وزیر پاکستانی برای کشتن سازنده فیلم ضد اسلام جایزه گذاشت

به روز شده:  22:57 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

وزیر راه آهن پاکستان گفته اگر در آینده هم کسی فیلمی توهین آمیز علیه پیامبر اسلام بسازد به کسی که این سازنده را بکشد صد هزار دلار جایزه خواهد داد.

یک عضو کابینه پاکستان برای کشتن سازنده فیلم ضداسلام "بی گناهی مسلمانان" ۱۰۰۰۰۰ دلار جایزه تعیین کرده است.

غلام احمد بیلور، وزیر راه آهن پاکستان این کار را "تکلیفی مقدس" خوانده و گفته جایزه آن را "از جیب" خودش خواهد داد.

یک سخنگوی دولت پاکستان گفته های این وزیر را محکوم کرده و گفته دولت در حال بررسی برای اقدام مناسب علیه آقای بیلور است.

اظهارات آقای بیلور یک روز بعد از کشته شدن دست کم بیست نفر در درگیری بین معترضان به این فیلم و پلیس پاکستان صورت گرفته است.

در خشونت های روز جمعه براساس اعلام مقامات بخش بیمارستانی پاکستان، ۱۴ نفر در شهر بندری کراچی کشته شدند و ۵ نفر دیگر هم در پیشاور در شمال غرب پاکستان جان خود را از دست دادند.

گزارش‌هایی هم از زخمی شدن ده‌ها نفر در تظاهرات روز جمعه پاکستان منتشر شده است.

دولت پاکستان پیش از این خواهان برگزاری تجمعات اعتراضی آرام در این کشور شده و روز جمعه را "روز عشق" به حضرت محمد، پیامبر مسلمانان، خوانده بود.

اما معترضان زیادی در شهرهای مختلف پاکستان دست به تظاهرات زده و سعی کردند خود را به محل استقرار دیپلمات‌های آمریکایی برسانند.

بدترین خشونت‌ها در کراچی که بزرگ‌ترین شهر پاکستان به شمار می‌رود و در همچنین شهر پیشاور رخ داده است.

در کراچی نیروهای پلیس برای متفرق کردن جمعیت معترض به تیراندازی هوایی دست زدند. یکی از کشته‌شدگان در این شهر از نیروهای پلیس بود.

معترضان در پیشاور نیز به سالن‌های سینما حمله برده و آنها را غارت کردند.

یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات پیشاور راننده شبکه تلویزیونی ای‌آرتی پاکستان بوده که بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس کشته شده است.

انتشار بخش‌هایی از فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" در شبکه اینترنت، اعتراضات گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف جهان را به دنبال داشت و چندین نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند.

دیپلمات‌های آمریکایی هدف اصلی اعتراضات به این فیلم ضداسلامی بوده‌اند، اما گفته می‌شود که با انتشار کاریکاتورهایی از حضرت محمد، پیامبر اسلام، در یک نشریه فرانسوی، احساسات ضدغربی بیشتری تحریک شده است.

آقای بیلور گفته: "به هر کس که بتواند سازنده این فیلم را بکشد صدهزار دلار خواهم داد. اگر کس دیگری در آینده هم چنین فیلمی بسازد، بازهم به کسی که سازنده اش را بکشد ۱۰۰ هزار دلار جایزه می دهم."

به گفته این وزیر پاکستانی "من به این کشورها می گویم بله آزادی بیان باشد اما شما هم باید قوانینی برای کسانی که به پیامبر ما توهین می کنند وضع کنید. اگر نکنید آینده ای بسیار خطرناک در پیش خواهیم داشت."

حزب عوامی ملی پاکستان که آقای بیلور عضو آن است به بی بی سی گفته حرف های او موضع شخصی آقای وزیر است و ربطی به سیاست این حزب ندارد. با این همه این حزب گفته اقدامی را علیه آقای بیلور صورت نخواهد داد.

شفقت جلیل معاون مطبوعاتی نخست وزیر به بی بی سی گفت که دولت خود را اکیدا از این اظهار نظر مجزا می داند.

آقای شفقت گفت: "این وزیر عضو حزب مردمی پاکستان نیست بلکه از سیاستمداران حزب عوامی است. به همین دلیل نخست وزیر با رییس حزب عوامی گفتگو خواهد کرد و درباره گام بعدی دراین خصوص تصمیم خواهد گرفت. آقای بیلور در سمتش باقی خواهد ماند اما این به معنای این نیست که کسی درباره اقدام علیه او فکر نخواهد کرد."

باتون و گاز اشک آور

روز شنبه نیز تعدادی در درگیری ها بین معترضان و پلیس در بنگلادش زخمی شدند.

پلیس به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرد تا تظاهرکنندگان سنگ اندازی را که چندین خود رو را به آتش کشیده بودند متفرق کند.

در نیجریه نیز ده ها هزار نفر از مسلمانان در شهر کانو به اعتراض مسالمت آمیز علیه این فیلم پرداختند.

تظاهر کنندگان فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر دادند و پرچم این دو کشور را روز زمین کشیدند.

دولت آمریکا از شهروندان خود خواسته به پاکستان سفر نکنند و سفارت این کشور در اسلام آباد برای پخش آگهی های تبلیغاتی که باراک اوباما و هیلاری کلینتون را در حال محکومیت این فیلم نشان می دهد هزینه کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.