محمود عباس: در پی مشروعیت‌زدایی از اسرائیل نیستیم

به روز شده:  18:18 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در سخنرانی خود در نشست عمومی سازمان ملل گفت که برای بیشترکردن فرصت صلح، ما به تلاش های خود برای دستیابی به عضویت کامل برای فلسطین در سازمان ملل ادامه می دهیم.

او که هنگام قرارگرفتن در پشت تریبون، با تشویق شدید حضار رو به رو شده بود، گفت که در طول نشست فعلی، با سازمان های منطقه ای و اعضای سازمان ملل در حال مذاکرات فشرده است تا مجمع عمومی به قطعنامه ای رای دهد که از دولت فلسطین به عنوان کشور مستقل و عضو سازمان ملل حمایت کند.

آقای عباس گفت: "ما اطمینان داریم که اکثریت عمده کشورهای جهان از تلاش ما با هدف یک صلح عادلانه حمایت می کنند."

محمود عباس گفت که اسرائیل حاضر به پایان اشغال سرزمین ها نیست و به مردم فلسطین اجازه دستیابی به حقوق و آزادی نمی دهد و استقلال دولت فلسطین را رد می کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "ما در پی مشروعیت زدایی از دولت فعلی، یعنی اسرائیل، نیستیم؛ ولی می خواهیم که فلسطین به رسمیت شناخته شود."

به گزارش سام فرزانه، خبرنگار بی بی سی فارسی در نشست عمومی سازمان ملل، وقتی آقای عباس این سخنان را می گفت، اعضای هیئت ایرانی نیز همانند سایر اعضا او را تشویق کردند.

او در سخنرانی خود با اشاره به دست کم ۵۳۵ حمله از سوی شبه نظامیان اسرائیلی شهرک های اسرائیلی به سوی فلسطینی ها از ابتدای سال جاری گفت: "ما با موج حملات به مردم ما، مساجد ما، کلیساها و معابد، خانه ها و مدرسه های ما رو به روییم.

نتانیاهو: به دنبال صلح پایدار با فلسطین هستیم

بنیامین نتانیاهو در بخشی از سخنان خود یک نقاشی از یک بمب نشان داد و مراحل دستیابی ایران به سلاح هسته ای را توضیح داد

پس از سخنان محمود عباس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سخنرانی کرد.

او با اشاره به اینکه "به دنبال یک صلح پایدار با فلسطینیان است"، گفت: "باید بر سر یک میز بنشینیم و مذاکره کنیم. اسرائیل در پی خاورمیانه ای سرشار از صلح و پیشرفت است."

او گفت می خواهیم که سه مذهب بزرگ که در منطقه ما نشأت گرفته، به صورت صلح آمیز در کنار هم زندگی کنند ولی نیروهای قرون وسطایی، طرفداران اسلام رادیکالیسم که سفارت آمریکا در لیبی را اشغال کردند، می خواهند آزادی را از بین ببرند.

بنیامین نتانیاهو با اشاره به لزوم جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای گفت: "دارد دیر می شود. خیلی دیر می شود. ایران بر خلاف شوروی، بمبگذار انتحاری تولید می کند."

او با بیان اینکه ایران در سال ۲۰۰۹ "با خشونت تمام اعتراض های گسترده آزادیخواهانه در کشور خود را نیز سرکوب کرد"، گفت که ایران، لبنان و غزه را به پایگاه های تروریستی تبدیل کرده است و در کشتن مردم سوریه کمک کرده است.

او همچون گذشته بر ضرورت تعیین "خط قرمز" برای فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرد.

سام فرزانه خبرنگار بی بی سی فارسی که در نشست عمومی سازمان ملل حضور دارد، می گوید گروهی از تماشاگران با شروع سخنرانی نخست وزیر اسرائیل به سالن آمدند و زمانی که بنیامین نتانیاهو از ضرورت تعیین خط قرمز برای ایران حرف می زد، این گروه از تماشاچیان بودند که او را تشویق می کردند، نه هیأت های نمایندگی.

بنیامین نتانیاهو با نشان دادن یک تصویر و ادعای اینکه "ایران به دستیابی به اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت سلاح هسته ای نزدیک است"، گفت: آنها "سابقه ای که در تجاوزگری بدون سلاح هسته ای از خود نشان داده اند، با سلاح های هسته ای چه خواهد کرد. کدام یک از شما در خاورمیانه، اروپا، آمریکا یا در هیچ جای دنیا احساس امنیت خواهد کرد؟"

ایران بارها تاکید کرده که برنامه تحقیقات اتمی آن کشور صلح آمیز است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال بازرسی دائم از فعالیتهای هسته ای آن کشور هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.