بریتانیا و کانادا هیات‌های دیپلماتیک مشترک تشکیل می‌دهند

به روز شده:  07:41 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

توافقنامه دو کشور در سفر آقای هیگ به کانادا نهایی می‌شود

بریتانیا به دنبال ایجاد هیات‌های دیپلماتیک مشترک با کانادا است.

هدف اصلی از تشکیل چنین هیات‌هایی، حضور دیپلماتیک بیشتر در مناطقی اعلام شده است که هیچ یک از این دو کشور در آنها سفارتخانه ندارند.

گزارش شده است که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا و جان برد، وزیر امور خارجه کانادا، امروز (دوشنبه، ۲۴ سپتامبر) در اوتاوا توافقنامه‌ای را در این زمینه امضا می‌کنند.

جزئیات همکاری دیپلماتیک جدید دو کشور هنوز اعلام نشده است، ولی خبرنگار حوزه دیپلماتیک بی‌بی‌سی می‌گوید که چنین ائتلافی می‌تواند در آینده کشورهای استرالیا و نیوزیلند را نیز شامل شود.

آقای هیگ گفته است که این توافق با کانادا به بریتانیا امکان می‌دهد تا با هزینه‌های کمتری در خارج از کشور حضور داشته باشد.

وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای تصریح کرد: "همانطور که دیوید کامرون (نخست‌وزیر بریتانیا) سال قبل در جمع نمایندگان پارلمان کانادا گفت، ما دو ملت، ولی تحت حکومت یک ملکه هستیم که مجموعه ارزش‌های یکسانی داریم."

در این بیانیه آمده است: "ما در جنگ‌های بزرگ یک قرن گذشته شانه به شانه هم ایستاده‌ایم، از جنگ با تروریست‌ها در افغانستان تا حمایت از بهار عربی در کشورهایی همچون لیبی و سوریه."

وزیر امور خارجه بریتانیا اضافه کرده است: "به همین دلیل، طبیعی است که در مناطقی که برای هر دو کشور مناسب است، سفارتخانه‌هایمان را با کانادا یکی کنیم. چنین کاری با هزینه‌هایی کمتر، دسترسی بیشتری به ما در خارج از کشور می‌دهد."

در عین حال، تعدادی از سیاستمداران کانادایی این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا چنین اقدامی با استقلال کانادا همسو است یا نه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.