سازمان ملل: تعداد پناهجویان سوری ممکن است به هفتصد هزار نفر برسد

به روز شده:  12:58 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که هر روز چیزی بین دو تا سه هزار پناهجو به کشورهای همسایه می‌روند

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که تا پایان سال جاری میلادی ممکن است تعداد کل افرادی که سوریه را به دلیل ناآرامی ها ترک کرده اند، به ۷۰۰ هزار نفر برسد.

این در حالی است که تا کنون (پس از گذشت نه ماه از سال) آمار پناهجویان ۲۹۴ هزار نفر است.

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل برای مقابله با این بحران درخواست دریافت پول بیشتری کرده است.

اکثر پناهندگان سوری در کشورهای همسایه ترکیه، لبنان و اردن ساکن شده اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه، سازمانی که در بریتانیا تشکیل شده است و به مخالفان دولت سوریه نزدیک است، می گوید که دیروز بیش از ۳۰۵ نفر در سوریه کشته شدند که ۱۹۹ نفر از آنها افراد غیر نظامی بوده اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که هر روز چیزی بین دو تا سه هزار پناهجو به کشورهای همسایه می روند.

پنوس مومتزیس، مسئول منطقه ای کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در امور پناهجویان سوری گفته است که بسیاری از پناهجویان بدون هیچ امکاناتی وارد کشورهای همسایه می شوند و از روز اول نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

کمیساریای پناهندگان می گوید که نگران نزدیک شدن زمستان است، بخصوص که بسیاری از پناهجویان همچنان در چادر زندگی می کنند.

مخالفان دولت سوریه در طول ۱۸ ماه گذشته با نیروهای دولتی آن کشور درگیر بوده اند و گزارش‌های متعددی از ورود پیکارجویان تندرو سنی مذهب (سلفی) از دیگر کشورهای عرب به سوریه نیز منتشر شده است.

دولت سوریه می‌گوید که علاوه بر سلفی ها، دولت‌های دیگری چون عربستان سعودی، قطر و ترکیه، برای مخالفان سلاح تامین می کنند.

مخالفان دولت سوریه می گویند که در خشونت‌های هجده ماه گذشته بیش از ۲۷ هزار نفر کشته شده اند.

کشورهای غربی عموما از مخالفان دولت بشار اسد حمایت می کنند و خواستار تغییر حکومت در سوریه شده اند. موضع چین و روسیه تا کنون حمایت از دولت سوریه و تلاش برای برقراری گفتگو میان طرفین بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.