درخواست از سازمان ملل برای ثبت خشونت علیه کودکان در سوریه

به روز شده:  07:32 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391
کودک سوری

صندوق نجات کودکان موارد خشونت علیه کودکان خردسال را گزارش کرده است

یک موسسه خیریه خواستار ثبت موارد آزار کودکان در جریان ناآرامی های سوریه شده است.

صندوق نجات کودکان، یک موسسه خیریه مستقر در بریتانیا، در گزارشی نوشته است که در جریان ناآرامی های سیاسی در سوریه، کودکان به طور گسترده در معرض آدم ربایی، بازداشت و شکنجه قرار گرفته اند و از سازمان ملل خواسته است تا این موارد برای پیگیری بعدی ثبت شود.

این گزارش که براساس شهادت فرزندان پناهندگان سوری در خارج از آن کشور تهیه شده، همچنین از سازمان ملل خواسته است تا به منظور حفاظت از کودکان، حضور خود را در سوریه افزایش دهد.

در گزارش صندوق نجات کودکان آمده است که اکثر کودکانی که با آنان مصاحبه شده است شاهد حملات نظامی و کشته شدن والدین، خواهران و برادران یا خویشاوندان خود یا کودکان دیگر بوده اند و خود نیز شکنجه شده اند.

این موسسه خیریه در حال حاضر طرحی را برای بازپروری کودکانی در دست بررسی دارد که در معرض آسیب روانی ناشی از خشونت قرار گرفته اند. صندوق نجات کودکان از سازمان ملل خواسته است اقداماتی کند تا کسانی که مرتکب جنایاتی علیه کودکان می شوند خود را مصون از پیگرد و مجازات ندانند.

جاستین فورسایت، از مدیران صندوق نجات کودکان که به تازگی از اردن، محل اقامت چند هزار آواره سوری، دیدن کرده، گفته است: "هیچ کودکی در هیچ کجای جهان نباید در معرض اقدامات هولناکی قرار گیرد که کودکان سوری هر روزه شاهد آنها هستند."

ناآرامی های سیاسی در سوریه حدود هجده ماه پیش و در واکنش به بازداشت و شکنجه یک نوجوان شانزده ساله در شهر درعا آغاز شد و به تدریج، خشونت بیشتری به همراه آورد.

در گزارش صندوق نجات کودکان، اظهارات کودکانی نیز ثبت شده که در اثر تجربه از خشونت در سوریه از لحاظ روانی به شدت آسیب دیده اند.

بحران هجده ماهه

کودکان در اردوگاه

اقداماتی برای بازپروری روانی کودکان آسیب دیده از آثار جنگ صورت گرفته است

یکی از نوجوانان به گزارشگر این صندوق گفته است که ماموران امنیتی برای شکنجه او آتش سیگار و شوک برقی به کار بردند و نوجوان دیگری از مرگ یک کودک شش ساله در اثر شکنجه و گرسنگی سخن گفته است.

صندوق نجات کودکان نتیجه گرفته است که شکنجه و آزار کودکان در سوریه "امری روزمره است" و افزوده است که حتی کودکان ده ساله و کمتر هم هدف شکنجه قرار گرفته اند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۱، بحران سیاسی سوریه در ادامه تحولات موسوم به "بهار عربی" در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه و با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد حکومتی آغاز شد در حالیکه در ابتدا، بسیاری از متعرضان و همچنین برخی دولت های غربی امیدوار بودند بشار اسد، رئیس جمهوری، به وعده های خود برای اصلاحات عمل کند.

با اعزام واحدهای ارتش برای مقابله با معترضان و خشونت علیه تظاهرکنندگان، به تدریج برخی از اعضای ارتش سوریه ترک خدمت کردند و اعلام داشتند برای حفاظت از تظاهرات در برابر حملات نیروهای دولتی، گروه های مسلحی را تشکیل داده اند.

ادامه خشونت به درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت منجر شد و صلیب سرخ بین المللی شرایط آن کشور را با تعریف "جنگ داخلی" منطبق دانسته، هر چند حکومت سوریه اطلاق جنگ داخلی را نپذیرفته است.

سازمان ملل تخمین زده است که بیش از بیست هزار تن در جریان ناآرامی های سوریه جان خود را از دست داده اند هر چند مخالفان حکومت آن کشور آمار قربانیان را تا سی هزار نفر گزارش کرده است.

اکثر قربانیان ناآرامی های سوریه از غیرنظامیان بوده اند و به خصوص با گسترش درگیری به شهرهای بزرگ و توسل نیروهای دولتی به آتش توپخانه و بمباران هوایی علیه مناطق شهری، روزانه دهها نفر جان خود را در این کشور از دست می دهند.

در عین حال، در هفته های اخیر، رسانه های دولتی سوریه هم گزارش هایی را از کشته شدن و برگزاری مراسم تدفین شمار رو به افزایشی از نظامیان و نیروهای دولتی پخش کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.