ازدواج ثروتمندان لیبی با دختران پناهجوی سوری؛ حمایت یا بردگی مدرن؟

به روز شده:  15:19 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

سازمان ملل اعلام کرده که تعداد پناهجویان سوری در کشورهای همسایه به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است

شرایط سخت زندگی برای پناهندگان سوری در لیبی برخی از خانواده ها را مجبور می کند که دختران خود را به ازدواج مردان محلی ثروتمند درآورند.

احمد ماهر، خبرنگار بی بی سی عربی در بنغازی گزارش می دهد که سوری ها می گویند لیبایی ها اغلب در خانه های آنها را می زنند و می خواهند که به خصوص، دختران کم سن و سال آنها را به عقد خود در آورند.

احمد اتراش یکی از صدها پناهنده سوری در بنغازی، دومین شهر بزرگ این کشور، است. او و خانواده اش از جنگ پرالتهاب در وطنشان، سوریه، به لیبی گریخته اند.

آقای اتراش می گوید که ترجیح می دهد ببیند سوری ها در خیابان گدایی کنند تا اینکه به خاطر پول، با مردان پولدار لیبیایی ازدواج کنند. او می گوید که بسیاری از مردان در لیبی در پی گرفتن دختران سوری که زیر سن قانونی قرار دارند، هستند.

او به تلویزیون بی بی سی عربی می گوید: "ما دو ماه پیش به بنغازی رسیدیم. ماه گذشته، یک مرد لیبیایی در خانه من را زد و پرسید که آیا دختر یا خواهری دارم که در قبال پول، او را به ازدواجش درآورم. من خندیدم و گفتم که بله، یک دختر دو ساله دارم."

آقای اتراش که ۳۸ سال دارد و در دمشق طراح گرافیک بوده است، حالا در بنغازی نجاری می کند. او می گوید: "مرد عصبانی شد، بعد من به او گفتم از خدا بترس! ما در کشور شما به دنبال پناه و حمایت هستیم نه اینکه بخواهیم تحقیر شویم."

او که پدر دو فرزند است، از اینکه خانواده های بی پول سوری مجبور به دادن دخترانشان می شود، منزجر است.

احمد اتراش، پناهجوی سوری که پدر دو فرزند است، پیشنهاد ازدواج با دختران پناهنده سوری در قبال پول را بردگی مدرن می داند

احمد اتراش می گوید: "آنها از فشار مالی ما سوء استفاده می کنند. خیلی از خانواده ها حتی نمی توانند یک وعده غذای مناسب برای فرزندانشان فراهم کنند."

یک مقام رسمی در اتحادیه انقلابی سوریه (SRU) می گوید که مردان لیبیایی، اغلب از آنها می خواهند که خانواده های سوری را معرفی کنند تا بتوانند با دختران آنها ازدواج کنند.

او می گوید: "یک مرد لیبایی به من گفت دختران سوری زیبا هستند."

"مرد دیگری به این نکته اشاره می کند که اگر بخواهند با یک دختر لیبایی ازدواج کند، خانواده دختر حدود ۱۹ هزار دلار مهریه می خواهند، در حالی که سوری ها تنها به چندصددلار قانع اند."

بر عکس سایر کشورهای عرب و مسلمان، به خصوص ترکیه و اردن، در لیبی سوری ها نه اردوگاه پناهندگان دارند و نه هیچ طرح سازمان یافته دولتی برای میزبانی آنها در این کشور وجود دارد. خانواده های پناهجوی سوری در تعدادی از شهرهای لیبی پراکنده اند و هیچ آمار رسمی از شمار آنها در آن کشور نیست.

اتحادیه انقلابی سوریه در بنغازی شمار پناهندگان سوری در این شهر را حدود هزار نفر تخمین می زند.

ترکیه بیشترین پناهجویان سوری را پذیرفته است. بیش از ۸۰ هزار پناهجوی سوری در ۱۴ اردوگاه مجزا از هم در ترکیه پناه گرفته اند.

سازمان ملل اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد که با افزایش درگیری ها در سوریه، تعداد پناهجویان سوری در کشورهای همسایه به ۲۵۰ هزار نفر رسیده و روند مهاجرت و پناهندگی شهروندان سوری شتاب گرفته است.

بردگی مدرن؟

برخی از پیشنمازان در لیبی بر این باورند که چنین ازدواج هایی از روی مسئولیت پذیری ثروتمندان لیبی است "چرا که سوری ها در نیاز شدید به سر می برند."

شیخ اشرف الاقربی، امام جماعت یک مسجد می گوید: "اگر مردان، چه مجرد و چه متاهل، استطاعت مالی داشته باشند، این گونه ازدواج ها هیچ اشکالی ندارد."

به گفته او "اگر این ازدواج ها بر اساس رضایت طرفین باشد، وظیفه شرعی مردان هم به شمار می رود. ما باید لیبیایی ها را تشویق کنیم که چنین خانواده های آسیب پذیری را حمایت کنند، چرا که در غیر این صورت، آنها ممکن است به فحشاء رو بیاورند."

به گفته امام جماعت مسجد گریونیس: "اگر این ازدواج ها بر اساس رضایت طرفین باشد، وظیفه شرعی مردان هم به شمار می رود. ما باید لیبیایی ها را تشویق کنیم که چنین خانواده های آسیب پذیری را حمایت کنند، چرا که در غیر این صورت، آنها ممکن است به فحشاء رو بیاورند."

ولی در مقابل، برخی می گویند اگر صرفا بحث کمک افراد ثروتمند به خانواده های نیازمند مطرح باشد، چرا آنها باید ضرورتا ازدواج کنند.

آقای اتراش هم با سخن شیخ اشرف موافق نیست.

او با عصبانیت می گوید: "این بردگی مدرن است. استفاده از کلمه ازدواج فقط برای این است که این کار، خوشایند به نظر برسد."

چندین روزنامه عربی به تازگی گزارش کرده اند که در انجمن ها و اتاق های گفت و گوی آنلاین، مردانی که می خواهند با دختران سوری پناهجو به مبلغ نازلی ازدواج کنند، درخواست های متعددی می دهند.

آقای اتراش این ازدواج ها را استثمار جنسی می داند. از نظر او این گونه رفتارها صرفا به آلام ترک وطن سوری ها اضافه می کند.

او می گوید: "اگر آنها واقعا صادق باشند، با مادران و پدرانشان می آیند، نه به تنهایی. این راه مناسبی برای خواستگاری از خانواده های محترم در جامعه های اسلامی نیست."

آقای اتراش تصمیم گرفته صدای اعتراض خود را در این زمینه بلند کند چون می خواهد از آبروی زنان سوری که در جست و جوی امنیت، از کشور خود خارج شده اند، حمایت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.