آمریکا واردات از برمه را تسهیل می کند

به روز شده:  04:29 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

خانم کلینتون در ملاقات با رییس جمهوری برمه گفت: "در پاسخ به درخواست های دولت و مخالفان در برمه و برای به رسمیت شناختن پیشرفت این کشور به سوی اصلاحات آمریکا گام بعدی را به سوی عادی سازی روابط تجاری با برمه برمی دارد."

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقات با رییس جمهوری برمه از تسهیل تحریم های کشورش علیه برمه خبرداد و گفت در "گام دیگری به سوی عادی سازی روابط تجاری" دو کشور مقررات منع واردات از برمه را تسهیل می کند.

در این ملاقات که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد خانم کلینتون گفت این اقدام در به رسمیت شناختن "روند اصلاحات در برمه" انجام شده است.

پیشتر سخنگوی پارلمان برمه به بی بی سی گفته بود مسیر اصلاحات در برمه "برگشت ناپذیر" است.

شو من، یکی از چهره های پرنفوذ برمه که اخیر تحریم آمریکا علیه اش لغو شده گفت دولت برمه می خواهد نظامی چندحزبی دموکراتیک با اقتصاد بازار محور داشته باشد.

گام بعدی

قرار است روز پنج شنبه تن شین، ژنرال سابق برمه که پس از انتخابات در این کشور رهبری دولت را برعهده گرفت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

در دولت آقای شین بسیاری از زندانیان سیاسی آزاد شدند و سانسور دولتی کاهش یافت. گروه مخالف به رهبری آنگ سان سوچی در حال حاضر در روند سیاسی این کشور مشارکت دارد و تعداد کمی از کرسی های پارلمان را از آن خود کرده است.

خانم کلینتون در ملاقات با رییس جمهوری برمه گفت: "در پاسخ به درخواست های دولت و مخالفان در برمه و برای به رسمیت شناختن پیشرفت این کشور به سوی اصلاحات آمریکا گام بعدی را به سوی عادی سازی روابط تجاری با برمه برمی دارد."

وزیر امور خارجه آمریکا گفت امیدوار است این کار فرصت فروش بیشتر تولیدات برمه در بازار آمریکا را فراهم کند.

سه ماه پیش آمریکا تحریم و ممنوعیت سرمایه گذاری در برمه را لغو کرده بود.

رییس جمهوری برمه و رهبر مخالفان این کشور، انگ سان سوچی هر دو در حال حاضر در آمریکا هستند. اوایل این ماه خانم سوچی که سال های متمادی در حبس خانگی بود یکی از پرارزش ترین نشان های افتخار آمریکا را دریافت کرد.

ناظران می گویند هنوز هم رییس جمهوری برمه برای ادامه اصلاحات با مخالفت های داخلی از ارتش این کشور روبروست.

با این همه سخنگوی پارلمان برمه گفت دولت این کشور رابطه کاری خوبی با خانم سوچی دارد.

آقای شو من به بی بی سی گفت: "خانم سوچی دشمن من نیست و مطمئنم که من هم دشمن او نیستم. او ویژگی های خوبی دارد و شیفته کشورش است. ما آرمان هایی یکسان داریم، اینکه به مردم و کشورمان خدمت کنیم."

جاناتان هد خبرنگار بی بی سی در جنوب شرق آسیا می گوید آقای شو من در تعیین آینده سیاسی برمه نقشی کلیدی ایفا می کند و بسیاری او را یکی از نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آینده می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.