."

همزمان، کوفی عنان، فرستاده سابق سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی هشدار داد که بحران سوریه با گزینه نظامی حل نخواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.