انتقال پناهندگان از تاجیکستان به کشورهای سوم 'دشوار شده‌است'

به روز شده:  17:01 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

آقای اعظم می‌گوید که پناهندگان افغان امکان انتخاب بازگشت به وطن را دارند

هماهنگساز کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در آسیای مرکزی می‌گوید که در چند سال اخیر انتقال پناهندگان از تاجیکستان به کشورهای سوم دشوار شده است.

صابر اعظم که برای گفتگو با مقامات برخی از وزارتخانه‌های تاجیکستان به این کشور آمده است، می‌گوید که بحرانهای اقتصادی سالهای اخیر در وضع اجتماعی و اقتصادی کشورهای پذیرنده پناهندگان در اروپا و آمریکا تأثیر منفی گذاشته است.

به گفته او، اخیراً کشورهایی که در گذشته پناهندگان را از تاجیکستان و کشورهای دیگر می‌پذیرفتند، هم اکنون کمتر به پذیرش پناهندگان علاقه دارند.

آقای اعظم افزود: "اما برای پناهندگان عوامل دیگری برای انتخاب زندگی اجتماعی وجود دارد. یکی از این عوامل این است که پناهنده‌ها می‌توانند شهروندی کشوری را بگیرند که در آن جا موقتاً مقیم هستند. در مرحله اول آنها مشاغلی را برای گذران زندگی در این کشورها می‌توانند پیدا کنند."

هماهنگساز کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در آسیای مرکزی که به منظور آمادگی برگزاری همایشی در موضوع وضعیت اضطراری در مرز و ملاقات با برخی از مقامات تاجیکستان به این کشور سفر کرده، گفتگوی خود با عده‌ای از مقامات دولتی در این کشور را سودمند خواند.

وی گفت که موضوع اصلی گفتگوی وی با مقامات تاجیکستان، به وضعیتهای اضطراری احتمالی در مرزها و مناسبت با تحمل مرزبانان با افرادی بوده‌استی که وادار به ترک وطن می‌شوند.

با کمک نمایندگان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تاجیکستان و در همکاری با سازمان امنیت و همکاری اروپا در این کشور همایشی با نام "اداره مرز در وضعیتهای اضطراری بشری" در شهر دوشنبه دایر می‌شود.

هدف اصلی این نشست تأسیس یک گروه ویژه است که نمایندگان مؤسسات مختلف تاجیکستان شامل آن خواهند شد. قرار است این گروه در صورت رخ دادن وضعیت بشری اضطراری در مرز در مورد واکنش به این گونه وضعیتها تصمیم بگیرند.

این همایش ویژه ۲۴ سپتامبر آغاز شده و تا ۲۸ سپتامبر ادامه‌ خواهد داشت.

از سوی دیگر، آقای اعظم گفت که با مقامات تاجیکستان تمام جنبه‌های وضع پناهندگان خارجی در این کشور را مطرح کرده است.

لیلیماه از سه سال پیش به این سو در تاجیکستان به عنوان پناهنده زندگی می‌کند


در نشستی مطبوعاتی با شرکت آقای اعظم که روز پنج‌شنبه‌ ۲۷ سپتامبر دایر شد، همچنین گفته شد که در تاجیکستان حالا بیش از چهار هزار پناهنده افغان به سر می‌برند و ۶۰۰ نفر دیگر در انتظار گرفتن مقام پناهندگی هستند.

بر اساس اطلاع منابع رسمی، از اول سال جاری تا به حال از افغانستان بیش از ۴۰۰ پناهنده وارد تاجیکستان شده‌اند.

هرچند صابر اعظم می‌گوید که بازگشت پناهندگان به وطن جزء اولویتهای سازمانهای بین‌المللی است، اما بیشتر پناهندگان خارجی در تاجیکستان، بویژه اتباع افغانستان، می‌گویند که آماده بازگشت به وطن خود نیستند.

روز پنج‌شنبه‌ دو نفر از پناهندگان افغان مقیم تاجیکستان که در نزد در ورودی دفتر سازمان ملل در شهر دوشنبه خواهان وارد شدن به این بنا بودند، گفتند که اصلاً تا سال ۲۰۱۴ و حتی بعد از آن نیز با ملاحظات امنیتی تصمیم ندارند به کشور خود برگردند.

لیلیماه، دختر جوان، می‌گوید که در سال ۲۰۰۹ مقام پناهندگی را در تاجیکستان دریافت کرده و نمی‌خواهد به افغانستان بازگردد.

لیلیماه با اعضای خانواده‌اش در شهر وحدت، در ۱۵ کیلومتری جنوب و شرق شهر دوشنبه، به سر می‌برد. او گفت که مادرش بیمار است و نیاز به عمل قلب دارد.

ولی او افزود: "ما همچنین نمی‌توانیم در تاجیکستان بمانیم. در این جا شرایط مناسبی برای زندگی ما وجود ندارد. من و برادرانم می‌خواهیم تحصیل کنیم، ولی در تاجیکستان امکان تحصیل نداریم. پدر من نیز بیمار است."

لیلیماه می‌گوید که وی و همه اعضای خانواده‌اش آرزو دارند که به کشور دیگری بروند و در آن جا زندگی و تحصیل کنند.

شریفه راز‌محمد، مادر لیلیماه، گفت که بعد از مفقود شدن یکی از فرزندانش در افغانستان، از بیم خطری که امنیت فرزندان دیگرش را تهدید می‌کرد، وادار به ترک وطن شده است.

وی نیز خواهش بازگشت به افغانستان را ندارد و می‌گوید که اکثر پناهندگان افغانی که در شهر وحدت در همسایگی آنها قرار دارند، می‌خواهند برای زندگی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند.

با این وجود، نمایندگان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تاجیکستان می‌گویند که سال گذشته بیش از ۲۰ پناهنده افغان از این جا به کشورهای سوم انتقال یافته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.