وزرای خارجه ایران، ترکیه و مصر: سوریه راه حل سریع ندارد

به روز شده:  13:45 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

غیبت عربستان سعودی از مهمترین نکات این نشست بود

علی اکبر صالحی، احمد داود اوغلو و محمد کامل عمرو، وزرای خارجه ایران، ترکیه و مصر، نشست خود در قاهره را که برای گفتگو درباره بحران سوریه برگزار می‌شد، بدون رسیدن به نتیجه‌ای مشخص پایان دادند و گفتگوهای بیشتر را به هفته آینده موکول کردند.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی از این نشست غایب بود. گفته شده است که او به دلیل بیماری در این نشست حاضر نشده است. روشن نیست که آیا عربستان مقام دیگری را برای شرکت در گفتگوها به قاهره فرستاده بود یا نه.

پیشتر محمد مرسی، رییس جمهور مصر، پیشنهاد داده بود که گروه چهارجانبه‌ای، شامل ایران، ترکیه، عربستان سعودی و مصر، برای حل بحران سوریه تشکیل شود.

بیش از یک هفته پیش نشستی در حد معاونان وزرای خارجه، و با شرکت هر چهار کشور در قاهره برگزار شد.

وزیران خارجه ایران، ترکیه و مصر توافق کرده‌اند که هفته آینده و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفتگوهای خود را ادامه دهند.

هر سه کشور حاضر در این نشست در این نکته اتفاق نظر داشته‌اند که نمی‌توانند به زودی به راه حلی سریع برای پایان تنش‌ها در سوریه برسند.

محمد کامل عمرو، وزیر خارجه مصر، گفته است سخن از راه حل‌های کاربردی هنوز زود است.

احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز گفته این نشست "راه حلی فوری" برای بحران سوریه ندارد.

آقای صالحی نیز انتظار دستیابی به راه حلی سریع را "غیرواقعی" دانسته است.

مصر، میزبان و پیشنهاددهنده این نشست، موضع تندی در قبال حکومت بشار اسد دارد و محمد مرسی به دفعات تاکید کرده که خواهان برکناری بشار اسد است.

ایران، عربستان سعودی و ترکیه را به مداخله در امور سوریه و تامین سلاح برای مخالفان مسلح حکومت بشار اسد متهم می‌کند.

همچنین خود ایران هم با اتهام همکاری با نیروهای امنیتی سوریه در سرکوب مخالفان روبرو است.

بنا به گزارش‌ها، وزیر خارجه ایران در این نشست خواسته است که دو طرف درگیری‌ از خشونت دست بکشند. ایران همچنین دوباره بر ضرورت یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز و بدون دخالت نیروهای خارجی تاکید کرده است.

ایران همچنین پیشنهاد کرده است که به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه سوریه، کمک‌های اقتصادی و انسان‌دوستانه به سوریه بفرستند.

همچنین خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که آقای صالحی با محمد مرسی نیز دیدار و درباره تحولات منطقه گفتگو کرده‌اند. به گزارش ایرنا بنا است آقای صالحی پس از مصر راهی سوریه شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.