حمایت دولت اسرائیل از 'پناهندگان یهودی کشورهای عرب' رو به افزایش است

به روز شده:  16:06 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

بسیاری از یهودیانی که از عراق، سوریه، مصر، یمن، الجزایر یا سودان به اسرائیل آمده‌اند خاطره خوشی از زادگاهشان ندارند

کمپین دولت اسرائیل در حمایت از "پناهندگان یهودی کشورهای عرب" در حال قوت گرفتن است.

اسرائیل می‌گوید ۶۴ سال پیش و هم زمان با تاسیس این کشور، شاید حدود نیمی از جمعیت فلسطینی‌ها بی‌خانمان شده باشند، اما بین سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸ میلادی، همان تعداد یهودی مجبور به ترک کشورهای عرب شدند و مستحق دریافت غرامت هستند.

دنی ایالون، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، به بی‌بی سی می‌گوید: "۸۵۶ هزار یهودی در کشورهای عرب تحقیر شدند، اموالشان از دست رفت. عده‌ای حتی بستگانشان کشته شدند. بی‌عدالتی‌ای که در حق این افراد شده هیچ‌گاه در اسرائیل هم به طور مناسب مورد توجه قرار نگرفته است."

بسیاری از یهودیانی که از عراق، سوریه، مصر، یمن، الجزایر یا سودان به اسرائیل آمده‌اند خاطره خوشی از زادگاهشان ندارند.

باروخ کوهن که در شهر قامشلی سوریه به دنیا آمده است می‌گوید: "در سال ۱۹۶۳ به اسرائیل آمدیم. ما در سوریه آزار و اذیت می‌شدیم. وقتی فرار کردیم به غیر از لباسی که تنمان بود چیزی با خودمان نیاوردیم."

واردیکا شابو، ساکن بیت المقدس، هم درباره زادگاهش عراق می‌گوید: "ما در سال ۱۹۵۱ به اسرائیل آمدیم. مردم عراق از یهودی‌ها نفرت داشتند. در سال ۱۹۴۸ خیلی از ما را کشتند. اموالمان را گرفتند. خانه‌ها را آتش زدند."

پناهندگان فلسطینی

فلسطینی‌ها می‌گویند که آن‌ها مسوول طرز رفتار دولت‌های عرب با شهروندان یهودی‌شان نیستند و نباید هزینه آن را بپردازند.

مقام‌های فلسطینی معتقدند دولت اسرائیل با مطرح کردن موضوع «پناهندگان یهودی» در پی مانع تراشی بر سر مذاکرات آینده و خنثی کردن "حق بازگشت" فلسطینی هاست.

سازمان ملل متحد می‌گوید در سال ۱۹۵۱ تعداد پناهندگان فلسطینی حدود ۸۵۰ هزار نفر بوده است اما تعداد این افراد و بازماندگان آنان در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر برآورد می‌شود

صائب عریقات، از مقام‌های ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی، به بی‌بی سی می‌گوید: "این افراد کشور‌هایشان را ترک کردند تا اسرائیل را تاسیس کنند، تا ما را بیرون کنند تا ما را به پناهنده تبدیل کنند. چطور می‌توانیم پناهندگان فلسطینی را که از کشورشان بیرون رانده شدند را با مردمی که به کشور ما آورده شدند برابر بدانیم؟"

سازمان ملل متحد می‌گوید در سال ۱۹۵۱ تعداد پناهندگان فلسطینی حدود ۸۵۰ هزار نفر بوده است اما تعداد این افراد و بازماندگان آنان در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.

‌شمار زیادی از این افراد هنوز در اردوگاه هایی در اردن، لبنان، سوریه، نوار غزه و کرانه غربی رود اردن زندگی می‌کنند.

احمد صافی، ۸۶ ساله، و همسرش، سالهاست که در اردوگاه جلزوم در شمال رام الله واقع در کرانه غربی ساکن بوده‌اند. آنها در سال ۱۹۴۸ در روستای بیت نباله در جنوب تل آویو زندگی می کردند و هنوز کلید خانه اشان را حفظ کرده اند.

آقای صافی به بی‌بی سی می‌گوید: "خانه خیلی بزرگی در بیت نباله داشتیم که تمام اعضای خانواده در ان زندگی می‌کردند. هفت سال طول کشیده بود که پدرم و عمو هام آن خانه را بسازند. اما مجبور به ترک آن شدیم. تمام اهالی بیت نابله این روستا را گذاشتند و رفتند."

همسر او نیز می‌گوید: "ما خانه قبلی خودمان را می‌خواهیم. چیزی دیگری نمی‌تواند جای آنرا بگیرد. اگر بیایند و این خانه را با پول پر کنند باز هم نمی‌توانند غرامت خانه از دست رفته امان را بپردازند."

بعید به نظر می‌رسد که اسرائیل در آینده نزدیک به پناهندگان فلسطینی غرامتی پرداخت کند یا به آن‌ها اجازه بازگشت بدهد، آن هم در شرایطی که مذاکرات صلح خاورمیانه چند سال است که متوقف شده و کمتر کسی امید دارد که به این زودی‌ها از سر گرفته شود.

مطرح شدن موضوع "پناهندگان یهودی کشورهای عرب" که عمدتا جذب جامعه اسرائیل شده‌اند و از حقوق شهروندی این کشور برخوردارند، به باور ناظران، حل مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها را پیچیده‌تر خواهد کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.