موج آدم‌ربایی و گروگان‌گیری در لبنان

به روز شده:  15:25 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

طایفه مقداد در ماه گذشته به ده‌ها گروگان‌گیری دست زده است

تناقضی است غریب، لبنانی که توانسته بود طی سفر پاپ بندیکت شانزدهم، هفته‌ای موفق از نظر امنیتی را پشت سر بگذارد، هم‌زمان شاهد موجی از گروگانگیری بود، یادآور روزهای بی‌قانونی در جنگ داخلی دهه هشتاد.

آنچه میان طعمه‌ها مشترک است، وضع مالی آنها است. همگی تاجرانی موفق هستند و گروگان‌گیرها هم باج‌های سنگینی تا ١٥ میلیون دلار برای آزادی‌شان طلب کرده‌اند.

گروگان‌گیری‌ها از دردسری بزرگ برای حکومت حکایت می‌کنند، دردسری که مسئولان مرتبط را واداشت متعهد به ریشه‌کن کردنش شوند. گرچه عملی شدن این تعهد جای تردید دارد.

آزادی گرانبها

فواد داوود سرگرم استقبال از میهمانانی است که برای تبریک آزادی او به خانه‌اش آمده‌اند، خانه‌ای در شهر زحله، مشرف به دره بقاع در شرق لبنان.

ارتش یک هفته پس از ربوده شدن او به خانه‌ای که در آن نگهداری می‌شد یورش برد و او را آزاد کرد.

او تعریف می‌کند: "همه‌اش این طور شروع شد که آدمی غریبه به من زنگ زد و شروع کرد به صحبت با لحنی بسیار صمیمانه. خبر داشت که من دلال ماشینم و یک انبار بزرگ قطعات خودرو دارم. گفت که می‌خواهد ماشین خودش را به قیمتی مناسب بفروشد و من هم گفتم که برای دیدن ماشین به بعلبک، در دره بقاع می‌روم."

"وقتی به آنجا رسیدم چهار مرد مسلح نقابدار آمدند و مرا گرفتند. گفتند که می‌دانند من یک میلیون دلار دارم و گفتند ٢٥٠ هزارتایش را می‌خواهند."

در دوره اسارتش تنها یک بار به او اجازه دادند تماس تلفنی بگیرد و در سه جای مختلف نگهداریش کردند. او مورد خشونت فیزیکی قرار نگرفت.

ماجرای یوسف بشارا، که او هم هفته پیش به گروگان گرفته شده بود، از بسیاری لحاظ شبیه داستان فواد داوود است.

او صاحب یک سری نانوایی و شیرینی‌فروشی است و بعد از این که گروگان‌گیران با ماشین خود از عقب به خودروی او کوبیدند گیرشان افتاد.

از خانواده‌اش باجی ٤٠٠ هزار دلاری خواستند که زود هم پرداخت شد و به آزادی او منجر شد.

دخترش اذعان دارد که شاید برخورد خانواده با این ماجرا سراسیمه بود و باید به نیروهای امنیتی خبر می‌دادند تا آنها برای آزادی بشارا اقدام کنند و گروگان‌گیران را هم به دست عدالت بسپارند.

علی منصور، که در محلی در دره بقاع ربوده شد، آنقدرها خوش شانس نیست. ربایندگان برای آزادی او ١٥ میلیون دلار درخواست کردند.

آماده‌باش

تحلیلگران شباهت‌هایی میان آدم‌ربایی‌های سیاسی و گروگان‌گیری‌های برای باج‌گیری می‌بینند

آدم‌ربایی در لبنان، به ویژه در منطقه بقاع، چیز تازه‌ای نیست. ولی در هفته‌های اخیر تعداد آن بسیار بالا رفته است.

نیروهای امنیتی لبنان آنقدرها نتوانسته‌اند جلوی این آدم‌ربایی‌ها را بگیرند، اما در گیر انداختن مجرمان نسبتا موفق عمل کرده‌اند. آنها در آمادگی کامل به سر می‌برند و تحت وضعیت آماده‌باش قرار دارند.

منابع امنیتی معتقدند سه دسته مسئول این گروگان‌گیری‌ها هستند و وزیر کشور، مروان شربل، قول داده به این وضع پایان دهد.

او مطمئن است که از پس اجرای تعهدش برمی‌آید و گفته که حمایت سیاسی وسیع‌تری هم جلب کرده است.

او به گزارشگران گفته است: "این دفعه فرق می‌کند. موج آدم‌ربایی در کابینه مورد بحث قرار گرفته و همه احزاب سیاسی برای برخورد با آنها توافق کرده‌اند." این حرف می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که بعضی از آدم‌رباها از حمایت‌های سیاسی برخوردار هستند.

طوایف

مساله گروگان‌گیری‌ پس از ربوده شدن ده‌ها شهروند سوری و یک تاجر ترک توسط اهالی قبیله مقداد برجسته‌تر شده است. طایفه مقداد، که شیعه است، پس از آن که یکی از اعضای خاندان به اسارت شورشیان سوریه درآمد، به این کار دست زد. شورشیان آن شخص را متهم کرده بودند که برای کمک به نیروهای طرفدار بشار اسد قصد ورود به سوریه را داشته است.

هفته گذشته مقداد تاجر ترک را آزاد کرد.

یک دادستان نظامی شش عضو طایفه مقداد را به تشکیل گروه مسلحانه برای اهداف تروریستی، از جمله آدم‌ربایی متهم کرده است.

با این که آدم‌ربایی‌های مقداد انگیزه‌های سیاسی، و نه مالی، داشتند، بعضی تحلیلگران شباهت‌های زیادی بین آنها و گروگان‌گیری باج‌گیرانه تجار می‌بینند.

در یادداشتی در روزنامه الاخبار آمده است: "احساس بی‌قانونی هر دوی آنها را برمی‌انگیزد و آشوب است که بستر مناسبی برای این دسته‌ها و جانیان فراهم می‌کند."

'قانون جنگل'

ولید جنبلاط، رییس دروزی حزب سوسیالیست پیشرو، نسبت به تعلل مسئولان در برقراری قانون هشدار داده و گفته "مثل مکزیک و کلمبیا می‌شویم و قانون جنگل حکفرما خواهد شد."

حکومت در برقراری نظم مصر است. ممکن است هم که بتواند آدم‌ربایی‌های طوایف و دسته‌ها را متوقف کند یا حتی آنها را به محکمه بکشاند.

اما این برای اطمینان بخشیدن به همه لبنانی‌های کافی نیست.

بسیاری می‌گویند که امنیت در کشور آنها وابسته به اراده و توافقی سیاسی است.

امنیت در لبنان همیشه مساله‌ای سیاسی بوده و بی‌قانونی همواره توانسته در کنار حکفرمایی قانون خود را دوام ببخشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.