حکم استرداد روحانی افراطی بریتانیایی به آمریکا تایید شد

به روز شده:  19:59 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

ابوحزه المصری

دادگاه حقوق بشر اروپا حکم استرداد پنج متهم به اقدامات تروریستی را که از سوی آمریکا تحت تعقیب بودند، تائید کرده است.

قضات عالی دادگاه گفتند پرونده ابوحمزه المصری روحانی افراطی بریتانیایی، بابر احمد و دیگر مضنونان این پرونده را مورد تجدید نظر قرار نخواهند داد.

این تحکم به این معنا خواهد بود که این افراد که سال ها از سوی آمریکا تحت تعقیب بین المللی بودند در هفته های آینده از بریتانیا به آمریکا فرستاده خواهند شد.

متهمان پیش تر گفته بودند که در صورت فرستاده شدن به آمریکا مورد رفتار غیر انسانی قرار خواهند گرفت.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه کوتاهی از تصمیم دادگاه استقبال و اعلام کرده است با ادادگاه همکاری خواهد کرد تا بازگشت متهمان هر چه سریع تر صورت بگیرد.

ابوحمزه متهم به به تلاش برای بر پا کردن اردوگاهی برای آموزش اعمال تروریستی و دست داشتن در آدم ربایی در یمن است که به کشته شدن چهار گروگان منجر شد.

آمریکا می گوید دو فرد متهم این پرونده را مظنون به همدستی با ابوحمزه خوانده و گفته آنها یک وبسایت با محتوی مطالب جهادی را در لندن اداره می کردند که به عملیات تروریستی کمک می کرد. اتهام دو متهم دیگر این پرونده هم دستیاری بن لادن از لندن عنوان شده است.

دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ در بیانیه ای اعلام کرد که این دادگاه در جلسه روز ده آوریل ۲۰۱۰ حکم کرد که استرداد این مظنونین به آمریکا برای محاکمه در این کشور ناقض حقوق آنها نخواهد بود.

ابوحمزه ادعا کرده است که اگر به حبس ابد بدون حق درخواست عفو و تخفیف در مجازات محکوم شود در زندان مورد رفتار غیر انسانی و تحقیرآمیز قرارخواهد گرفت.

چهار متهم دیگر هم گفته اند در صورتی که در آمریکا به زندان فرستاده شوند در سلول های انفرادی و در شرایط غیر انسانی در زندانی های ویژه نگهداری خواهند شد.

حدود صد و پنجاه هزار نفر از شهروندان بریتانیایی در طوماری اینترنتی از دولت بریتانیا خواسته بودند که این متهمان در بریتانیا محاکمه شوند.

خانواده های متهمان در بیانیه ای به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا اعتراض کرده اند و از این دادگاه و دولت بریتانیا خواسته اند تا به درخواست شهروندان بریتانیایی برای محاکمه متهمان در بریتانیا توجه کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.