بشار اسد: بهار عربی سبب آشوب بوده است

به روز شده:  17:40 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

اسد گفته است که تجربه لیبی در سوریه تکرار نخواهد شد

نشریه مصری الاهرام العربی به نقل از بشار اسد، رییس جمهور سوریه، گفته است که اعتراض ها در بهار عربی فقط سبب آشوب شده است و مخالفان دولت سوریه پیروز نخواهند شد. اما خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از وزیر اطلاع رسانی آن کشور گفته است که اساسا آقای اسد با رسانه های مصری مصاحبه نکرده است.

هفته نامه الاهرام العربی به نقل از بشار اسد نوشته که در سوریه هر دو طرف معادله برابرند و گفت و گو تنها راه حل است. آقای اسد، به نوشته این نشریه تاکید کرده است که دولتش مثل حکومت معمر قذافی، رهبر لیبی، سقوط نخواهد کرد.

عمران الزعبی، وزیر اطلاع رسانی سوریه گفته است که رییس جمهور با یک هیات ۹ نفره رسانه ای مصری گفتگوی دوستانه داشته است. این گفتگوهای شخصی ثبت و ضبط نشده بودند و اصولا قرار نبوده است که مصاحبه ای انجام پذیرد.

آقای زعبی گفت که یک نفر از اعضای هیات مصری خودسرانه بخشهایی از صحبتها را بنا به میل خودش انتخاب کرده و به عنوان گفتگوی مطبوعاتی منتشر کرده است.

ادامه درگیری در حلب

گروه ناظر سوریه برای حقوق بشر گفته است که نیروهای دولت با پشتیبانی هلی کوپترهای توپدار با نیروهای مخالفان در نزدیکی ناحیه ارکوب، در شمال شرق سوریه درگیر شده اند.

این گروه همچنین از درگیری های سنگین در چند منطقه از جمله بستان القصر گزارش داده است.

بر اساس این گزارش، دست کم ۲۲۵ نفرشامل ۱۴۰ شهروند غیرنظامی، ۳۹ نیروی مخالف دولت سوریه و ۴۶ نفر از نیروهای دولتی در روز پنجشنبه کشته شده اند. این تعداد، شامل بیش از ۳۰ نفر از کسانی است که در ایستگاه پمپ بنزین هدف بمباران یک هواپیمای جنگی قرار گرفتند.

جیم مویر، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید آقای اسد مدتی است که اظهار نظر عمومی نداشته است. ولی در این گفت و گو با الاهرام، هیچ نشانه ای از اینکه او و حکومتش کوتاه بیایند، به چشم نمی خورد.

الاهرام العربی به نقل از بشار اسد نوشته بود: "گروه های مسلح علیه دولت دست به کارهای تروریستی می زنند. آنها درون جامعه محبوبیت ندارند... آنها در پایان به پیروزی نمی رسند."

او تاکید کرد که تجربه لیبی در سوریه تکرار نخواهد شد.

او گفت که دولتش سقوط نخواهد کرد و از طریق مداخله خارجی یا کنار رفتن رهبران، تغییری رخ نخواهد داد.

الاهرام العربی همچنین به نقل از بشار اسد نوشت: "سقوط رژیم های عربی به اندازه ای که به ایجاد آشوب کمک کرده است، به سود آزادی، دموکراسی یا پایان بخشیدن به ناعدالتی اجتماعی نبوده است."

به گفته او "با این حال، خشونت مجاز نیست... و دولت در برابر کسانی که علیه ما سلاح به دست می گیرند، با دستان بسته نخواهد ایستاد."

جیم میور، خبرنگار بی بی سی می گوید که بشار اسد همچنین نسبت به نقش عربستان سعودی و قطر در حمایت از مخالفان دولتش به تلخی اعتراض کرده است.

آقای اسد گفته است: "آنها ناگهان بعد از دوران طولانی فقر، ثروتمند شده اند. آنها تصور می کنند که می توانند با پول خود، جغرافی، تاریخ و نقش منطقه ای خریداری کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.