انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام سفارتخانه‌های فرانسه را تعطیل می‌کند

به روز شده:  14:01 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته است که پس از انتشار و توزیع شماره جدید مجله شارلی ابدو (Charlie Hebdo) "نگران" شده است

در پی انتشار کاریکارتورهایی از پیامبر اسلام در مجله ای فرانسوی، تدابیر امنیتی برای حافظت از سفارتخانه های فرانسه در بعضی از کشورها افزایش یافته است.

لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته است که پس از انتشار و توزیع شماره جدید مجله شارلی ابدو (Charlie Hebdo) در مورد تبعات این اقدام "نگران" شده است.

سفارتخانه ها، کنسولگری، مراکز فرهنگی و مدرسه های بین المللی فرانسوی روز جمعه، ۲۱ سپتامبر در بیش از ۲۰ کشور تعطیل خواهد بود.

همچین نیروهای پلیس ضد شورش به ساختمان محل دفتر این مجله در پاریس اعزام شده اند.

مسئولان این مجله تائید کرده اند که وبسایت آنها هدف حمله هکرها قرار گرفته است و صبح روز چهارشنبه قابل دسترس نبوده است.

مجله شارلی ابدو صبح روز چهارشنبه و کوتاه مدتی پس از آن توزیع شد که یک فیلم آماتوری که به پیامبر اسلام توهین کرده بود باعث بروز واکنش تندی در برخی از کشورها شد.

همچنین، توزیع این مجله در پی انتشار عکسی جنجال برانگیز از همسر نوه ملکه بریتانیا بدون پوشش بالاتنه در مجله فرانسوی، صورت گرفته است.

به تصویر کشیدن چهره پیامبر اسلام مغایر اعتقادات مسلمانان است.

هفته گذشته فیلم آماتوری "بی‌گناهی مسلمانان" خشم مسلمانان را در بسیاری از کشورهای اسلامی برانگیخت و کشته شدن حدود ۳۰ نفر در جریان اعتراضات خشونت بار را به دنبال آورد.

معترضان سفارتخانه های آمریکا و چند کشور اروپایی را هدف حمله قرار دادند. در جریان حمله به کنسولگری معترضان خشمگین لیبیایی به کنسولگری آمریکا در بنغازی، سفیر آمریکا در لیبی و سه تن دیگر از کارکنان سفارت ایالات متحده کشته شدند.

آقای فابیوس گفته است: "من مشخصا دستور داده ام که در کشورهایی که این (مجله) می تواند مشکل ساز شود، (برای محافظت از سفارتخانه ها) تدابیر امنیتی ویژه ای منظور شود."

دلیل بوبکر، از مسئولان مسجد جامع پاریس، نفر سمت راست

با اینکه فهرست کشورهایی که در روز جمعه در آنها مراکز فرانسوی تعطیل هستند اعلام نشده، اما سفارت فرانسه در جاکارتا، پایتخت اندونزی، بر روی وبسایت خود اعلام کرده که در آن روز تعطیل خواهد بود.

علت انتخاب روز جمعه نگرانی از تظاهرات نمازگزاران پس از نماز جمعه است.

همچنین در بیانیه ای که شب گذشته از سوی ژان مارک ارو، نخست وزیر فرانسه بر روی وبسایت وزارت خارجه منتشر شده آمده است: "آزادی بیان یکی از پایه های اعتقادی (فرانسه) است."

او همچنین افزوده است: " اصول سکولاریسم در کنار مدارا و احترام به عقاید مبنای میثاق جمهوریت ماست."

در ادامه این بیانیه آمده است که "به همین دلیل نخست وزیر نارضایتی خود را از هرگونه افراطگرایی اعلام می کند."

رهبران مسلمانان در فرانسه نیز خواهان آرامش جامعه مسلمانان شده اند. مسلمانان فرانسه با داشتن نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت کل کشور، بزرگترین جامعه مسلمانان در کشورهای اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.

دلیل بوبکر، از مسئولان مسجد جامع پاریس به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: " (انتشار این کاریکاتورها) عملی ننگین، نفرت برانگیز، بی فایده و تحریک آمیز بوده است."

استفان شاربونیه: آیا آزادی مطبوعات تحریک برانگیز است؟

به گزارش شبکه تلویزیونی TF1 آقای بوبکر و سایر نمایندگان جامعه مسلمانان قرار است امورز (چهارشنبه) با مانوئل وال، وزیر کشور دیدار کنند.

هفته نامه طنز شارلی ابدو (هفته نامه ابدو) در گذشته نیز ادیان مختلف را به طنز کشیده است. از جمله اقدامات این نشریه، انتشار "ویژه نامه پاپ" در سال ۲۰۰۸ است که به خاطر آن به نفرت پراکنی متهم شد.

استفان شاربونیه، سردبیر این مجله گفته است که در این مجله تصاویری وجود دارد که " آنهایی را که می خواهند شوکه شوند را شوکه می کند".

او افزود: "آیا آزادی مطبوعات تحریک برانگیز است؟"

آقای شاربونیه گفت: "می نمی خواهم که مسلمانان سختگیر شارلی ابدو را بخوانند، مثل من که به مسجد نمی روم که سخنرانی هایی را بشنوم که کاملا مخالف عقاید من است."

در ماه نوامبر نیز شارلی ابدو ویژنامه ای با عنوان "شریعه ابدو" منتشر کرد که بر روی جلد آن کاریکاتوری از پیامبر اسلام چاپ شده بود و او را "سردبیر میهمان" آن شماره معرفی کرده بود. در پی انتشار آن شماره کوکتل مولوتوفی به سوی دفتر این مجله پرتاب شد.

در سال ۲۰۰۷ شارلی ابدو، ۱۲ کاریکاتور جنجال برانگیز از پیامبر اسلام را که نخستین بار در روزنامه دانمارکی یولاندز پستن منتشر شده بود، چاپ کرد. این کاریکاتورها موجب بروز خشم در جهان اسلام شد و اعتراضات خشونت بار به مرگ ده ها تن انجامید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.