مخالفت پلیس بریتانیا با 'مسلح شدن' ماموران پلیس

به روز شده:  14:48 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

کشته شدن دو افسر غیرمسلح پلیس در منچستر بار دیگر موضوع مسلح شدن نیروی پلیس بریتانیا را مطرح کرد

یک مقام ارشد پلیس بریتانیا با مسلح شدن پلیس این کشور مخالفت کرد. این مساله به تازگی و در پی کشته شدن دو مامور پلیس غیرمسلح بر اثر شلیک گلوله مطرح شده است.

سر هیو اورد، رئیس انجمن ماموران پلیس طرح مساله مسلح شدن پلیس بریتانیا را که به طور معمول اسلحه گرم به همراه ندارند، رد کرد.

دو روز پیش فیونا بون، ۳۲ ساله و نیکولا هیوز ۲۳ ساله، دو مامور پلیس زن در شهر منچستر کشته شدند. این دو برای تحقیق درباره گزارش دروغین یک سرقت به آدرسی در منطقه هترسلی منچستر رفتند، که با اسلحه و نارنجک مورد حمله قرار گرفتند.

مردی به نام دل کرگن، کمی بعد از این حمله خودش را به پلیس معرفی کرد.

نیکولا هیوز ۲۳ ساله و فیونا بون، ۳۲ ساله دو افسر پلیسی که در منچستر با شلیک گلوله کشته شدند

هیو اورد که روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر، ۲۹ شهریور در برنامه "تودی" رادیو ۴ بی بی سی صحبت می‌کرد، گفت: "مسلح شدن پلیس راه حل این مشکل نیست. تجربه آمریکایی‌ها در این باره همین را نشان می‌دهد."

او گفت: "خیلی از همکاران ما در آمریکا بدون اینکه فرصت کنند از اسلحه‌شان استفاده کنند جان خود را از دست می‌دهند. نمی‌توانم جزئیات این مساله را توضیح دهم ولی حقیقت این است که پلیس بریتانیا از فرماندهان آن تا ماموران رده پایین نمی‌خواهند مسلح شوند."

هیو اورد در ادامه افزود: "یکی از نکاتی که ما از ایرلند شمالی یاد گرفتیم این بود که ما آنجا یک واحد مسلح داشتیم و همین باعث شده بود بین پلیس و اجتماع فاصله بیفتد. مردم دوست نداشتند به افسرهای مسلح نزدیک شوند."

اما از سوی دیگر، اش رتبند که چندی پیش پدرش دیوید، در اثر حمله مرد مسلحی در نیوکاسل نابینا شده است، بعد از واقعه اخیر در هترسلی در توییتر نوشت: "باز هم یک واقعه ناگوار دیگر. به نظر من اکنون وقت آن است که پلیس مسلح شود."

پلیس‌های قربانی در بریتانیا

از سال ۱۹۴۵ تا کنون ۲۵۶ افسر پلیس با شلیک گلوله و ۲۱ تن با سلاح سرد کشته شده‌اند:

  • انگلستان: ۵۱ نفر به ضرب گلوله و ۱۹ نفر با سلاح سرد کشته شده‌اند
  • ولز: هیچ پلیسی کشته نشده است
  • اسکاتلند: ۴ پلیس به ضرب گلوله و ۲ پلیس با سلاح سرد کشته شده‌اند
  • ایرلند شمالی: ۲۰۱ پلیس به ضرب گلوله کشته شده‌اند

عمویش این نظر او را در توییتر دوباره منتشر کرد و در این‎ باره نوشت: "غم انگیز است. به آنها تجهیزات بیشتری از یک باتوم پلاستیکی لعنتی و چند تا اسپری بدهید."

همچنین شوهر مامور پلیسی که سال ۲۰۰۵ در اثر شلیک گلوله در شهر بدفورد کشته شده بود به جمع کسانی پیوست که خواهان مسلح شدن همه ماموران پلیس شده‌اند.

پاول بشنوینسکی، که همسر پلیس‌اش، شارون، در جریان یک سرقت مسلحانه در شهر بدفورد کشته شد، به شبکه تلویزیونی آی تی وی گفت: "وقتی پلیس وارد موقعیت‌هایی می‌شود که اطلاع کاملی از شرایط ندارد، به نظر من باید مسلح باشد. در هر موقعیتی نمی‌توان از اسلحه استفاده کرد ولی به نظر من وقتی یک مامور پلیس مسلح است، در صحنه بیشتر احساس راحتی خواهد کرد..."

در این میان اندی هیل، استاد علوم انتظامی و کیفری و عضو پیشین پلیس یکی از مناطق لندن در مخالفت با مسلح شدن همه افسران پلیس می‌گوید: "من کاملا مخالف مسلح شدن پلیس هستم."

او در این‌باره گفت: "ما تعداد زیادی مامور مسلح تعلیم دیده داریم و می‌توانم از افسرانی که در بیست، سی سال اخیر زندگی خودشان را حین خدمت در پلیس از دست داده‌اند، نام ببریم. خیلی غم‌انگیز و فراموش ناشدنی است، اما خوشبختانه موارد آن محدود است."

در حالی که مایکل وینر، کارگردان سینما و موسس بنیادی برای یادبود ماموران پلیس، خواهان مسلح شدن همه نیروهای پلیس شده است، سر پیتر فای، فرمانده پلیس منچستر مخالفت خود را با مسلح شدن نیروهای پلیس ابراز کرده است.

او گفت: "ما به شیوه پلیس بریتانیا که به طور معمول غیر مسلح هستند، خیلی علاقمند هستیم. متاسفانه تجربه آمریکا و برخی کشورهای دیگر نشان داده که مسلح بودن پلیس به این معنا نیست که ماموران پلیس با شلیک گلوله کشته نمی شوند."

اشاره فرمانده پلیس منچستر به حادثه‌ای است که یک ماه پیش در پارکی در لوئیزیانای آمریکا اتفاق افتاد و به کشته شدن دو رئیس پلیس محلی مسلح منجر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.