رحمان: 'گندم، سیب و سیب زمینی را ذخیره کنید'

به روز شده:  16:51 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

پرزیدنت رحمان درخواست ذخیره کردن مواد غذایی در فصل زمستان را کرده است

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان به کشاورزان و ساکنان ناحیه دنغره، در جنوب آن کشور دستور داده است که برای فصل زمستان آینده زغالسنگ و گندم ذخیره کنند.

بر اساس اطلاع سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، امامعلی رحمان در همایشی با شرکت ساکنان این ناحیه همچنین درخواست کرده است که کشاورزان برای جمع‌آوری همه محصولات مزارع کوششهای خویش را به خرج دهند.

آقای رحمان تأکید کرده است که طبق اطلاع هواشناسان سردی هوای فصل پاییز و زمستان امسال قبل از موقع خواهد آمد و وی با یادآوری از محصولات زیاد سیب زمینی و سیب که امسال کشاورزان به دست آورده‌اند، گفته است که "این مواد غذایی نیز باید کشانده، برای زمستان ذخیره کرده شود."

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان ضمن پخش خبری در باره سفر پرزیدنت رحمان به ناحیه دنغره و ملاقات او با کشاورزان می‌نویسد: "بار دیگر خاطررسان گردید که هر یک خانواده باید ذخیره دوساله آذوقه‌واری (خواربار) و مواد سوخت داشته باشد.

سپارشهای مشخص، همچنین در مورد ذخیره کردن زغالسنگ، خصوصاً برای بخشهای آموزش و پرورش و بهداشت داده شد.

در جریان این ملاقات آقای رحمان با توجه به بالا رفتن قیمت آرد در بازارهای تاجیکستان و حاصل اندک گندم در عرصه کشاورزی از کشاورزان تقاضا کرده است که از هر یک وجب مزارع برای به دست آوردن حاصل گندم استفاده مؤثر شود.

آقای رحمان رهبران محلی و شرکتهای کشاورزی را موظف کرده است که برای اجرای این تدابیر به کشاورزان کمک کنند.

پرزیدنت رحمان در دو سال اخیر در جریان ملاقاتهای خود با ساکنان و مقامات محلی همواره به ذخیره کردن مواد غذایی و زغالسنگ تأکید می‌کند.

دعوت امسال وی برای ذخیره زغالسنگ حاکیست که از اول ماه اکتبر امسال نیز امکان دارد، چون در سالهای قبلی، محدودیتهایی در انتقال نیروی برق به مناطق روستای این کشور اعمال شود.

به گفته صاحب‌نظران، بعید نیست امسال هم چون سالهای قبلی ۷۰ در صد جمعیت این کشور نیروی برق را برای چند ساعت در روز دریافت کنند.

تلفات محصولات در زمستان

از سوی دیگر، شماری از مخالفان و منتقدان آقای رحمان دعوت او به ذخیره کردن مواد غذایی برای فصل زمستان را نوعی احتراز (دوری جستن) از مسئولیت تأمین مواد غذایی، از جمله آرد، برای ساکنان این کشور عنوان کرده‌اند.

آقای سعیداف می‌گوید که تکنولوژی نگهداری محصولات را به کشاورزان باید آموزاند

اما فیروز سعیداف، کارشناس امور اقتصادی، می‌گوید که هدف اصلی از درخواست ذخیره مواد غذایی از سوی پرزیدنت رحمان جلوگیری از تلف شدن محصولات کشاورزی در فصل سرما بوده است.

آقای سعیداف می‌گوید که در دو دهه اخیر در تاجیکستان، تکنولوژی ویژه برای نگهداری محصولات کشاورزی در زمستان از میان رفته و شمار زیادی از کشاورزان هرچند چگونگی تولید محصولات را آموخته‌اند، ولی تجربه نگهداری آن در فصل سرما را نمی‌دانند.

وی افزود: "در دوران شوروی در دانشگاه کشاورزی درس ویژه 'نهوه نگهداری محصولات بعد از تولید آن' به کشاورزان آموخته می‌شد. ولی حالا در تاجیکستان همه‌ ساله ۲۰-۲۵ در صد محصولات کشاورزی به سبب نبود تکنولوژی نگهداری تلف می‌یابد."

آقای سعیداف معتقد است که در صورت اندوختن تجربه نگهداری محصولات در عرصه کشاورزی، امکان تنظیم قیمت این محصولات در بازارهای کشور نیز فراهم خواهد شد.

گفته می‌شود، مسئولیت راه‌اندازی سیستم نگهداری محصولات کشاورزی بعد از جمع‌آوری آن و ذخیره آن به دوش دولت و شرکتهای خصوصی این عرصه است.

زمستان سال گزشته به دلیل طولانی شدن زمستان و کمبود غذا برای دام در برخی از مناطق کوهستانی کشور تلقات دام مشاهده شد.

اما برای راه‌اندازی این سیستم در تاجیکستان حد اقل دو سه سال لازم بوده و با توجه به این نکته که امسال نیز امکان تلف یافتن مقداری از محصولات کشاورزی وجود دارد، در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار این کشور را لازم می‌آید که برخی از مواد غزایی را از پاکستان، چین، قرقیزستان، روسیه و ایران وارد کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.