ژاپن بخشی از طرح تعطیل نیروگاه‌های اتمی را تائید کرد

به روز شده:  11:23 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

پیش از فاجعه نیروگاه فوکوشیما در مارس ۲۰۱۱ ژاپن قصد داشت انرژی هسته ای خود را تا سال ۲۰۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهد

مقام های رسمی ژاپن می گویند دولت بخش هایی از طرح تعطیل نیروگاه های اتمی این کشور را بدون اعلام تاریخ معینی تائید کرده است.

بحث بر سر تعطیل نیروگاه های اتمی که پس از فاجعه اتمی نیروگاه فوکوشیما در جریان سونامی سال گذشته آغاز شد، به مسئله ای عمومی تبدیل شده است.

روز جمعه، ٢٤ شهریور (١٤ سپتامبر)، دولت ژاپن برنامه خود در بخش تولید انرژی را اعلام کرد که طبق آن، طی سه دهه آینده تمامی نیروگاه های هسته ای این کشور به تدریج از دور خارج و فعالیت آنها متوقف خواهد شد. این طرح با مخالفت بخش های بازرگانی رو به رو شد.

دولت همچنین یک سازمان ناظر بر ایمنی نیروگاه های اتمی را راه اندازی کرده است.

این برنامه در آستانه برگزاری انتخابات عمومی انتشار یافته و ظاهرا دلیل آن، نگرانی مردم ژاپن از خطرات احتمالی ادامه فعالیت نیروگاه های اتمی بوده است.

ژاپن دارای منابع داخلی انرژی های فسیلی نیست و در حال حاضر نیروگاه های هسته‌ای حدود یک سوم برق مورد نیاز این کشور را تامین می کند.

پیش از فاجعه نیروگاه فوکوشیما در مارس ۲۰۱۱ ژاپن قصد داشت انرژی هسته ای خود را تا سال ۲۰۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

اکنون با اجرای این برنامه، طی دهه ٢٠٣٠ میلادی، سهم بخش انرژی اتمی در تامین برق مورد نیاز ژاپن به صفر کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر نیروگاه های هسته ای ژاپن حدود یک سوم برق مورد نیاز این کشور را تامین می کند

در برنامه های جدید اتمی ژاپن آمده است که دولت قصد دارد که در کنار استفاده از نفت، زغال سنگ و گاز، بخشی از نیاز خود به انرژی اتمی را نیز با انرژی های تجدیدپذیر جبران کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز یوکیو ادانو، وزیر بازرگانی ژاپن که ناظر بر برنامه های اتمی کشور است در این باره گفت: "اما اینکه بتوانیم تا دهه ۲۰۳۰ عاری از انرژی اتمی شویم، چیزی نیست که صرفا با تصمیم سیاستگذاران به دست آید."

او افزود: "این به خواسته مصرف کنندگان [برق]، نوآوری های فناوری و شرایط انرژی در جامعه بین المللی در یک - دو دهه آینده بستگی دارد."

بر اساس این طرح رآکتورهای اتمی پس از ۴۰ سال تعطیل می شوند و نیروگاه جدید دیگری ساخته نخواهد شد، مگر اینکه واجد شرایط سختگیرانه سازمان جدید ناظر بر ایمنی نیروگاه باشد.

با این حال این سازمان به علت انتقادهایی مبنی بر تبانی ناظران بر ایمنی نیروگاه ها با دست اندرکاران در جریان فاجعه فوکوشیما، با تاخیر آغاز به کار کرد.

منتقدان همچنین می گویند این نهاد قدرت لازم برای جلوگیری از فعالیت خارج از چارچوب نیروگاه ها را ندارد، ضمن اینکه رئیس این نهاد خود از دست اندرکاران صنعت انرژی هسته ای است.

نیروگاه فوکوشیما که در پی سونامی و زلزله سال گذشته بشدت آسیب دید، در نزدیکی سواحل دریا ساخته شده بود و نشت مواد رادیو اکتیو نه تنها منابع دریایی سواحل ژاپن را آلوده کرد بلکه آثار آن در مناطق دورتر نیز مشاهده شده است.

در پی حادثه فوکوشیما، تمامی نیروگاه های اتمی ژاپن به منظور ارزیابی های ایمنی به مدت چند ماه بسته شد که کمبود برق در برخی مناطق و لزوم صرفه جویی در مصرف را به همراه آورد.

ژاپن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به واردات نفت به خصوص از منطقه خاورمیانه وابسته است و از زمان وقوع حادثه فوکوشیما، دولت این کشور کوشیده است واردات نفت را افزایش دهد و به منابع خرید نفت خام تنوع بخشد.

پیش از این، ایتالیا و سوئیس هم اعلام کرده بودند که طی دهه های آینده، تولید برق اتمی را متوقف خواهند کرد و نیروگاه‌های هسته ای آلمان نیز تا سال ٢٠٢٠ برچیده خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.