روسیه دستور داد فعالیت آژانس ایالات متحده برای توسعه بین المللی متوقف شود

به روز شده:  15:03 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

یو اس اید در بیش از صد کشور در زمینه های گوناگون از جمله کشاورزی تا شیوه های مدیریت، فعالیت می کند

آژانس ایالات متحده برای توسعه بین المللی (یو اس اید) اعلام کرده است که بعد از دریافت دستوری از مقامات روسیه مبنی بر توقف فعالیت‌ها، دفترهای خود را در روسیه تعطیل کرده است.

دولت روسیه آمریکا را متهم کرده است که از این طریق در سیاست‌های روسیه مداخله می‌کند و به همین دلیل تا اول اکتبر به یو اس اید مهلت داده است تا فعالیت‌های خود را متوقف کند.

یو اس اید به مدت دو دهه است که با روسیه همکاری داشته و حدود ۳ میلیارد دلار صرف کمک‌های مالی و انجام برنامه‌هایی برای پیشبرد دموکراسی کرده است.

دستور به توقف فعالیت یو اس اید پس از سرکوب برخی گروه‌های دموکراسی‌خواه توسط دولت روسیه انجام می‌گیرد.

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می گوید که مقام های روسیه به طور فزاینده ای نسبت به سازمان‌های غیردولتی (NGO) بدبین شده اند؛ آنها می گویند که این نهادها از بودجه های کشورهای خارجی استفاده می کنند تا به ناآرامی های سیاسی دامن بزنند.

اوایل سال جاری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت که اعتراضات درباره انتخاب مجددش، توسط سازمان‌های غیردولتی که بودجه خود را از آمریکا می‌گیرند، برنامه ریزی شده است.

یکی از گروه‌هایی که احتمالا تحت تاثیر تعطیلی یو اس اید قرار بگیرند، موسسه گولوس (Golos) است که افشاگری‌اش درباره تقلب انتخاباتی در انتخابات پارلمانی سال گذشته به اعتراضات خیابانی ضدکرملین کمک کرد.

گولوس بخشی از بودجه خود را از یو اس اید تامین می‌کند.

'آمریکا متعهد می‌ماند'

پس از اعلام تعطیلی دفتر یو اس اید، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ویکتوریا نولاند، گفت: " ما به حمایت از دموکراسی، حقوق بشر و توسعه یک جامعه مدنی باثبات تر در روسیه متعهد می‌مانیم و چشم به راه ادامه دادن همکاری‌های خود با نهادهای غیردولتی روسیه هستیم."

آمریکا عملیات خود را در روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری آغاز کرد و حدود ۲ میلیارد و تاکنون ۷۰۰ هزار دلار روی برنامه های حقوق بشری، بهداشت و محیط هزینه کرده است.

یو اس اید قرار بود حدود ۵۰ میلیون دلار روی کارهای خود در روسیه در سال جاری صرف کند.

فعالان حقوق بشر در روسیه از تصمیم مبنی بر تعطیلی یو اس اید ابراز تاسف کرده‌اند.

مدیر گولوس، لیلیا شیبانوا، این تصمیم را "نشانه‌ای بد" دانست و گفت که اکنون برای گروه‌های ناظر انتخابات، منابع مالی خیلی اندکی وجود دارد. خانم شیبانو گفت که انتظارش این است که ببیند سازمان‌های غیردولتی دیگری هم از روسیه خارج شوند.

این تصمیم دولت روسیه یادآور دستور روسیه مبنی بر تعطیلی شورای فرهنگی بریتانیا، در سال ۲۰۰۷ است.

پس از خشم روسیه از بریتانیا بر سر مسموم شدن الکساندر لیتوینکو در لندن، مسکو دستور داد دفترهای شورای فرهنگی بریتانیا که از برنامه‌های آموزشی حمایت می کند، بسته شود و وضعیت مالیاتی آن مورد بررسی قرار گیرد.

شورای فرهنگی بریتانیا اکنون تنها یک دفتر در مسکو دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.