قدردانی کلینتون از مصر و لیبی برای محکومیت خشونت ها

به روز شده:  22:57 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

خانم کلینتون بر اهمیت محکوم کردن عاملان حمله به سفارت آمریکا تاکید کرد

هیلاری کلینتون وزير خارجه آمريکا روز یکشنبه در تماس هايی با مقام های ليبی، مصر، بريتانيا و چند کشور ديگر درباره خشونت های اخير در خاورميانه و شمال آفريقا گفتگو گرد و از تلاش ها برای خاتمه بخشيدن به این خشونت ها تشکر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا با ابو شاقور، نخست وزیر جدید لیبی صحبت کرد و از او برای ابراز همدردی و پیام هایی که حمله بنغازی را محکوم می کنند تشکر کرد.

او همچنین از حمایت دولت لیبی از بر قراری رابطه ای مستحکم تر با آمریکا قدردانی کرد.

خانم کلینتون بر اهمیت محکوم کردن عاملان آن حمله تاکید کرد.

آقای شاقور هم از مرگ کریس استیونز، سفیر آمریکا در بنغازی ابراز تاسف کرد و او را یک قهرمان خواند.

او گفت که عاملان این حمله محکوم خواهند شد و دولت لیبی تا کنون کارهایی در این باره انجام داده است.

همزمان دولت لیبی اعلام کرده ۵۰ نفر را در رابطه با حمله هفته گذشته به سفارت آمریکا در بنغازی دستگیر کرده است.

محمد یوسف المقریف، رئیس مجلس لیبی هم گفته است که شک ندارد این حمله برنامه ریزی شده بود.

او گفت: " این حمله توسط خارجی ها انجام گرفته، خارجی هایی که از چند ماه پیش وارد کشور شده اند و عاملان این حمله جنایتکارانه هستند."

بعد از حمله بنغازی تعدادی از مقامهای ناشناس آمریکایی به رسانه های این کشور گفته بودند که ممکن است حمله برنامه ریزی شده بوده باشد.

اما سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بعدا گفت که شواهد نشان می دهد که این حمله با برنامه ریزی قبلی انجام نگرفته بود.

خانم کلینتون با محمد عمرو، وزیر خارجه مصر هم صحبت کرد و از بیانیه محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر که در آن خشونتها را محکوم کرده بود تشکر کرد.

آقای عمرو درباره تلاش های مقام های مصری برای برقراری امنیت صحبت کرد و هر دو وزرای خارجه موافقت کردند که در حالی که این فیلم توهین آمیز و قابل سرزنش است اما خشونتها را توجیه نمی کند.

خانم کلینتون همچنین با ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا تماس گرفت و این دو موافقت کردند تا تلاش برای حمایت از دولت های منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی که سعی دارند امنیت بیشتری برقرار کنند و با افراط گرایان بجنگند را افزایش دهند.

در همین حال حسن نصر الله، رهبر حزب الله لبنان از مسلمانان این کشور خواسته است تا به خیابان ها بریزند و عصبانیت خود را به دنیا نشان دهند.

او گفت که تمام دنیا باید عصبانیت را در مشت و صورت و صدای مسلمانان ببینند.

آقای نصر الله چند ساعت پس از ترک سفر سه روزه پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان از لبنان سخنرانی کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.