تظاهرات پاکستان در اعتراض به مطالب ضد اسلامی به خشونت کشیده شد

به روز شده:  10:37 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391
تظاهرات اسلام آباد

تظاهرات در برخی نقاط پاکستان به خشونت کشیده شده است

معترضان به فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام در شهرهای مختلف پاکستان دست به تظاهرات زده اند و این تظاهرات در برخی نقاط به خشونت کشیده شده است.

در ادامه اعتراض به ساخت فیلم "بی گناهی مسلمانان" در آمریکا، و انتشار کارتون هایی از پیامبر اسلام در یک نشریه فرانسوی، روز جمعه، ۳۱ شهریور (۲۱ سپتامبر) شهرهای مختلف پاکستان شاهد تظاهرات گسترده است و براساس گزارش‌های رسیده، در برخی از شهرهای این کشور، بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی درگیری روی داده است.

محمد وزیری، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام‌آباد، ‌می‌گوید تظاهرات در این شهر به خشونت کشیده شده و پلیس و معترضان با هم درگیر شدند. پلیس در مرکز اسلام‌آباد به استفاده مکرر از گاز اشک‌آور متوسل شد و عده ای از تظاهرکنندگان از سد پلیس گذشته و وارد خیابانی شدند که به منطقه دیپلماتیک شهر منتهی می‌شود.

به گفته خبرنگار بخش فارسی بی بی سی، تظاهرکنندگان در پیشاور به چند فروشگاه و دست کم دو سینما حمله کرده و یکی از آنها را به آتش کشیده اند.

براساس این گزارش، ماموران پلیس ضد شورش به منظور مقابله با تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و اسلحه گرم استفاده کرده اند و گزارش هایی از کشته شدن راننده یک شبکه تلویزیونی پاکستانی و زخمی شدن چند نفر دیگر مخابره شده است.

خبرنگار بخش فارسی در اسلام آباد گفته است که تلفن های همراه در دست کم پانزده شهر عمده پاکستان قطع است تا معترضان از این وسیله برای برقراری ارتباط جهت اقدامات خشونت آمیز استفاده نکنند.

تلاش برای تسلط بر اوضاع

محمد وزیری - اسلام آباد

محمد وزیری - خبرنگار بی بی سی فارسی در اسلام آباد

دولتهای پاکستان و آمریکا نگران آن هستند که افراطگرایان با نفوذ در میان تظاهرکنندگان، از حرکت اعتراضی آنان برای اهداف خشونت آمیز خود بهره‌ برداری کنند.

مقامات دو کشور با ابراز همسویی با احساسات مردم در محکومیت فیلم ضداسلامی، کوشیده اند مانع از بروز خشونت شوند و کنترل اوضاع به شدت بحرانی کنونی را در دست بگیرند.

به این منظور، نخست وزیر پاکستان خواستار آرامش در اعتراض نسبت به فیلم ضداسلامی شده و سفارت آمریکا در اسلام آباد هم با پخش آگهی هایی از شبکه های تلویزیونی پاکستان، در صدد رساندن "پیام" دولت این کشور به گوش مردم برآمده است.

فروشگاه ها و بسیاری از جایگاه های فروش بنزین در اسلام آباد و چند شهر دیگر تعطیل است و در پایتخت، نیروهای امنیتی حضور چشمگیری دارند و برای جلوگیری از حرکت معترضان به سوی منطقه دیپلماتیک شهر، موانعی ایجاد شده است.

در چند مورد، نیروهای پلیس برای جلوگیری از حرکت تظاهرکنندگان به سوی مراکز حساس، از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

در پاکستان، تظاهرات اعتراضی نسبت به فیلم اهانت آمیز به پیامبر اسلام در روزهای اخیر ادامه داشته و دولت این کشور در واکنش به انتشار این فیلم، روز جمعه را "یوم عشق رسول" نام داده و تعطیل عمومی اعلام کرده است.

راجه پرویز اشرف، نخست وزیر پاکستان،حمله به پیامبر اسلام را تهاجم به "یک میلیارد و نیم مسلمان" توصیف کرده و آن را کاملا غیرقابل قبول دانسته اند.

نخست وزیر پاکستان در نشستی با حضور گزارشگران رسانه های خبری و نمایندگان کشورهای خارجی در اسلام آباد، این فیلم را به شدت محکوم کرد و با تاکید بر همسویی با احساسات مردم در تقبیح توهین به اعتقادات اسلامی، عملا خواستار آن شد که اعتراضات بدون توسل به خشونت برگزار شود.

موضع دولت آمریکا

معترضان در پاکستان و بسیاری دیگر از کشورها مشخصا دولت ایالات متحده را مسئول تهیه و انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام دانسته و در مواردی، مراکز دیپلماتیک و محل های وابسته به ایالات متحده را هدف حمله قرار داده اند.

مقامات آمریکایی، ضمن محکوم کردن محتوای این فیلم و تاکید بر ناخرسندی از انتشار مطالب توهین آمیز نسبت به اعتقادات مسلمانان و پیروان همه ادیان، از مردم در کشورهای مسلمان خواسته اند تا امنیت شهروندان آمریکایی را حفظ کنند.

تظاهرات پیشاور

مقامات آمریکایی با ابراز انزجار از اهانت به اسلام در صدد آرام کردن احساسات ضد آمریکایی برآمده اند

سفارت آمریکا در پاکستان در تلاش برای تبیین موضع دولت ایالات متحده در قبال فیلم ضدااسلامی "بی گناهی مسلمانان" به اقداماتی دست زده است. روز گذشته، چند کانال تلویزیونی پاکستان آگهی تبلیغی این سفارتخانه را در نوبت های مختلف پخش کردند که اظهارات رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا در محکومیت این فیلم منعکس شده است.

به گفته مقامات آمریکایی، هدف از تهیه و پخش این آگهی "رساندن پیام آمریکا" به همه مردم پاکستان به خصوص کسانی بوده است که به منابع دیگر دریافت این پیام دسترسی نداشته اند.

تظاهرات روز جمعه در پاکستان در حالی برگزار می شود که در روزهای اخیر، شماری از کشورهای مسلمان شاهد تجمع های اعتراضی علیه فیلمی بوده اند که در آمریکا ساخته شده و بخشی از آن در شبکه اینترنت انتشار یافته است. تظاهرات اعتراضی در برخی از کشورها با خشونت همراه بوده و تلفاتی هم برجای گذاشته است.

علاوه بر این فیلم، روز چهارشنبه این هفته، یک نشریه فرانسوی نیز کارتونی از پیامبر اسلام منتشر کرده که باعث خشم مسلمانان شده است. در تهران نیز، رسانه های همگانی از تجمع اعتراضی در برابر سفارت فرانسه خبر داده اند و تظاهراتی هم برای روز یکشنبه برنامه ریزی شده است.

در روز جمعه در بسیاری از کشورهای اسلامی مراسم نماز جمعه برگزار می شود و احتمال دارد که نمازگزاران پس از پایان این مراسم، به تظاهراتی علیه انتشار مطالب اهانت آمیز نسبت به اسلام دست بزنند.

با اینهمه، برخی از مقامات دولتی و مذهبی در کشورهای اسلامی، ضمن حمایت از اعتراض نسبت به انتشار چنین مطالبی، توسل معترضان به اقدامات خشونت آمیز را غیرسازنده دانسته و چنین رویکردی را مورد انتقاد قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ علی جمعه، مفتی اعظم مصر، ضمن انتقاد شدید از انتشار چنین مطالبی، یادآور شد که پیامبر اسلام و یاران او، توهین و جسارت ها را با کمال بردباری تحمل می کردند بی آنکه در صدد تلافی جویی و انتقام گیری برآیند. مفتی اعظم مصر گفت که "شک نیست که از آنجا که رفتار پیغمبر، عالی ترین سرمشق زندگی است، عکس العمل مسلمانان هم باید به همین گونه باشد."

پیشتر، محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر نیز، ضمن محکوم دانستن اهانت به پیامبر اسلام و با حمایت از اعتراض نسبت به انتشار فیلم توهین آمیز، تاکید کرد که آمریکائیان نیز در احساس انزجار نسبت به محتوای فیلم ضداسلامی با مسلمانان شریک اند. آقای مرسی گفت که رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی، مخالفت خود را با تهیه و انتشار چنین فیلم هایی ابراز داشته بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.