اعتصاب عمومی در یونان به خشونت کشیده شد

به روز شده:  13:55 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

دولت یونان قصد دارد سن بازنشستگی را به ۶۷ سال افزایش دهد و حقوق بازنشستگان را هم کاهش دهد

اعتصاب عمومی اعلام شده توسط اتحادیه های کارگری یونان به خشونت کشیده شده است.

تظاهر کنندگان در مقابل ساختمان پارلمان یونان در آتن به سمت پلیس ضد شورش بمب آتشزا (کوکتل مولوتف) پرتاب کرده اند و پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده کرده است.

این اولین اعتصاب عمومی در یونان از زمان تشکیل دولت راستگرا در آن کشور است.

دولت جدید، تحت رهبری محافظه‌کاران، که در ماه ژوئن سال جاری تشکیل شد، می‌خواهد هزینه‌های دولتی را ۱۱.۵ میلیارد یورو کاهش دهد.

این کاهش شدید در بودجه دولت، پیش شرط اتحادیه اروپا برای دادن قسط دوم وام کلانی به یونان است که آن کشور را از احتمال ورشکستگی در چند هفته آینده نجات خواهد داد.

هم‌زمان با اعتصاب عمومی، هزاران نفر هم در آتن، پایتخت یونان، مقابل ساختمان پارلمان آن کشور تجمع کرده‌اند.

اعتصاب عمومی یونان در پی اعتراضات به سیاست‌های ریاضت اقتصادی در اسپانیا و پرتغال صورت می گیرد.

دیروز در مادرید، پایتخت اسپانیا، پلیس از گلوله مشقی در برخورد با معترضان در مقابل پارلمان استفاده کرد. ۶۴ نفر مجروح، و ۳۸ نفر بازداشت شدند.

در پرتغال نیز، دولت ناچار شد از طرح افزایش مالیات کارمندان را به دلیل تظاهرات گسترده چشم بپوشد.

با این که دولت یونان به شدت نیازمند قسط دوم وام خود (به ارزش ۳۱ میلیارد یورو) است، اما مردمی که اکنون یک سومشان زیر خط فقر زندگی می‌کنند در مقابل سیاست‌های ریاضتی بیشتر مقاومت می‌کنند.

دولت یونان قصد دارد علاوه بر کاهش بودجه‌های جاری و عمرانی به طور مشخص سن بازنشستگی را به ۶۷ سال افزایش دهد و حقوق بازنشستگی را هم کاهش دهد.

اقشار گسترده‌ای از مردم، از پزشکان گرفته تا کارکنان برج مراقبت در اعتصاب عمومی شرکت کرده‌اند. ادارات دولتی تعطیل شده‌اند و بسیاری از مغازه داران آتن هم برای پیوستن به اعتصاب محل‌های کسب خود را بسته‌اند.

با این حال، خطوط اتوبوس‌رانی شهری هنوز دایر هستند و گفته می‌شود رانندگان اتوبوس برای آوردن مردم به محل تظاهرات همچنان کار می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.