"شورای امنیت در مقابل بحران سوریه فلج شده است"

به روز شده:  23:56 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

درگیری ها در سوریه در ۱۸ ماه گذشته ۲۷ هزار نفر کشته داشته است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تلاش برای مقابله با درگیری و خشونت در سوریه را احیا کند.

خانم کلینتون گفت سازمان ملل در برابر این بحران "فلج" شده است.

فرانسه بریتانیا و آمریکا موافق اقدامات شدیدتر علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه اند اما چین و روسیه از او حمایت می کنند و مانع اجماع بر سر پیشنهاد غربند.

خانم کلینتون گفت شورای امنیت باید برای خشونت ها پایانی بیابد و از اعضای این شورا خواست "یک بار دیگر تلاش کنند و راهی به پیش بیابند."

تا امروز ۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل که همگی حق وتو دارند نتوانسته اند برای حل بحران سوریه به توافق برسند.

درگیری ها در سوریه در ۱۸ ماه گذشته ۲۷ هزار نفر کشته داشته است.

قلب ارتش هدف حمله های انتحاری

محل انفجار

تلویزیون دولتی محل انفجارها را نزدیک مقر ستاد مشترک ارتش گزارش کرده است

چهار نفر در حمله انتحاری به مقر ستاد مشترک ارتش سوریه در دمشق کشته شده اند.

در این حمله انتحاری که به گفته مقامات سوریه با خودوروهای انفجاری صورت گرفته عاملان حمله با ورود ساختمان ستاد مشترک دولت قلب ارتش سوریه را هدف قرار داده اند.

گزارش تلویزیون دولتی برخلاف گزارش های رسمی اولیه است که ادعا کرده بود کسی در این حمله کشته نشده و تنها به نقل از مقامات ارتش گفته بود حمله ۱۴ مجروح به جا گذاشته است.

ارتش آزاد سوریه سازمان مسلح مخالف دولت و گروه اسلام گرای انصارالاسلام هر دو ادعا کرده اند که مسئول این حمله بوده اند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویر مینی بوسی را نشان داده که پیش از انفجار در مقر ستاد مشترک سرعت خود را کم می کند.

تلویزیون دولتی سوریه وقوع این انفجارها به "تروریست ها" نسبت داده شده، صفتی که معمولا مقامات و رسانه های دولتی سوریه برای نام بردن از مخالفان حکومت این کشور به کار می برند.

بعد از انفجار صدای تیراندازی و درگیری شورشیان با سربازان مقر ارتش برای ساعت ها طنین انداز بود.

پرس تی وی، تلویزیون ماهواره ای انگلیسی زبان دولت ایران گفته مایا ناصر خبرنگار این شبکه که پس از انفجار به محل رفته بوده هدف گلوله تک تیراندازها قرار گرفته است.

پرس تی وی می گوید این تک تیراندازها از "مخالفان دولت سوریه" بوده اند.

به گفته مقامات دولتی ابتدا "حمله کنندگان تروریست" در نزدیکی مقر ارتش و خیابان های اطراف آتش گشودند و نیروهای امنیتی "مجبور به مقابله با آنها شده اند."

گروه اسلام گرای انصارالاسلام مدعی شده به جز این حمله، روز سه شنبه در حمله دیگری به یک مدرسه که مورد استفاده نیروهای امنیتی بوده نقش داشته است.

در مقابل، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - محل بمب گذاری روز گذشته را "مدرسه پسران شهدا" گزارش کرده و گفته است که این محل منحصرا برای آموزش فرزندان کشته شدگان ارتش و سایر نیروهای امنیتی به کار می رفته است. سانا افزوده است که در اثر این انفجار، هفت تن زخمی شدند و به ساختمان هم آسیب جزئی رسید.

تلویزیون دولتی سوریه می گوید کشته شدگان نگهبان های مقر ارتش بوده اند و در میان مجروحان این حمله غیرنظامی هم به چشم می خورد.

انفجار در ساعات اولیه صبح در میدان الاموین رخ داد که محل تراکم ساختمان های دولتی است و فاصله چندانی با کاخ ریاست جمهوری سوریه ندارد.

از ترکیه به سوریه

راه های منتهی به محل بعد از انفجار مسدود شد تا مقامات به تبعات این حمله بپردازند.

دیپلمات هایی که نزدیک محل انفجار زندگی می کنند می گویند این بلندترین صدای انفجاری بوده که در ماه های گذشته شنیده اند.

رافد جبوری خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید هدف و زمان این حمله اهمیت زیادی دارد.

به گفته او مجتمع فرماندهی نماد و نماینده قلب ارتش سوریه است.

حمله به ستاد مشترک ارتش سوریه تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که ارتش آزاد سوریه فرماندهی خود را از ترکیه به خاک سوریه منتقل کرد.

فیل گودوین فیلمبردار بی بی سی که در هتلی نزدیک محل انفجار اقامت داشته می گوید انفجار اول تمام ساختمان را لرزانده و با انفجار دوم ستون ضخیمی از دود به آسمان بلند شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.