برگزاری جلسه ویژه مجلس کره شمالی

به روز شده:  12:50 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

شهروندان کره شمالی به طور مستقیم در تعیین نمایندگان خود نقش ندارند

مجلس کره شمالی یک جلسه ویژه برگزار کرده است. برخی از تحلیلگران این نشست را نشانه‌ای از ایفای نقش بیشتر مجلس و تلاش برای گذار از دوران رهبر پیشین کره شمالی تلقی کرده‌اند.

این گردهمایی عمدتا نمادین نمایندگان پیشتر به گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال اجرای اصلاحات اقتصادی منجر شده بود. مجلس، که عملا قدرت واقعی چندانی ندارد، به طور تشریفاتی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تحصیلات اجباری در کره شمالی یک سال اضافه می‌شود.

گزارش‌های رسیده از کره شمالی حاکی از این است که به کشاورزان اجازه داده شده بخشی از محصولات خود را در بازار آزاد بفروشند. البته مقامات کره شمالی در این زمینه اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

جلسه امروز مجلس کره شمالی دومین جلسه آن طی شش ماه اخیر است. در زمان کیم جونگ ایل، رهبر پیشین و پدر کیم جونگ اون، این نشست غالبا سالی یک بار برگزار می‌شد و حتی در دوره‌ای سه ساله، به کلی برگزار نشد.

مجلس کره شمالی ٦٨٧ نماینده دارد که ١٠٧ نفر از آنان زن هستند. کمیته‌های محلی این نمایندگان را انتخاب می‌کنند.

هرچند قانون اساسی کره شمالی اجازه فعالیت احزاب سیاسی را به رسمیت می‌شناسد، اما امور سیاسی تحت سلطه حزب کارگران است، که کیم ایل سونگ، پدربزرگ رهبر کنونی، بنیانگذار آن بوده.

علاوه بر حزب کارگران، دو حزب چوندوئیست چونگو و سوسیال دموکرات هم جزو ائتلاف حاکم هستند و در مجلس نمایندگانی دارند. به علت فعالیت عمدتا تشریفاتی مجلس، نمی‌توان نمایندگان این احزاب را صاحب قدرت چندانی دانست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.