'حمله هواپیماهای بدون سرنشین به غیرنظامیان پاکستانی آسیب می رساند'

به روز شده:  09:40 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی باعث برانگیختن خشم مردم پاکستان شده است

در گزارشی که درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی منتشر شده، آمده است که در جریان این حملات که اکثرا پیکارجویان رده پایین را در مناطق شمال غرب پاکستان هدف قرار می‌دهند، شماری از غیرنظامیان کشته می‌شوند.

بر اساس این گزارش که توسط دانشگاههای استنفورد و نیویورک تهیه شده، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد امدادگران هم در جریان حملات مکرر این هواپیماها کشته و یا مجروح می‌شوند.

گفته شده حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی همچنین باعث کشته شدن صدها پیکارجو در یمن و افغانستان شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که اهداف مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین "در فهرست تروریست های فعال" قرار دارند.

رهبران ارشد القاعده و طالبان در حملات این هواپیماها در پاکستان کشته شدند.

در این گزارش همچنین آمده است که شمار زیادی از اهداف این هواپیماها را پیکارجویان رده پایین شامل می‌شوند نه فرماندهان رده بالا.

در این حملات گاه از شلیک پی در پی موشک با فاصله زمانی اندک استفاده می‌شود.

نتیجه این گونه حملات این است که امدادگرانی که به قصد کمک وارد منطقه می‌شوند، هم هدف این حملات قرار می‌گیرند.

رهبری سیا

تحلیل- محمد وزیری، بی‌بی‌سی، اسلام آباد

محمد وزیری

این گزارش یکی از جامع‌ترین گزارش‌هایی است که تاکنون در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبیله‌ای پاکستان منتشر شده است. این گزارش البته آمار دقیقی از کشته شدگاه بویژه غیر نظامیان بدست نمی‌دهد که با توجه به عدم حضور خبرنگاران در منطقه شاید طبیعی باشد. خبرنگاران فقط با اجازه ارتش پاکستان و آنهم در شرایط خاص اجازه سفر به این منطقه را دارند. از سوی دیگر زمان انتشار این گزارش نیز مهم است انتشار این گزارش همزمان است با سفر آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان به آمریکا پیش از او نیز وزیر خارجه این کشور به آمریکا رفته بود. آمریکا از حملات هواپیما‌های بدون سرنشین حمایت کرده ولی انتشار این گزارش می‌تواند دست مقامات پاکستانی را در مذاکرات باز‌تر کند. پاکستان همواره بطور رسمی خواهان توقف این حملات بوده است. همچنین انتشار این گزارش کمی پیش‌تر از سفر احتمالی عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف به وزیرستان است. آقای عمران گفته است که برای مخالفت با حمله هواپیماهای بدون سرنشین در اوایل ماه اکتبر به وزیرستان خواهد رفت. قرار است برخی از سیاستمداران و اصحاب رسانه نیز او را در این سفر همراهی کنند.

در یکی از خونین ترین این حملات که در مارس سال ۲۰۱۱ و در وزیرستان شمالی انجام شد، ریش سفیدان قبیله و تجار محلی در میان بیش از ۴۰ نفری بودند که در جریان حمله دو هواپیمای بدون سرنشین به یک خودروی حامل چهار پیکارجو، در منطقه دتتا خیل کشته شدند.

در ژوئن سال جاری، ابویحیی الیبی، از رهبران ارشد القاعده در جریان حمله همین هواپیماهای بدون سرنشین کشته شد.

این حمله باعث شد که ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، قانونی بودن این حملات را مورد سوال قرار دهد.

یکی از جنبه های جنجالی سیاست آمریکا در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین این است که این گونه حملات توسط نیروهای نظامی صورت نمی‌گیرد، بلکه توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام می‌شود.

خانم پیلای گفته است که سوالاتی در مورد جوانب حقوقی "سلسله مراتب فرماندهی و مسئولیت نظامی" این حملات وجود دارد.

این در حالی است که پاکستان برخلاف کشور همسایه اش، افغانستان منطقه نظامی محسوب نمی‌شود.

در اوایل سال جاری باراک اوباما تاکید کرد که بدون این هواپیماها، آمریکا مجبور بود که بیشتر به "عملیات نظامی نفوذی" رو بیاورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.