حمله طالبان به پایگاه ناتو در 'تلافی' فیلم توهین‌آمیز

به روز شده:  07:12 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391
طالبان

در پی حمله طالبان دست کم دو نیروی آمریکایی کشته شده اند

گروه طالبان با پذیرش مسئولیت حمله به پایگاه نظامی "کمپ بستین" در افغانستان، به بی بی سی گفت که این حمله را در تلافی تمسخر اسلام در یک فیلم انجام داده است.

در پی حمله جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) به این پایگاه، که بزرگترین پایگاه نظامی نیروهای خارجی در ایالت هلمند افغانستان است، دست کم دو نیروی آمریکایی کشته شده اند.

قاری یوسف احمد سخنگوی طالبان در گفتگو با بی بی سی بی تاکید کرد که هدف از این حمله نیروهای آمریکایی و بریتانیایی بوده اند و ۱۰ نیروی طالبان در آن شرکت داشته اند.

در پی نمایش فیلم "بی گناهی مسلمانان" بر روی اینترنت، که مسلمانان معترض آن را توهین به پیامبر اسلام دانسته اند، اعتراضات گسترده ای در بسیاری از کشورهای اسلامی رخ داده که به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم این کشورها و همچنین شهروندان غربی انجامیده است.

به گفته مقام های ناتو، مهاجمان در حمله دیروز خود به کمپ بسشن، از سلاح‌های کوچک، راکت و خمپاره استفاده کرده اند.

این پایگاه، محل استقرار نیروهای چند کشور عضو ناتو است و عملیات مهاجمان، مشخصا قسمتی از پایگاه را هدف قرار داده که به نیروهای آمریکایی تعلق دارد.

"پرنس هری، نوه ملکه بریتانیا، نیز در هنگام حمله طالبان در 'کمپ بستین' بوده اما آسیبی ندیده است"

تدابیر امنیتی کمپ بستین در سطح بالایی قرار دارد و به خاطر تردد تعداد بسیار زیادی از هلیکوپترها و هواپیماهای جنگی در آن، یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان محسوب می‌شود.

پرنس هری، نوه ملکه بریتانیا، هم اکنون برای انجام دور دوم ماموریت خود در افغانستان در این پایگاه به سر می‌برد. یک سخنگوی ناتو گفته است که وی در هنگام انجام حمله در پایگاه بوده، اما در معرض هیچ خطری قرار نگرفته است.

روز جمعه، علاوه بر سربازان آمریکایی کشته شده توسط جنگجویان طالبان، دست کم هفت نفر دیگر نیز در جریان اعتراض ها به انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام جان خود را از دست دادند.

در این روز، در جریان حمله به سفارت آمریکا در خارطوم پایتخت سودان، سه نفر کشته شدند و در تونس هم، ورود تظاهرکنندگان به محوطه سفارت ایالات متحده، دو کشته بر جای گذاشت.

"روز جمعه، علاوه بر سربازان آمریکایی کشته شده توسط جنگجویان طالبان، دست کم هفت نفر دیگر نیز در جریان اعتراض ها به انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام جان خود را از دست دادند"

دیروز، همچنین یک نفر در مصر و فرد دیگری در لبنان در جریان اعتراضات به انتشار فیلم توهین آمیز جان خود را از دست دادند.

روز سه شنبه نیز، در جریان حمله ای مسلحانه علیه کنسولگری آمریکا در بنغازی، کریستوفر استیونز سفیر آمریکا در لیبی همراه با سه نفر دیگر کشته شده بودند.

همزمان با گسترش اعتراض‌ها به فیلم بی گناهی مسلمانان در خاورمیانه و شمال آفریقا، اتحادیه اروپا از مقام‌های کشورهای عرب و مسلمان خواسته است تا فورا مردم خود را به "آرامش و خودداری" فرا بخوانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.