حزب‌الله لبنان خواهان شدت یافتن اعتراضات به فیلم ضداسلامی شد

به روز شده:  07:00 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

حسن نصرالله: لازم است دنیا بداند مسلمانان در مقابل این توهین ساکت نمی‌مانند

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان گفته است که آمریکا باید در قبال فیلمی ضداسلامی که زمینه‌ساز اعتراضات گسترده مسلمانان در بسیاری از کشورها شده است، پاسخگو باشد.

او خواهان برگزاری دور تازه‌ای از تظاهرات علیه این فیلم در لبنان شد و گفت: لازم است دنیا بداند که "مسلمانان در مقابل این توهین ساکت نمی‌مانند."

حمیدرضا دهقانی، نماینده ایران در سازمان همکاری اسلامی هم به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که وزیران امور خارجه کشورهای عضو این سازمان در نشست خود در جیبوتی و نیز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره "نحوه مقابله با این موضوع" تصمیم‌گیری خواهند کرد.

او گفت که شرکت‌کنندگان در این نشست‌ها "نحوه مقابله با توهین به ادیان اسلامی و شخصیت‌های دینی ومذهبی" را بررسی خواهند کرد.

انتشار بخش‌هایی از یک فیلم سینمایی تولیدشده در آمریکا در روزهای گذشته زمینه‌ساز اعتراضات گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف جهان بوده است.

بیشتر این اعتراضات در مقابل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آمریکا انجام شده‌اند که در مرگبارترین آنها، به دنبال حمله معترضان، چهار دیپلمات آمریکایی در کنسولگری این کشور در شهر بنغازی در لیبی کشته شدند.

اعتراضات در تونس هم مرگ دست‌کم سه نفر را به دنبال داشت و گزارش شده است که در درگیری معترضان با نیروهای پلیس پاکستان در روز یکشنبه یک نفر کشته شده است.

شیخ حسن نصرالله در سخنانی که از شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله لبنان پخش شد، خواهان برگزاری تظاهراتی یک هفته‌ای در اعتراض به این فیلم شد.

گزارش شده است که اولین دور این اعتراضات عصر امروز (دوشنبه، ۱۷ سپتامبر) در منطقه‌ای حومه‌ای در جنوب بیروت برگزار می‌شود.

آقای نصرالله فیلمی را که مورد اعتراض مسلمانان بوده است، خطرناک‌ترین توهینی خواند که تاکنون به اسلام انجام شده است و گفت که این فیلم از رمان آیات شیطانی سلمان رشدی و کاریکاتورهای حضرت محمد، پیامبر اسلام که در روزنامه‌ای دانمارکی منتشر شد، بدتر است.

او اضافه کرد که منتظر پایان سفر رسمی سه‌روزه پاپ بندیکت به لبنان بوده است تا درباره این فیلم اظهارنظر کند.

او گفت: "کسانی که باید پاسخگو باشند، تحت تعقیب قرار بگیرند و تحریم و تنبیه شوند، مسئولان مستقیم این فیلم و نیز کسانی هستند که از آنها حمایت و محافظت می‌کنند؛ در درجه اول آمریکا."

او اضافه کرد که دولت‌های عرب و مسلمان باید به دنبال (تصویب) قانون بین‌المللی قابل اجرایی باشند که توهین به اسلام و دیگر مذاهب را ممنوع کند.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از برگزاری تظاهرات علیه این فیلم در لبنان منتشر شد، ولی بیشتر این اعتراضات در شهر طرابلس در شمال این کشور که بیشتر ساکنانش سنی‌مذهب هستند، بوده است.

در فیلم مورد اعتراض که "بی‌گناهی مسلمانان" نام دارد، حضرت محمد، پیامبر مسلمانان به عنوان مردی ساده‌لوح و تشنه قدرت تصویر شده است. این فیلم صحنه‌هایی از رابطه جنسی او با خدیجه، همسر نخست و نیز چند همسر دیگرش را نیز شامل می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.