وضعیت حقوقی بیت المقدس؛ دردسری برای دموکرات‌های آمریکا

به روز شده:  10:32 گرينويچ - 23 سپتامبر 2012 - 02 مهر 1391

روابط میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو خالی از تنش نبوده است

در گردهمایی سراسری حزب دموکرات آمریکا که سه هفته پیش در شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی برگزار شد، تعیین وضعیت حقوقی شهر بیت المقدس به موضوعی بحث‌برانگیز تبدیل شده بود. اعضای شرکت‌کننده در گردهمایی، هنگام رای‌گیری در مورد مشخص کردن موقعیت حقوقی این شهر، درباره آن دچار سر درگمی شده بودند.

بنا بر گزارش‌ها، باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا برای حل این مشکل سرانجام شخصا مداخله کرد و در نتیجه در سند مربوط به سیاست‌های عمده حزب دموکرات این جمله مجددا گنجانده شد که "بیت المقدس پایتخت اسرائیل بوده و پایتخت اسرائیل باقی خواهد ماند."

گفته می‌شود نگرانی آقای اوباما از این بود که عدم اشاره صریح به بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، بهانه خوبی به دست میت رامنی، نامزد حزب جمهوریخواه خواهد داد.

میت رامنی، در سخنرانی خود در گردهمایی حزب جمهوریخواه، دولت باراک اوباما را متهم کرده بود که متحد خود اسرائیل را "به زیر اتوبوس می‌اندازد."

در عوض، حزب جمهوریخواه در سند مربوط به تشریح سیاست‌های عمده‌اش، به "دو کشور دموکراتیک اسرائیل و فلسطین" که در صلح و امنیت زندگی می‌کنند، اشاره می‌کند و از بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نام می‌برد.

اسرائیل و بسیاری از طرفدارانش معتقدند که یک بیت المقدس متحد و غیر قابل تقسیم، پایتخت این کشور است و به عبارت دیگر بیت المقدس شرقی را که تا سال ۱۹۶۷ بخشی از خاک اردن بود و در این سال به اشغال اسرائیل درآمد، جزو لاینفک بیت المقدس می‌دانند.

ولی بیشتر ابرقدرت‌ها از جمله آمریکا با این نظر موافق نیستند و سفارتخانه‌های خود را از تل آویو به بیت المقدس انتقال نداده‌اند.

به همین جهت، سیاست رسمی حزب دموکرات، که همان سیاستی است که باراک اوباما در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ به آن تاکید می‌کرد، با سیاست رسمی دولت آمریکا همخوانی ندارد. نظر رسمی دولت آمریکا این است که وضعیت حقوقی شهر بیت المقدس، باید با مذاکره بین اسرائیل و فلسطینیان معلوم شود.

"رامنی از بیت المقدس دیدن می‌کند تا در انتخابات فلوریدا پیروز شود"

وال استریت ژورنال

کل این ماجرا، نظری را که برخی در باره ماهیت سیاست آمریکا و اهمیت رای یهودیان دارند، تایید می‌کند.

اعضای جامعه یهودیان آمریکا عمدتا تحصیل کرده هستند و مشارکت بالایی در فعالیت‌های سیاسی دارند و بیشتر آنان در ایالاتی زندگی می‌کنند که برای انتخابات سرنوشت‍‌ساز هستند.

عنوان یکی از مقالات ماه ژوئیه گذشته نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال، این بود :"رامنی از بیت المقدس دیدن می‌کند تا در انتخابات فلوریدا پیروز شود." این جمله، اشاره‌ای به اشتیاق نامزدهای جمهوریخواهان برای کسب آرای یهودیان ساکن فلوریدا بود.

در فلوریدا، جایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰، جورج بوش تنها با اختلاف ۵۳۷ رای برنده اعلام شد، حتی یک تغییر کوچک در موضع رای‌دهندگان یهودی، می‌تواند در نتیجه انتخابات تاثیر زیادی داشته باشد.

ولی با وجود تمام صحبت‌هایی که در باره اهمیت رای یهودیان می‌شود، این حقیقت به قوت خود باقی است که اکثریت قابل توجه رای‌دهندگان یهودی آمریکایی، هنوز از دموکرات‌ها حمایت می کنند.

یهودیان آمریکایی دو درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

یک نظر سنجی موسسه گالوپ در اواخر ماه ژوئیه گذشته، نشان داد که ۶۸ درصد رای دهندگان یهودی، طرفدار باراک اوباما و ۲۵ درصد طرفدار میت رامنی هستند.

آقای رامنی و سایر جمهوریخواهان سعی کرده‌اند از تنش واضحی که در روابط باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیده می‌شود به نفع خود بهره‌برداری کنند.

ولی نظرسنجی نشان می‌دهد که درست است اسرائیل برای بسیاری از یهودیان آمریکایی مهم است ولی این موضوع، عاملی تعیین کننده در این که به چه نامزدی رای می‌دهند، نیست.

در یک نظر سنجی در ماه مارس گذشته، از یهودیان آمریکایی در باره مهمترین عامل در انتخاب رئیس جمهوری سئوال شد. تنها ۶ درصد آنان، از اسرائیل به عنوان عامل تعیین کننده، نام برده بودند.

برای رای دهندگان یهودی، که بیشتر آنان لیبرال هستند، اقتصاد و خدمات درمانی مهمترین عوامل هستند.

جالب اینجا است که بقیه آمریکایی‌ها هم با در نظر گرفتن همین اولویت‌ها در ماه نوامبر آینده به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.