ابراز شبهه در مورد دلایل مرگ بازرگان بریتانیایی در چین

به روز شده:  18:39 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391
نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی و گو کایلای، همسر بو شیلای

نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی و گو کایلای، همسر بو شیلای

یک متخصص برجسته کشف جرایم در چین نسبت به توضیح مقام‌های رسمی این کشور در مورد مرگ یک بازرگان بریتانیایی درگیر در بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی این کشور طی دو دهه اخیر، ابراز شک و تردید کرده است.

ونگ شومی گفته است که گزارش رسمی مرگ نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی که جسدش سال پیش در هتلی یافت شد، با آثار مسمومیت با سیانور سنخیتی ندارد.

مرگ این بازرگان بریتانیایی منجر به برکناری بو شیلای، سیاستمدار سرشناس چینی شد و همسرش نیز به اتهام قتل او به اعدام تعلیقی محکوم شد.

جسد نیل هیوود، بازرگان ۴۱ ساله بریتانیایی نوامبر سال پیش در اتاقی در هتلی در چونگ کینگ پیدا شد. در ابتدا گفته شده بود که دلیل مرگ او سکته قلبی است.

در دادگاه دادستان دادگاه، گو کایلای، همسر بو شیلای را متهم کرد که بر سر معامله ای تجاری با آقای هیوود مناقشه داشته است.

دراین دادگاه گفته شد که خانم گو بر این باور بود که آقای هیوود، امنیت پسرش را تهدید می کند و به همین جهت تصمیم گرفت او را بکشد.

دادستان پرونده گفته بود که خانم گو از آقای هیوود دعوت کرد به چونگ‌کینگ سفر کند.

در دادگاه گفته شد که خانم گو غروب سیزده نوامبر (سال پیش) را در هتل نانشن لیجینگ هالیدی با آقای هیوود بود و آنها با هم چای و نوشابه‌های الکلی خوردند.

"پس از این که آقای هیوود مست شد، استفراغ کرد و درخواست آب کرد. خانم گو سم را که از قبل آماده کرده بود، به دهان آقای هیوود ریخت که این باعث مرگ او شد."

طرفداران بو شیلای می‌گویند که رقبا و دشمنان سیاسی بو شیلای برای این که مانع پیشرفت سیاسی بو شیلای شوند، صحنه سازی کرده‌اند.

این اتهامات باعث شد تا بو شیلای که انتظار می رفت در تغییر و تحولات کادر رهبری چین در ماه آینده به سمت بالایی دست پیدا کند، از تمام پست های سیاسی خود برکنار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.