صدها افسر ارتش ترکیه به اتهام تلاش برای کودتا مجرم شناخته شدند

به روز شده:  15:37 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

نیروهای پلیس در مقابل ساختمان دادگاهی که افسران نظامی ارتش ترکیه را محاکمه می‌کند

دادگاهی در ترکیه احکام صدها نفر از نظامیانی را که به توطئه برای سرنگونی دولت آن کشور متهم شده‌اند، صادر کرده است.

براساس حکم این دادگاه ۳۳۰ نفر از افسران ارتش ترکیه به اتهام توطئه علیه دولت مجرم شناخته شده‌اند، از جمله سه افسر ارشد سابق آن کشور هر یک به ۲۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

رئیس دادگاه ابتدا اعلام کرد که این سه نفر به حبس ابد محکوم می‌شوند، ولی بعد گفت که چون در اجرای توطئه‌شان ناموفق بودند، در این حکم تخفیف داده می‌شود.

۳۴ نفر از افسران متهم در این پرونده نیز از تمام اتهامات تبرئه شده‌اند.

متهمان این پرونده ۳۶۵ نفر از افسران ارتش ترکیه بودند.

نمایندگان دادستان گفته‌اند که "عملیات پتک سنگین" توطئه‌ای برای زمینه‌سازی یک کودتای نظامی و سرنگونی دولت اسلامگرای کنونی ترکیه بود.

نمایندگان دادستان برای هر یک از افسرانی که گفته شده است در این توطئه دست داشته‌اند، درخواست صدور حکم تا ۲۰ سال زندان کرده بودند.

این افسران ارتش ترکیه متهم شده‌اند که در حال طرح‌ریزی برای بمبگذاری در مساجد و آغاز درگیری با کشور یونان بوده‌اند تا زمینه را برای یک کودتای نظامی فراهم کنند.

متهمان مدارکی را که علیه‌شان ارائه شده است، ساختگی خوانده و اتهامات مورد ادعای دادستان را رد کرده‌اند.

آنها می‌گویند توطئه‌ای که به طراحی آن متهم شده‌اند، یک تمرین نظامی برنامه‌ریزی شده بود که به طور منظم از سوی ارتش برگزار می‌شده است.

ارتش ترکیه سالهاست که خود را ضامن اجرایی شدن قانون اساسی سکولار آن کشور می‌داند و در فاصله سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ میلادی به سه کودتا دست زده است.

ارتش پیشینه‌ای از تنش با حزب عدالت و توسعه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را نیز دارد.

در آخرین جلسه‌ای که برای دریافت دفاعیات متهمان در روز پنجشنبه گذشته برگزار شد، یکی از فرماندهان سابق ارتش ترکیه این دادگاه را که برای دو سال در حال برگزاری بوده است، "ناعادلانه و غیرقانونی" توصیف کرد.

او متهم شده که طراح اصلی توطئه‌ای در سال ۲۰۰۳ میلادی بوده است.

دادگاه دیگری در ترکیه نیز در حال رسیدگی به اتهامان چند افسر سابق دیگر ارتش، از جمله فرمانده سابق نیروهای مسلح ترکیه بوده است. این گروه از افسران سابق ارتش به توطئه علیه دولت متهم شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.