مرگ دست‌کم ۱۹ نفر در تظاهرات خشونت‌بار پاکستان

به روز شده:  16:06 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

به دنبال تظاهرات خشونت‌آمیز معترضان به فیلمی ضداسلامی در شهرهای مختلف پاکستان ۱۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

براساس اعلام مقامات بخش بیمارستانی پاکستان، ۱۴ نفر در شهر بندری کراچی کشته شده‌اند و ۵ نفر دیگر هم در شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان جان خود را از دست داده‌اند.

در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، معترضان وارد منطقه دیپلماتیک شهر در نزدیکی سفارت آمریکا شده‌اند.

گزارش‌هایی از زخمی شدن ده‌ها نفر در تظاهرات امروز پاکستان منتشر شده است و بیم آن می‌رود که تعداد کشته شدگان این تظاهرات احتمالا بیشتر شود.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که حال تعدادی از زخمیان این خشونت‌ها وخیم گزارش شده است، اما با پایان روز و تاریک شدن هوا به تدریج تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف رو به پایان بوده است.

دولت پاکستان پیش از این خواهان برگزاری تجمعات اعتراضی آرام در این کشور شده و امروز را "روز عشق" به حضرت محمد، پیامبر مسلمانان، خوانده بود.

اما معترضان زیادی در شهرهای مختلف پاکستان دست به تظاهرات زده و سعی کرده‌اند خود را به محل استقرار دیپلمات‌های آمریکایی برسانند.

بدترین خشونت‌ها در کراچی که بزرگ‌ترین شهر پاکستان به شمار می‌رود و در همچنین شهر پیشاور رخ داده است.

در کراچی نیروهای پلیس برای متفرق کردن جمعیت معترض به تیراندازی هوایی دست زدند. یکی از کشته‌شدگان در این شهر از نیروهای پلیس بود.

معترضان در پیشاور نیز به سالن‌های سینما حمله برده و آنها را غارت کرده‌اند.

یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات پیشاور راننده شبکه تلویزیونی ای‌آرتی پاکستان بوده که بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس کشته شده است.

انتشار بخش‌هایی از فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" در شبکه اینترنت، اعتراضات گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف جهان را به دنبال داشت و چندین نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند.

دیپلمات‌های آمریکایی هدف اصلی اعتراضات به این فیلم ضداسلامی بوده‌اند، اما گفته می‌شود که با انتشار کاریکاتورهایی از حضرت محمد، پیامبر اسلام، در یک نشریه فرانسوی، احساسات ضدغربی بیشتری تحریک شده است.

امروز سفارتخانه‌ها و دفاتر رسمی فرانسوی در نزدیک به ۲۰ کشور جهان تعطیل بوده‌اند.

فرانسه و تونس، که از مستعمرات سابق فرانسه به شمار می‌رود، برگزاری تظاهرات را ممنوع اعلام کرده‌اند.

تجمع آرامی نیز در مقابل سفارت آمریکا در کوآلالامپور، پایتخت مالزی، برگزار شده است.

براساس گزارش‌ها، نزدیک به سه هزار نفر نیز در شهر بصره در جنوب عراق راهپیمایی کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.