رهبران سودان و سودان جنوبی بر سر خط مرزی مذاکره می‌کنند

به روز شده:  10:35 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

عمر البشیر، سمت چپ، رئیس جمهور سودان، و سلوا کییر، رهبر سودان جنوبی

رهبران سودان و سودان جنوبی در اتیوپی برای رسیدن به یک توافق عمومی صلح در حال مذاکره هستند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته دو طرف همکاری خود را افزایش دهند و دولت آمریکا هم گفته که سودان باید طرح مرزی پیشنهاد شده اتحادیه اروپا را بپذیرد.

سودان جنوبی پیشتر این طرح مرزی را پذیرفته بود.

دو کشور سودان و سودان جنوبی ماه گذشته مرزهای خود را بعد از یک سال باز کردند، اما تنشها بر سر چگونگی تقسیم منابع نفتی در منطقه مرزی ادامه دارد.

خط مرزی هنوز به طور کامل مشخص نیست و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار عقب رفتن نیروهای نظامی دو طرف از منطقه مرزی هستند تا دو کشور به توافق نهایی صلح و تعیین حدود مرزی برسند.

سودان جنوبی هنگام استقلال، بر دو سوم منابع نفتی منطقه سیطره یافت اما امکانات پالایش و خط لوله صادراتی نفت در کنترل دولت سودان است.

سودان جنوبی در ماه ژانویه گذشته استخراج نفت را متوقف کرد و اقتصاد دو کشور در نتیجه این اقدام صدمه دیده است.

پیش از ملاقات امروز روسای جمهور دو کشور در اتیوپی هیاتهای مذاکره کننده سیاسی سودان و سودان جنوبی بیش از دو هفته در حال گفتگو برای رسیدن به تفاهم بوده اند.

یک کارشناس که نخواسته است نامش فاش شود به خبرگزاری رویتر گفته است که ممکن است دو کشور امروز بر سر ادامه استخراج، پالایش و صدور نفت به توافقی برسند، اما توافق بر سر خط مرزی نیاز به وقت بیشتری خواهد داشت.

این دیپلمات گفت "مسئله مرزها تا زمان های دراز طول خواهد کشید. آنها با متخصصان نقشه مبادله خواهند کرد، به ملاقات هم خواهند رفت و شاید هم آخرش کار را به داوری بسپارند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.